На Франківщині гуцульські маскувальні сітки плетуть на старовинних верстатах
Диван на коліщатках в темній вітальні

На Франківщині гуцульські маскувальні сітки плетуть на старовинних верстатах ФОТО

Автор: Ігор Василик
10/03/2022 10:23
-Реклама
Оренда і продаж комерційної нерухомості від 30 м²
-Реклама
Будівництво шостого етапу в житловому районі.
-Реклама
-Реклама
Азов
-Реклама
купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні

На Івано-Франківщині студенти та викладачі Косівського інституту прикладного та декоративного мистецтва виготовляють основу для маскувальних сіток на старовинних верстатах. Для роботи вони використовують обладнання, на якому на Гуцульщині тчуть килими

Реклама: Місцеві пропозиції
Ціни на лазерну епіляцію у Києві
Лазерна епіляція пахв: Безкоштовно

Косметологія FineLine пропонує лазерну епіляцію на новому 3000w апараті. Спробуйте перший сеанс на ділянку пахв безкоштовно. Переконайтесь у ефективності!

Про процес розповіла Суспільному викладачка інституту Ганна Фартушинська.

Гуцульські маскувальні сітки тчуть на старовинних верстатах 1
фото – Суспільне

Щоб виготовити основу для маскувальних сіток, використовують спеціальні нитки із натурального волокна, якими раніше ткали килими.

“В’яжемо хрестом. Другий раз бажано сильно затягнути, щоб “не їздила” основа. Цей спосіб — дуже простий. Завдяки переплетенню ниток основи й ниток утка утворюється сітка”, — сказала Ганна Фартушинська.

З її слів, на верстаті виготовляють сітки завширшки 3 м та завдовжки 6 м.

“У Косові дуже не вистачало сіток, щоб їх оформлювати тканинами. Рибалки почали першими в’язати сітки, потім почали плести макраме. Косівський художник Назар Гринюк у мережі дав клич та поцікавився, чи можна було б це робити на верстаті. І ми цю ідею підхопили. Я зрозуміла, що це можна робити”, — говорить викладачка.

Наразі, розповідає Ганна Фартушинська, виробництво сіток удосконалюють. Усе виготовляють власноруч, а тому — з любов’ю, каже майстриня.

“Ручна робота без любові не робиться. І наша любов, окрім техніки, буде захищати й наших воїнів”, — додала жінка.

Маскувальні сітки в Косівському інституті почали плести в перший день війни 24 лютого. Тоді викладачі навчального закладу закупили необхідні матеріали, щоб створити спочатку основу — рибальську сітку, каже викладач інституту Василь Перегінець. Однак, з його слів, як це зробити, ніхто не знав. Навчитися цієї справи їм допоміг чоловік із Сумщини.

Гуцульські маскувальні сітки тчуть на старовинних верстатах 2
фото – Суспільне

“Плести сітки ми не вміли, не знали як. Це рибальські сітки, а ми тут ловимо рибу вудочками. Випадково я познайомився з переселенцем із Сумщини, який привіз сюди свою родину. Він побачив, що я беру цей шнур, і каже: “Ви будете плести китайським вузлом чи яким?”. Я відповів, що не знаю ніякого вузла, і поцікавився, чи він орієнтується в цьому та чи вміє в’язати. Чоловік сказав, що може показати. Він прийшов, показав нам, як все робити. Наші хлопці підійшли й ми почали плести. І зараз дійшли до професійного рівня”, — розповів Василь Перегінець.

Загалом у Косівському інституті виготовили 150 м² маскувальних сіток. До виробництва долучаються всі небайдужі — приносять одяг і тканину, ріжуть смужки чи плетуть сітку. Заступниця директора інституту прикладного та декоративного мистецтва Вікторія Дутка розповіла, що зараз найбільше волонтерам потрібен поліпропіленовий аграрний шпагат та камуфляжні тканини.