Силу гір гуцульські майстрині передають через виробництво ліжників. Кольорові покривала з овечої шерсті давно стали візитівкою краю.
Центр ліжникарства – село Яворів, що на Косівщині, пише Вежа.
Тримається це декоративно-ужитковий бізнес на овечій шерсті. Саме так зване “руно” є основою виробу.
Процес виготовлення килимів є абсолютно екологічним, від цього не страждає жодна тварина. Ми її обстригаємо і утворюється таке руно, яке треба попарити, щоб відійшла вся сірка і воно було чистим. Потім розвішуємо, сортуємо на кольори і дивимось, яку відбираємо на натуральну, а яку фарбуємо, – розповідає майстриня Надія Копчук.
Далі технологічний процес переміщається до верстату. На спеціальній основі майстриня творить візерунки. Є як автентичні, яким сотні років, так і сучасний дизайн.
Уже готові ліжники опускають в таку собі пральну машинку, так по-місцевому називають «валило». Воду з гірського потоку за допомогою греблі спрямовують у спеціальний відсік. Водяний вир їх остаточно виполіскує.
Зазвичай ліжник використовують як покривало на ліжко. Але також може бути і килимом на підлогу. Цей автентичний карпатський виріб відомий своїми цілющими властивостями. Насамперед в лікуванні радикуліту та простудних захворювань. Крім того, тішить око різнобарв”ям відтінків, а ще є своєрідним оберегом оселі.