Інформаційний ресурс Правда.іф продовжує серію інтерв’ю із заступниками міського голови Івано-Франківська Руслана Марцінківа. Ми розкажемо про основні завдання та цілі, їх сфери керування та допоможемо розібратися франківчанам за що відповідає кожен заступник міського голови.
Косметологія FineLine пропонує лазерну епіляцію на новому 3000w апараті. Спробуйте перший сеанс на ділянку пахв безкоштовно. Переконайтесь у ефективності!
Сьогодні ми знайомимо із заступником міського голови – Смушаком Михайлом Володимировичем.
– Михайле Володимировичу, яку сферу питань Ви куруєте?
– Моєю компетенцією є декілька напрямків, які охоплюють різні сфери діяльності.
Перше – розвиток інфраструктури. Це один із пріоритетів роботи моєї та всього Департаменту інфраструктури, житлової та комунальної політики, який я паралельно очолюю.
Другий напрямок – це організація та розвиток громадського транспорту. Насамперед – це робота нашого комунального підприємства «Електроавтотранс». Цим напрямком опікується такожУправління транспорту і зв’язку до складу якого входить організація роботи інспекції з паркування. Не так давно в міста з’явилася можливість здійснювати організацію та контроль з паркування. Це великий плюс, і дуже важливо якісно налагодити цю роботу, над чим, власне, ми зараз і працюємо.
Третє – це управління житловими будинками та утримання всього житлового фонду в нашому місті. Ми координуємо роботу КП «Управляюча компанія «Комфортний дім», приватних управителів, ОСББ, житлово-будівельних кооперативів, а також здійснюємо контроль за будинками які перебувають в самоуправлінні.
У зоні моєї відповідальності також ведення розкопок та порушення об’єктів благоустрою.
П’яте – це поточне утримання міста: прибирання, щоденні ремонтні роботи, загалом експлуатація всієї інфраструктури. Основне навантаження робіт лягає на два комунальних підприємства: КП «Муніципальна дорожня компанія» (утримання та поточний ремонт доріг, площ і загалом всієї дорожньої інфраструктури) та КП «Благоустрій» (прибирання та утримання всіх скверів, дамб, дитячих та спортивних майданчиків). Це дуже великий об’єм роботи, на дані підприємства покладається велика відповідальність у виконанні цих завдань.
У моєму підпорядкуванні знаходиться і КП «Івано-Франківськміськсвітло» , яке опікується всім зовнішнім освітленням на території нашої громади.
– Що найголовніше у Вашій роботі?
– Наша мета – щоб Івано-Франківськ асоціювався із сучасним європейським урбаністично розвиненим містом.
Досягнення цієї мети в багатьох напрямках передбачає нові підходи та докорінно іншу філософію. В урбаністиці немає дрібниць і неважливих речей. Часто те, що на перший погляд, видається не важливим або на що не звертається увага насправді – є основою правильного напрямку розвитку.
Відходячи від абстрактних речей до конкретних, хотілося б відзначити декілька речей, які багатьом здаються непотрібними, але насправді є надважливими. До прикладу, будівництво мережі виділених смуг для руху громадського транспорту.
Цьогоріч нами реалізовано такий об’єкт на вул. Тисминецькій. Ми зробили виділену смугу для громадського транспорту не на всій довжині вулиці, як планували, а тільки на одній ділянці. На нас посипалося шквал критики: «Навіщо ви це зробили? Тепер їде один автобус, а десятки машин – стоять у заторі». Так, в Івано-Франківську такі кроки не розуміє багато жителів. Але якщо ми не будемо сьогодні піднімати цю тему та впроваджувати мережу виділених смуг для громадського транспорту, то усі ті величезні інвестиції, які місто вже зробило для розвитку громадського транспорту і планує робити надалі, – не матимуть сенсу.
