-РЕКЛАМА-

РЕКЛАМА

Актуально зараз

-Реклама-spot_img

“Ми на порозі серйозної демографічної кризи”, – головний репродуктолог області Ігор Головчак

-Реклама-spot_img
spot_img

Вже понад 28 років державна установа “Прикарпатський центр репродукції людини” допомагає парам з різних куточків України стати батьками.

Щороку тут проходять лікування понад 25 000 пацієнтів. Команда Центру – це кваліфіковані лікарі та науковці.

“Галка” поспілкувалася з директором “Прикарпатського центру репродукції людини” Ігорем Головчаком про проблеми безпліддя в Україні та світі. З якими викликами стикнувся Прикарпатський Центр репродукції після початку великої війни. Про проведення курсу лікування безпліддя за державний кошт та про переваги державного медзакладу перед приватним.

“Ми на порозі серйозної демографічної кризи”, – головний репродуктолог області Ігор Головчак

– Ігорю Степановичу, найперше розʼясніть нашим читачам, чим займається Прикарпатський центр репродукції людини.

- РЕКЛАМА-

– Прикарпатський центр репродукції людини – державний заклад, який підпорядковується безпосередньо Міністерству охорони здоров’я України. Основною метою діяльності нашого закладу є надання високоспеціалізованої медичної допомоги подружнім парам, які не можуть завагітніти. Підставою для відкриття стало погіршення демографічної ситуації. Проблема безпліддя вона є в Україні, як і в цілому світі. На жаль, немає тенденції до зниження цього виклику.

– З яких структурних підрозділів складається ваш медичний заклад?

– Це три клінічні відділення. Перше – це поліклінічне відділення з денним стаціонаром. Сюди потрапляють пацієнти, які звернулися до нас вперше. У цьому відділенні проводиться лікування та обстеження на амбулаторному етапі. За рік ми проводимо близько 30 000 консультацій.

Саме у цьому відділенні здійснюється проведення тих маніпуляцій, які можуть подолати безпліддя, але без застосування високих технологій. 

Існує міф, що лікування безпліддя – це тільки проведення штучного запліднення або екстракорпорального запліднення. Абсолютно ні. Є досить велика кількість подружніх пар, яким достатньо провести певну корекцію – правильний режим життя або пояснити, коли потрібно жити статевим життям, щоб завагітніти. 

Проводимо певне лікування в амбулаторних умовах і пацієнтки успішно вагітніють. Далі ці пацієнтки спостерігаються впродовж вагітності у наших лікарів, бо вони їм довіряють. Щоб підвищити ймовірність народження здорової дитини – в нас введене власне диспансерне спостереження за вагітними і Школа відповідального батьківства. Наші фахівці достатньо ретельно ведуть таких пацієнтів. Вони заглиблюються у кожну проблему, з кожною пацієнткою проходять всю вагітність аж до пологів.

У поліклінічному відділенні є стаціонар, де працюють два фахівці-урологи. Подолати проблему безпліддя не можна лікуючи тільки дружину, обов’язково має бути обстежений чоловік. Ми пишаємося, що в нас обстеження чоловіків на досить сучасному рівні. Крім того, ми можемо проводити оперативне лікування чоловічого безпліддя.

– Розкажіть про це детальніше.

– У довоєнний період ми впровадили методику проведення оперативного лікування, яка називається Micro Tese. Поясню, що це. 

Під мікроскопом за допомогою спеціального обладнання наш лікар-уролог проводить забір сперматозоїдів у сімʼяних  канатиках, в придатках яєчка. Це робиться у тих випадках, коли у пацієнта відсутні сперматозоїди в еякуляті. Чоловік не спроможний мати своїх біологічних дітей, але є бажання. Тому якщо ці сперматозоїди є в придатках, то ми маємо можливість під мікроскопом отримати їх. У західному регіоні країни такі маніпуляції проводяться тільки в нашому центрі. Більше ніде.

Ми вже провели близько 100 таких оперативних втручань. І десь в 35% родин з такими пацієнтами, мали вагітності і народжених здорових діток. Це дуже відрадно, тому що без проведення такої операції дані пацієнти не мають можливості отримати своїх дітей.

– Повернемося до наступного відділення Прикарпатського центру репродукції людини.

– Це відділення оперативної гінекології та реабілітації на 40 ліжок. Особливою гордістю цього відділення є наш операційний блок, який складається з двох операційних зал. Їх ввели в експлуатацію у 2018 році. Тоді з державного бюджету виділили 70 мільйонів гривень на цей новий корпус.

Операційні зали відповідають всім європейським стандартам. Починаючи з усіх матеріалів, з лінолеуму, який вистелений на підлозі. Стін, які без батареї, а обігрів проведений безпосередньо в стінах. Також дуже важливо мати сучасну систему вентиляції. Коли ми можемо створювати різні швидкості притоку/відтоку повітря. Повітря очищається від найдрібніших частинок.

