В Івано-Франківській області центр підтриманого проживання «Оселя Віри, Надії, Любові», що знаходиться в селищі Обертин на Тлумаччині, бореться з Департаментом соціального захисту ОДА за фінансування, а отже і за своє існування.
Про це інформує кореспондент порталу Правда.іф.
“BGA-Cервіс” пропонує ремонт зарядних станцій та інверторів. Відновлюємо плати, балансує батареї, збираємо устаткування для домів та квартир.
На Прикарпатті це поки що єдиний подібний заклад. Там проживає троє людей з інвалідністю, сиріт, які раніше перебували у соціальному інтернаті.
Як розповів керівник проєкту і директор БО «Українська благодійницька мережа» (УБМ) Василь Футерко, заклад функціонує, як за благодійницькі кошти, так і за бюджетні.
Правда бюджетне фінансування центру, яке розпочалася у 2019-2020, дуже швидко почало згасати.
У 2020 році на фінансування соціальної послуги підтриманого проживання було передбачено 400 тис. грн. Однак, вже у травні цього року через бюрократію та невиправданий формалізм виникли труднощі за отриманням фінансування за січень-квітень. Ми були змушені відстоювати наші інтереси в судах і врешті наприкінці року отримали від влади кошти за перші 4 місяці року.
Далі, за словами Футерка, ситуація стає все критичнішою.
У 2021 чиновники формально передбачили фінансування у розмірі 400 тис. грн, однак реально змогли виділити лише 309 тис. грн, тобто менше, аніж було передбачено. Ми знову були вимушені відстоювати наші інтереси в суді, однак програли справу.
Цього року, як розповідає Василь Футерко, чиновники знову «врізали» бюджетне фінансування соціальної послуги підтриманого проживання до 300 тис. грн, тобто до обсягу, ще меншого ніж попереднього року (309 тис. грн) і навіть 2020 року (400 тис. грн).
Ми знову змушені відстоювати наші інтереси в судах. Цей дорогоцінний час міг бути спрямований як на розвиток як Оселі, так і на створення наступних будинків підтриманого проживання.
Загальний бюджет Оселі на рік – приблизно 700 тис грн. Основні витрати – це зарплата чотирьох асистентів (мінімалка плюс невеличкі премії), комунальні послуги та харчування мешканців. Решта людей там волонтерить і директор УБМ Василь Футерко теж.
Ми розраховуємо не тільки на бюджетні кошти, але й на благодійників. Зараз запускаємо проєкт із волонтерської підтримки закладу. Тобто, формуємо список волонтерів-благодійників, котрі готові щомісяця підтримувати нас мінімальною сумою коштів у 100 гривень.
Прикро, що такі питання доводиться вирішувати в судовому порядку, що така життєво важлива ініціатива не знаходить підтримки й розуміння в департаменті соціальної політики ОДА, що влада не хоче бути опорою людям, які так прагнуть стати активними й самостійними членами соціуму і бути щасливими всупереч непростим життєвим обставинам.
До слова, підопічні оселі вже навіть записували відеозвернення через Фейсбук до Президента Володимира Зеленського, прем’єра Дениса Шмигаля, Міністерства соціальної політики, секретаріату Уповноваженого ВРУ з прав людини, Урядовій уповноваженій з прав осіб з інвалідністю… Проте воно так і залишилося без відповіді.
Довідково:
Підтримане проживання – соціальна послуга, що надається людям з інвалідністю, які не можуть проживати самостійно або в сім’ї. Свого часу усі розвинені держави відмовилися від інституцій (інтернатів) для людей з інвалідністю, в яких вони зазнавали сегрегації (ізоляції від суспільства через інвалідність), порушення їхній прав та свобод.