Нікому не потрібен громадський транспорт або ж він буде малопривабливим, якщо автобус чи тролейбус буде їхати у постійних заторах. Адже це не просто втрата часу автобуса – це втрати ресурсів загалом. Це економічні втрати, які можна виділити фінансово: додаткові трудовитрати та витрати електроенергії для тролейбусів чи паливно-мастильних матеріалів для автобусів. З іншого боку – це втрати часу мешканців міста. Це ті витрати, яких можна було б уникнути, якби у нас була розвинена мережа для руху громадського транспорту. Станом на сьогоднішній день, попри те, що ми маємо нові автобуси та тролейбуси нашого комунального перевізника, не всі люди пересідають на громадський транспорт керуючись логікою: краще я буду сидіти у своїй машині в заторі один, а ніж з сорока іншими людьми в автобусі чи тролейбусі. У більшості розвинених європейських міст громадський транспорт має пріоритет на дорогах. І ми також можемо виправити ситуацію таким шляхом. Якщо ми хочемо будувати сучасний розвинений Івано-Франківськ, громадський транспорт повинен отримати пріоритет.
Інший елемент – це розвиток велосипедної інфраструктури. Багато хто сьогодні також не розуміє навіщо це робити, але це необхідно. Місто не може вважатися сучасним та європейським, якщо в ньому немає розвиненої велосипедної інфраструктури. Це не дань моді, це – сучасна необхідність. Розвиток велосипедної інфраструктури трасформується у те, що люди, коли бачать гарну і безпечну велодоріжку, – хочуть на цій доріжці покататися. Вони хочуть купити собі велосипед, і можливо, не на роботу, а припустимо, у магазин захочуть поїхати на велосипеді. Станом на сьогоднішній день люди, які і хотіли б поїхати у магазин на велосипеді, не роблять цього адже бояться. Зараз багатьма нашими вулицями небезпечно їхати на велосипеді: немає виділених велосипедних смуг облаштованих велодоріжок чи інших елементів велосипедної інфраструктури. Коли така інфраструктура буде – тоді люди, звичайно, пересідатимуть. Як приклад можна побачити те, що коли ще років 5 тому не було жодної велосипедної доріжки велосипедистів в Івано-Франківську було в рази менше, аніж є на сьогоднішній день.
Ще один аспект, який теж не розуміють мешканці: сьогодні можна не йти правильним європейським шляхом, а можна рухатися тим шляхом, яким зараз, на жаль, іде більшість міст України, – це не розвивати пішохідні зони, а робити максимально автомобілеорієнтовані вулиці. Це, на жаль, шлях у нікуди. Центр міста має бути пішохідним. І чим більше пішохідних зон буде у центральній частині міста – тим якіснішим і буде місто. Пам’ятаю скільки галасу і нерозуміння було, коли ми робили вулицю Лесі Українки та площу Міцкевича. Сьогодні до цих вулиць усі звикли і розуміють, що це класно. Але це дуже маленька частина, яку нам вдалося зробити.
Як мінімум, в Івано-Франківську пішохідними мають бути вулиці Курбаса, Крушельницької, Вірменська, Шпитальна, Старозамкова, усі вулички навколо Ратуші. У перспективі, як би це дивно не звучало, це мають бути вулиці Шевченка, Грушевського, Драгоманова, Вагилевича, Франка та всі інші ценральні вулички міста. Коли ми приїжджаємо в будь-яке європейське місто на що ми звертаємо в першу чергу увагу як туристи? Ми хочемо прогулятися гарними пішохідними зонами, потрапити на якісь цікаві локації, які знову ж таки є у цій пішохідній зоні. Місто привабливе для туристів атмосферою, яка наповнює ту чи іншу зону. Якщо турист приїжджає в місто і бачить суцільні автомобілі та парковки, вивчає місто перебіжками з автобусу чи автомобілю, – то це місто точно не буде привабливим. У суєті люди втрачають відчуття спільноти і спільного простору. Поступовими кроками ми прагнемо закласти основи правильного планування міста та розуміння мешканців, що саме в таку напрямку потрібно розвивати інфраструктуру .
– Які найближчі цілі, працюючи на цій посаді, Ви собі ставите?
До кінця поточного, 2021 року, ми хочемо реалізувати всі напрацювання, які ми розробили по змінах схеми організації дорожнього руху, зокрема, на Калуському шосе та перехресті вулиць Галицької-Горбачевського (ми плануємо змінити перехрестя та існуючий світлофорний об’єкт і навести лад на цій ділянці). У найближчих планах – збудувати кільце на вул. Набережна ім. В. Стефаника, перед мостом і, відповідно, змінити схему організації дорожнього руху на відрізку від вулиці Набережної до Надрічної з виїздом на міст на вул. Галицьку.