У двох операційних залах ми можемо одночасно паралельно проводити найскладніші оперативні втручання. Анестезія подається за допомогою сучасних надскладних систем, адже вона має бути комфортна і максимально ефективна. Щороку ми проводимо близько 1500 оперативних втручань, десь 400-500 лапароскопічним методом. Ми були першими, хто почав оперувати цим методом 20 років тому. У цьому ж відділенні проводяться оперативні втручання чоловікам, які мають патологію і потребують оперативного лікування.

– І третє відділення…

– Це є відділення, в якому проводяться допоміжні репродуктивні технології. До них відносяться: проведення штучної семінації спермою чоловіка, проведення штучного запліднення або екстракорпорального запліднення. Тут ми маємо широкий ряд підвидів екстракорпорального запліднення. 

Класичне екстракорпоральне запліднення вже проводиться дуже рідко, бо вважається малоефективним. На його зміну прийшли вже такі підвиди як ICSI – це введення одиничного сперматозоїда в цитоплазми яйцеклітини. Це і IMSI, це і інші методики. Також в процесі проведення штучного запліднення ми застосовуємо дуже дієву лікувальну методику, яка називається допоміжний лазерний хетчинг.

Також ми проводимо генетичне обстеження ембріонів перед перенесенням його пацієнтці. Тобто шукаємо максимально здорового ембріона. 

У цьому відділенні проводимо 300-400 процедур суто по штучному заплідненню. Крім того проводиться  перенесення так званих заморожених ембріонів. Тобто це десь ще плюс 300-400 таких процедур. Збереження репродуктивних клітин як серед жінок, так і чоловіків.

– Вже близько 28 років Центр допомагає стати батьками парам з різних куточків України. Скільки в середньому пар за рік звертаються до вас?

– Якщо дивитися на статистику, то приблизно кожна п’ята подружня пара, як у нас, так і за кордоном, стикається з тим, що не може завагітніти. 

За останні два роки ми вийшли на цифру 2 500 пар, які звертаються до нас вперше. Це говорить про ефективність нашої роботи, що нам довіряють.

– Яка зараз ситуація з безпліддям в Україні і світі? Чи вплинула війна в Україні саме на цю проблему?

– У всьому світі, і в нас також, ми стикаємося з проблемою так званого відкладеного материнства і батьківства. Тобто коли молоді люди ставлять на перший план досягнення успіхів в кар’єрі, в інших питаннях. Вони приходять до планування сім’ї вже в 30-35 років. На жаль, жіночий організм так сформований і генетично так закладений, що ми поки що не маємо можливості вплинути і “омолодити” його. Чоловічий організм втрачає здатність у запліднені значно повільніше. Тому тут і стають у пригоді технології, які доступні в нашому медзакладі.

І до ковіду, і до війни ми мали, на жаль, негативну тенденцію, що у нас смертність значно перевищує народжуваність. З початку війни – це набуло особливої актуальності. Міграція жіночого населення, мільйони людей виїхали, велика кількість чоловічого населення воює на фронті. Ще одна проблема – для багатьох народження дитини стало зараз не актуальним через різні фактори. Тому ми на порозі прогнозованої серйозної демографічної кризи.

– А з якими труднощами стикається ваш Центр через широкомасштабну війну в Україні?

– Звичайно і пацієнти, і наші медики стривожені через війну. Але відтоку кадрів у нас не було. З початку воєнних дій тільки двоє лікарок тимчасово виїхали за кордон і вирішили там залишитися. Всі решта на місці. У нас персонал 90 осіб, тому якщо тільки двоє виїхали, то це дуже добрий результат. 

Попри коронавірус, попри війну – фінансування нашого закладу не зменшилося. Ми забезпечені всіма необхідними медикаментами та обладнанням. Фінансування здійснюється у повному обсязі. Репродуктивні технології зараз вийшли на перший план, адже вони можуть допомогти нам подолати майбутню демографічну кризу.

На Прикарпаття переїхали багато людей з областей, які постраждали від війни. Ми готові надавати їм всю необхідну допомогу. Зараз прописка немає значення, до нас і раніше зверталися люди з різних регіонів. Звичайно зараз складніше зі доїздом, з тривогами та інше. Тому кількість людей з інших областей різко обмежилася, але з пацієнтами зі сусідніх областей – статистика лишилася незмінною.

– Прикарпатський центр репродукції людини – один з трьох в Україні – здійснює безоплатне проведення першого курсу лікування безплідності. Розкажіть детальніше про цю можливість.

– Така бюджетна програма була впроваджена у 2004 році. Суть її полягає в тому, що подружні пари, які мають певні показання, які мають вік до 40 років, при подачі документів і проходженні певної процедури, мають можливість отримати лікування шляхом проведення штучного запліднення коштом держави. Тобто за бюджетні кошти.

Це є дуже потрібна ініціатива. У розвинутих країнах Європи такі спроби дозволяють робити 3-4 рази. В Ізраїлі взагалі проводять стільки спроб, поки одна з них не завершиться народженням дитинки. Ми економічно не є такі розвинуті, тому було передбачено проведення тільки однієї спроби. Проте ця програма успішно працює. Для пари може вистачити і однієї спроби. 

