Українського поета, прозаїка та музиканта Юрія Андруховича вшанують таблицею на Алеї письменників у Книжковій галереї в Освенцимі (Oświęcim Book Gallery).
Про це повідомила представниця галереї Моніка Собота, пише Читомо.
Цьогорічний вибір журі Алеї вперше відрізняється від попередніх: раніше існували суворі рамки вибору лише серед польських авторів і авторок.
«У 2023 році на Алеї письменників ми вирішили вшанувати українського письменника Юрія Андруховича. Вибір був продиктований мериторичними міркуваннями: ми маємо справу з чудовим поетом, прозаїком та музикантом, який чудово володіє польською мовою і добре відомий у польській культурі та літературі. Були також політичні та історичні мотиви […]. Велике значення має той факт, що письменники, художники, діячі української культури активно та надзвичайно жертовно сприяють обороні своєї батьківщини та Європи від російської агресії», – цитує PAP голову журі, професора Кшиштофа Заяса.
За словами професора, «ця нагорода символічно покликана вшанувати всіх представників української культури».
Таблиця з іменем та цитатою Юрія Андруховича буде відкрита 22 вересня 2023 року. Український письменник планує особисто взяти участь в урочистому відкритті таблиці і вже обрав слова, які будуть на ній викарбувані: «Моя памʼять дозволяє мені робити все, що я забажаю. Моя надія не має меж».
Алея письменників в Освенцимі була заснована у 2012 році зусиллями міської публічної бібліотеки ім. Лукаша Гурницького «Галерея книги». Ідея Алеї взята з популярних по всьому світу Алей зірок, зазвичай присвячених акторам та музикантам. Натомість польська Алея письменників, як вказує її назва, присвячена художникам слова. «Письменник, як і будь-який інший митець – а може, навіть більше – заслуговує на те, щоб бути увічненим, також у буквальному, матеріальному сенсі, у вигляді вічних знаків, висічених у “камені”. Алея має на меті підкреслити особу письменника, автора, а не лише його твори. Часто твір залишається глибше у свідомості та пам’яті читача, а сам автор зникає, губиться в ефемерній пам’яті», – читаємо про ідею Алеї на сайті бібліотеки.