Найближчі цілі – це також острівці безпеки. Цього року ми реалізували два об’єкти на вул. Незалежності (в районі ліцею №15) та на вул. Мазепи (в районі житлового комплексу «Липки»). До кінця року ми плануємо зробити острівці безпеки на вулиці Галицькій, Привокзальній, Миколайчука та Івасюка. Реалізація об’єктів зробить ці вулиці значно безпечнішими.
Також у наших найближчих планах зробити кільце на перехресті вулиць Бельведерська – Південний Бульвар. На жаль, при проєктуванні вулиці Південний Бульвар на цьому перехресті не було враховано ні кільця, ні світлофорного об’єкту, ми хочемо це виправити. Повноцінне кільце, на жаль, ми вже не зможемо помістити, тому зупинилися на варіанті облаштування малого транспортного кільця.
У найближчих планах – закінчити два світлофорні об’єкти у с. Драгомирчани (виїзд з вул. Шкільна) та с. Тисменичани (біля Тисменичанського ліцею, при повороті с. Камінне).
– Яка Ваша програма «максимум» на посаді заступника міського голови?
У сфері громадського транспорту левова частка, до 95% перевезень, повинна здійснювалася комунальним підприємством «Електроавтотранс». Ми розробили стратегію розвитку громадського транспорту до 2025 року і в цьому напрямку будемо працювати. Ми працюємо над тим, щоб мешканці громади оплачували проїзд безготівково карткою «Галка». Якість послуг повинна підвищуватися. На мою думку, якісним місто може бути тільки з якісним громадським транспортом.
Друге завдання – це якісна дорожня інфраструктура. Наша програма максимум у цьому напрямку – добитися нульової смертності на дорогах. Наша мета – зробити всі вулиці нашого міста такими, щоб на них не гинули люди. Це наше головне завдання, адже немає нічого ціннішого за людське життя.
На жаль, ті схеми дорожнього руху, які є зараз, аж ніяк не є безпечними. Наша мета – зробити таку інфраструктуру – щоб усі вулиці міста були безпечні, щоб на них не було ДТП, а навіть якщо і станеться аварія – щоб на них не гинули люди та щоб ніхто не отримав важких травм. Це наше ключове завдання. Ми вже почали працювати над цим і робити деякі зміни. Поки що ми працюємо малими ресурсами, без проведення комплексних ремонтів та реконструкцій. Припустимо, розміткою можна поправити ситуацію, але кардинально змінити – ні. Щоб кардинально змінити ситуацію потрібно проводити комплексну реконструкцію і перебудову тих чи інших вулиць, перехресть. Поки що ми виходимо з тих ресурсів, які нам є доступні. Це є кошти на розмітку, знаки, невеличкі об’єкти, такі як то острівець безпеки чи світлофорні об’єкти. Але навіть такими речами ми стараємося йти до того, щоб вулиці Івано-Франківська ставали безпечнішими.
Що стосується велосипедної інфраструктури, то зараз ми маємо якісні велодоріжки на вулицях Галицькій, Набережній ім. Стефаника, Довженка та ін. Це 15 км. якісної велосипедної інфраструктури. Наша мета, як мінімум, за 5 років, щоб було 50-60 км. Розвиток велосипедної інфраструктури – це важлива складова успішного міста. Люди ніколи не почнуть їздити на велосипедах, якщо не будуть мати якісну та безпечну велосипедну інфраструктуру. Всі магістральні вулиці повинні бути охоплені велосипедною інфраструктурою.
Важливе питання – утримання міста. Хотілося б, щоб з часом ми позбулися прибирання міста вручну. Ми повинні рухатися до автоматизації, закупляти сучасну техніку для прибирання у літній та зимовий період. З усією повагою до роботи людей, які щоденно прибирають вулиці міста, мушу визнати, що вручну прибрати так якісно, як це робить сучасна комунальна техніка – неможливо.
Щодо житлового фонду, то повинен існувати реальний ринок управителів. Наша ціль – сформувати якісний конкурентний ринок цих послуг. Тоді, коли ми будемо мати конкурентне ринкове середовище – ми отримаємо якісні послуги мешканцям. З іншого боку, ми повинні паралельно працювати і змінювати свідомість мешканців. Франківці повинні зрозуміти, що послуга з управлінням в їхньому будинку – це така сама послуга, як і будь-які інші. Люди є власниками та відповідальними за будинок і прибудинкову територію, тому якість утримання цих ділянок залежить від мешканців. Якщо у під’їзді прибирається не належним чином – то це вина не міського голови чи управителів, а в першу чергу мешканців – тому що люди, оплачуючи кошти, дозволяють щоб їм надавали неякісні послуги.