Цей рік, ймовірно через війну, у нас різко зменшилася кількість пацієнтів на державну програму. Засоби, ліки, які дає нам держава, всі залишилися у тій же кількості. І ми, і Міністерство бʼє на сполох, адже препарати мають терміни зберігання, а пацієнтів зараз менше. Тому ми хочемо більше інформувати про безоплатне лікування безпліддя.

Існує така думка, що це дуже складно, що треба пройти багато етапів перевірок. Я хочу, щоб наші читачі почули – зараз отримати цю спробу на запліднення набагато простіше, ніж раніше. Програму ми виконуємо по Івано-Франківській, Львівській, Чернівецькій, Тернопільський областях.

– Які ще переваги вашого державного медзакладу перед приватними?

– У регіоні ми фактично єдина державна клініка, яка за багатьма параметрами оснащена краще, ніж приватні клініки. Це я говорю з повною відповідальністю. Ми змогли оснастити наші операційні та лабораторії для проведення штучного запліднення всім необхідним. 

У нас хороші фахівці, які навчаються закордоном, які є викладачами національного медичного університету, які постійно підвищують свій науковий та практичний рівень. 

Наші результати надання допомоги відповідають всім європейським та українським стандартам, але вартість для пацієнтів у нашому закладі в рази менша. Доступність – однозначно. У приватній клініці пацієнт – це засіб заробляння грошей. Ми ж повністю забезпечені фінансуванням, медикаментами та зарплатою від держави, тому у нас такого тягаря немає.

– Які ще послуги, окрім класичної репродуктивної медицини, надає Центр?

– Ми виходимо за рамки надання тільки репродуктивних послуг. Зрозуміло, що лікування безпліддя це наш основний напрямок діяльності. Але зараз будь-яка гінекологічну проблему можна вирішити в умовах нашого закладу. Це є естетична гінекологія, яка зараз дуже користується попитом. Цей напрям у нас добре розвинутий. 

Як ми вже говорили – ведення вагітності. 

Лікування патології шийки матки – це теж серйозний напрямок, який дуже актуальний. Його мета – виявлення і лікування захворювань, які передують раку шийки матки. Зараз є всі умови, аби діагностувати та повністю вилікувати стани, які передують раку. Ми маємо обладнання, яке на цей момент вважається найефективнішим для лікування таких патологій.

У нас можна отримати консультації з генетики. Їх надає професор-генетик кафедри національного медичного університету. Для тих пацієнтів, які мали втрати вагітності, які мали в минулому народження дітей з генетичними вадами. Тому дуже важливо провести генетичну консультацію, певні обстеження і певну корекцію.

Проведення оперативних втручань будь-якого виду складності. Особливо для жінок від підлітків до старшого репродуктивного віку. Допомагаємо розвʼязати ендокринологічно-гінекологічні проблеми. У нас фактично всі лікарі володіють знаннями та розумінням, як правильно вести пацієнтів з такими проблемами.

Фактично гінекологічний спектр лікування всіх захворювань у нас зараз присутній.

– Які з них зараз користуються найбільшою популярністю?

– Якщо не говорити про штучне запліднення, то це проведення оперативних втручань.

Також зараз збільшилася кількість пацієнток, які страждають порушенням тримання сечі. Таке незначне нетримання сечі, яке проявляється під час кашлю, під час сміху, під час невеликого навантаження преса… Це створює дуже серйозний дискомфорт для пацієнток, але вони можуть соромитися про це говорити. Колись це була проблема більш старшого віку, але зараз вона трохи помолодшала. Є можливість надання різних методик лікування – від мінімальних хірургічних втручань до більш серйозних.

Покращення статевого життя, отримання більшого комфорту. Стан дискомфорту може проявитися після пологів. Цей стан може супроводжуватися втратою еластичності тканин, які відповідають за сексуальне здоров’я. Зараз є можливість покращити, як зовнішній вигляд, так і фізіологію. Пацієнток, які бажають отримати такі послуги, зараз стало більше. 

– Нещодавно на базі вашого Центру проходила Всеукраїнська науково-практична конференція «Глобальні перспективи та практичні аспекти внутрішньої медицини». Яка користь від таких конференцій? 

– Очікуємо на зворотній ефект від сімейних лікарів, які були на цій конференції. Контактували вже з деякими з них і вони відмітили, що їм було цікаво послухати, які нові підходи лікування зараз є. 

Ми старалися побудувати кожну нашу доповідь таким чином, щоб розказати, що може зробити сімейний лікар на своєму етапі, а коли краще направити до спеціалізованого закладу, чи до нас, чи до когось іншого. Тому що сімейний лікар – це власне зараз та ланка, до якої звертаються практично всі пацієнти. Дуже важливо, щоб сімейний лікар розумів чи це все-таки такий рівень, який достатній для надання допомоги на його рівні, чи краще передати пацієнта іншим фахівцям. 

Важливо мати гарну комунікацію зі сімейними лікарями, адже від цього найперше виграє пацієнт.

ДЗ “Прикарпатський центр репродукції людини” у соцмережах: 

Розмовляла – Тетяна Зелінська

Фото – Юрій Валько

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

-Реклама-

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

Квартири Івано-Франківськ

РЕКЛАМА

купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні