-РЕКЛАМА-

РЕКЛАМА

Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Мистецтво – про перемогу. Чому франківці мають відвідати нову виставку у краєзнавчому музеї

-Реклама-spot_img
spot_img

У краєзнавчому музеї у ратуші відкрили нову виставку «Бог між нами! Переможемо разом!». Це – частина більше як десятилітнього проєкту «Врятуємо скарби разом» франківського художника і реставратора Валерія Твердохліба.

Тут зібрали як старовинні відреставровані твори, так і роботи сучасних митців з різних міст, яких війна пов’язала з Франківськом, пише Репортер.

Гармонійна виставка

Виставка «Бог між нами! Переможемо разом!» розташувалася у чотирьох залах на другому поверсі Івано-Франківського краєзнавчого музею. Простір нагадує європейські музеї та галереї: стіни пофарбовані в стримані темні тони, зверху добра підсвітка.

- РЕКЛАМА-

За словами автора проєкту Валерія Твердохліба, ідея виставки була ще до початку повномасштабної війни.

Наш проєкт «Врятуймо скарби разом» націлений на порятунок сакральної колекції та існує з 2009 року, – розповідає Валерій Твердохліб. – Цього року ми планували влаштувати таку арт-подію, як частину основного проєкту. Була і назва виставки «Бог між нами». Коли почалася війна, сакральну колекцію евакуювали. З Яремою Стециком ми організували екскурсії містом для переселенців. Тоді я часто чув: «У вас таке класне місто, тепле, гарне».

Тоді ж художники Ярема Стецик та Валерій Твердохліб зібрали у підземному просторі «Ваґабундо» малюнки, надіслані на конкурс «Для Бога я створюю найкраще». Тепер деякі з цих робіт стали частиною виставки.

Мистецтво - про перемогу. Чому треба відвідати нову виставку у Франківську

Втілити задумане фінансово допомогла компанія Blago. Тоді художники вирішили повністю перезапустити цей простір у краєзнавчому музеї: підібрали кольори для стін, створили композиції з робіт.

Це настільки космічно і молитовно відбувалося – у мене так жодна виставка не проходила, – каже автор проєкту. – Був якийсь внутрішній спокій. І кожен зал, кожна композиція, робота дуже гармонійна, самодостатня і працює в концепції виставки.

Кожен – окрема душа

Крім більше сотні малюнків учасників конкурсу «Для Бога я створюю найкраще», які прикрашають стіну в першому залі, тут є два великі колажі з фотографіями різних людей, які тримають букви, що складаються у фразу «Бог між нами».

Цей проєкт з’явився випадково: з буквами симпатично виглядає будь-яка нарізка. У музеї це зробили своїми силами, – розповідає художник. – На фото – переважно випадкові люди, здебільшого відвідувачі музею. Ті, хто був не проти сфотографуватися в підтримку музею і сказати «Бог між нами». Незалежно, від віри, ставлення до Бога. За кожною фоткою стоїть окрема душа зі своєю орбітою. Тому це вписалося у виставку.

Мистецтво - про перемогу. Чому треба відвідати нову виставку у Франківську

Ще до проєкту майже випадково долучився художник з Харкова Нікіта Тітов, який тимчасово мешкає в Івано-Франківську.

Він зайшов, коли ми зробили ультрамариновий зал. Коли побачив, сказав: «А можна я тут щось зроблю?». Я відповів, що без питань. А це був день коли загинув Роман Ратушний і це було дуже боляче. Ми розуміли, що це молодий воїн, активіст, волонтер – наше майбутнє. Нікіта внутрішньо сильно переживав, хотів зробити подяку. Тому придумав цю інсталяцію «Крила» в окремому залі як посвяту загиблим від руки росії.

Мистецтво - про перемогу. Чому треба відвідати нову виставку у Франківську

Кожна стіна має сенси

Виставка починається з просторої кімнати, на головній стіні – великий напис «Бог між нами». У центрі – круглий подіум, який крутиться. Його зробив для проєкту митець, голова Всеукраїнської спілки майстрів ковальського мистецтва України Сергій Полуботько. На ньому – скульптури, відреставровані у рамках проєкту «Врятуємо скарби разом».

Круглий подіум символізує коло життя, – пояснює Валерій Твердохліб. – На ньому скульптури, які ми відреставрували: Алоїзій Гонзага, святі Анна і Йоаким, святий Ігнацій Лойола. А також – святий Онуфрій, який тільки потребує реставрації. Ці скульптури символізують святість, до якої ми прагнемо. Бог у кожному з нас, просто кожен вірить по-своєму.

Також у першому залі можна побачити інсталяцію: розп’яття, під яким різні символи духовності та української незламності. Тут і нова марка «Для Бога я створюю найкраще», закладка, яку створив Нікіта Тітов спеціально для виставки, графічна робота шведа Людвіга Одмана, який зібрав багато грошей на ЗСУ, і славнозвісний півник з Бородянки – васильківська майоліка. А ще – дзеркало у вигляді силуету апостола Івана, в яке кожен відвідувач може заглянути.