– Минулого тижня міський голова Руслан Марцінків анонсував перекриття старого моста на Пасічну та об’їзд через село Загвіздя. Розкажіть, що буде з громадським транспортом та екстреними службами?
– Хочу запевнити усіх мешканців Івано-Франківська, що ніхто не буде приймати радикальних заходів. Люди, які займаються виготовленням проєкту капремонту існуючого моста продумають усі можливі варіанти. На Пасічній знаходяться важливі для міста об’єкти – депо для комунального громадського транспорту, обласна клінічна лікарня та ін. Усі варіанти та нюанси будуть розглядатися у комплексі та обрано оптимальний варіант. Мешканці Івано-Франківська можуть бути спокійними.
– Нещодавно на вулиці Тисменицькій створили смугу для руху громадського транспорту, що викликало у франківців обурення та дискусії у соціальних мережах. Розкажіть, це експериментальний варіант чи на постійній основі?
– Місто інвестувало великі кошти у комунальне підприємство «Електроавтотранс», але нові тролейбуси та автобуси стоять у заторах. Наша мета – створити окремі смуги на тих ділянках, де це необхідно. На вулиці Тисменицькій автобусна смуга повинна розпочинатися від в’їзду в місто і до моста в центр, але ми вирішили не діяти одразу так радикально.
Ми вже маємо готове проєктне рішення створення смуг руху для громадського транспорту на вулиці Галицькій. Планується створити окрему смугу на вулиці Тролейбусній і низці інших вулиць. Ми маємо усі підстави зробити нововведення вже завтра, але ми розуміємо, якщо ми це зробимо настільки радикально, то нас не зрозуміють. Ми зійшлися на думці, що місто повинно морально дозріти до розуміння, що це необхідно робити.
Ідея з окремою смугою не подобається багатьом водіям, які стоять у заторах, але це розумний перерозподіл простору вулиці, де кожен матиме свій вибір – стояти в заторі на автомобілі чи їхати швидко в автобусі чи тролейбусі.
– Який алгоритм вирішення проблеми Ви пропонуєте людям, які до Вас звертаються?
Для мене завжди надзвичайно важливою була комунікація з мешканцями. Всі бажаючі громадяни можуть звернутися до мене через відділ звернень, прийти на особистий прийом, або ж поспілкуватися під час прямого ефіру на моїй офіційній Фейсбук-сторінці чи на прямих ефірах на міських телеканалах. Мешканці хочуть, щоб їм пообіцяли або збрехали, навіть якщо вони цю обіцянку будуть чекати кілька років або й не дочекаються зовсім. Проте, вони це сприймуть набагато краще, аніж правду.
Коли можна вирішити проблему, але ми цього не робимо, то це вже велика проблема чиновників. Своїм підлеглим я завжди кажу: «Якщо ми можемо вирішити проблему та допомогти людині, то потрібно встати і виконати це без зайвих розмов». У питаннях яких ми можемо допомогти, намагаємося зробити усе максимально якісно та швидко. Якщо вирішення проблеми не в наших силах, то ми говоримо правду та не даємо даремних надій.
– З якими проблемами до Вас можуть звертатися громадяни?
Усі франківці та мешканці Івано-Франківської МТГ можуть звертатися до мене з проблемами, які стосуються напрямків моєї роботи, а це розвиток інфраструктури та безпека дорожнього руху, питання громадського транспорту, управління житловими будинками, поточне утримання міста та інше. Бувають випадки, коли люди приходять з проханням, яке не стосується моєї відповідальності. Проте, якщо є проблема, ми намагаємося комунікувати та спільно допомагати з її вирішенням.
Розмовляла Влада Діденко
Фото Богдан Савлюк
Нагадаємо, що «До кінця літа ми плануємо завершити реконструкцію міського озера»,- заступник міського голови Тарас Полатайко
«Наша «програма» максимум – це створення індустріального парку у нашому місті»,- заступник міського голови Петро Шкутяк ФОТО