Мистецтво – про перемогу. Чому франківці мають відвідати нову виставку у краєзнавчому музеї
Мистецтво – про перемогу. Чому франківці мають відвідати нову виставку у краєзнавчому музеї

Тема другого залу – війна. Центром композиції залу є інсталяція Олени Приходько, художниці-реставраторки, якій довелося евакуюватися у Франківськ з Ірпеня, коли там велися бойові дії. Це – скляна вітрина, на якій – глиняні горщики, пісок з написами.

Всередині ляльки, дитячі іграшки, які випалювала Олена. Інсталяція щемлива, дуже складна, бо це – могили, які зараз є в Ірпіні, наших містах і селах, – розповідає Валерій Твердохліб. – Секрети – це давня дитяча гра, коли діти викопували ямки і ховали там найцінніше.

На стіні у залі проєктором демонструють фотографії, зроблені Оленою Приходько під час війни. З іншого боку – мозаїка художниці, яку вона створила у нашому місті й для якої навіть використовувала камінці з Бистриці. На стіні посередині – мозаїчна ікона Олени Приходько, яка й стала логотипом виставки.

Мистецтво – про перемогу. Чому франківці мають відвідати нову виставку у краєзнавчому музеї

Ангел мав бути копією мозаїчної ікони архангела Гавриїла XII століття з Михайлівського золотоверхого собору, яку росіяни вивезли до Москви. Це велика втрата для України, – говорить Валерій Твердохліб. – Вона почала створювати цю роботу у Франківську, у мозаїчній майстерні «МІФ» Олега Дунаєвського. Ця ікона обрамлена в композицію з робіт відомого художника Сергія Лаушкіна, який теж жив і творив у нашому місті. Тут кожна стіна має свої сенси.

Мистецтво – про перемогу. Чому франківці мають відвідати нову виставку у краєзнавчому музеї

Молитва дії

Також у другому залі є цикл з п’яти ікон авторства Валерія Твердохліба. Вони були створені на початку двотисячних, але під час останніх подій у них з’явився новий зміст. Зокрема, вийшло так, що ікони намальовані на іншій стороні радянських плакатів – щитів з правилами техніки безпеки. Їх колись приніс зі спиртзаводу батько Валерія, який там працював. Зображення респіратора, вентилятора – все це зараз додає нового змісту.

Наприклад, робота «Лик». Центром композиції є Ісус Христос, Богородиця Одигітрія, – розповідає художник. – Тут зображений козак з шаблею з кров’ю. Тоді мене питали, до чого тут кров. Я казав, що козак – це Україна, а кров символізує енергію. Аж тепер я почав розуміти інший сенс. А ззаду – радянський щит з респіратором.

Мистецтво – про перемогу. Чому франківці мають відвідати нову виставку у краєзнавчому музеї
Мистецтво – про перемогу. Чому франківці мають відвідати нову виставку у краєзнавчому музеї

Ще на одній іконі під назвою «Лоза виноградна», зображений Ісус Христос, який підноситься до неба. Також чаша – символ причастя, святий Петро, голуб – Святий Дух. Ззаду – заклик російською слідкувати за ефективною роботою вентиляційної системи і зображення вентилятора. Це можна трактувати по-різному, одна з нових асоціацій – вентилятор у бомбосховищі.

Це роботи, створені 20 років тому, а повний зміст видно тільки тепер. Художник завжди творить символами, – каже Валерій Твердохліб. – Тут є ще робота, яку я писав у серпні 2021, перед Днем незалежності. Дружина питала: «Чого тут стільки крові, стільки червоного кольору?». А у мені все просто пульсувало, я ніби розумів, що щось має статися. Тут є синьо-жовтий хрест і голуб, символ Святого Духа, який несе зелену гілку. Це таке пророцтво, яке дає нам надію на перемогу.

У третьому залі посередині – робота Нікіти Тітова «Крила» – паперові янголи, які злітають догори. На стінах – інші роботи Валерія Твердохліба.

Мистецтво – про перемогу. Чому франківці мають відвідати нову виставку у краєзнавчому музеї

Четвертий зал має назву «Переможемо разом». Тут на стінах є інформація про попередні виставки та різні етапи проєкту «Врятуємо скарби разом», реставрацію творів, волонтерські ініціативи учасників.

Цей зал говорить про нашу головну історію – як ми можемо перемогти, – каже Валерій Твердохліб. – Я називаю це молитвою дії. Тут ще й історії про людей, які нас підтримували: франківців і тих, хто приїхав до нас. Це взагалі такий собі проєкт внутрішньо переміщених: Олена Приходько, Сергій Лаушкін, Нікіта Тітов – люди з інших міст.

Також в останньому залі є Інстазона: можна сфотографуватися на фоні роботи «Образи світлих» Юрія Бакая, яка розмістилася на стелі.

Виставка триватиме, скоріш за все, до кінця року, тож час відвідати є. Музей працює у всі дні, крім понеділка, з 10:00 до 17:30. Вхід у музей 40 грн, лише на виставку – 20 грн.

Також Валерій Твердохліб проводить авторські екскурсії виставкою. Щоб зареєструватися, варто слідкувати за сторінками подій у Facebook.

Авторка: Ольга Романська

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Ігор Василик
Ігор Василик
Журналіст, фрілансер. Закінчив факультет журналістики ЛНУ в 2008 році журналістка, власкор регіональних та центральних ЗМІ. Закінчила Києво-Могилянську академію у 2019 році.
-Реклама-

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні