В Івано-Франківській області протягом IV кварталу 2022 року спеціалісти територіальних філій ДУ «Івано-Франківський ОЛЦ МОЗ України» обстежили 608 індивідуальних колодязів, вода з яких використовується для споживання дітьми віком до трьох років.
Про це повідомили в Івано-Франківському обласному центрі контролю та профілактики хвороб МОЗ, передає Правду.іф з посиланням на Курс.
Вміст нітратів виявлено у 55 пробах, що становить 5,9%. Найбільша кількість перевищень за вмістом нітратів реєструється в Рогатинському, Надвірнянському, Коломийському, Долинському та Рожнятівському відділах.
Фахівці лабораторій обстежили 17 громадських каптажів, за санітарно-хімічними та мікробіологічними показниками дослідили 30 проб води, перевищення вмісту нітратів виявили в 6 пробах води – в Коломийському та Івано-Франківському районах.
Обстежено 119 громадських колодязів, досліджено 69 проб води за санітарно-хімічними та мікробіологічними показниками, 22 проби води не відповідали вимогам ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною», перевищення за вмістом нітратів виявлено в одній пробі з Долинського району.
За бактеріологічними показниками досліджено 34 проби води з громадських криниць, з них 20 не відповідали показникам епідемічної безпеки (Коломия, Надвірна, Долина, Калуш).
При виявленні нестандартних результатів дослідження води за вмістом нітратів надсилаються рекомендаційні листи власникам колодязів, сільським (селищним) головам та сімейним лікарям лікарської амбулаторії або завідувачу ФАПу.
Епідеміологи нагадали, що водно-нітратна метгемоглобінемія зумовлена токсичною дією нітратів, які викликають кисневе голодування тканин (гіпоксію), що розвивається внаслідок порушення транспортування кисню кров’ю, а також пригнічення активності ферментних систем, які беруть участь у процесах тканинного дихання. Групу підвищеного ризику становлять діти до 3 років, а особливо немовлята віком до 1 року, яких вигодовують сумішами, приготовленими на воді з нецентралізованих джерел водопостачання.
Найчастіше випадки метгемоглобінемії трапляються в сільських регіонах, де використовується вода з колодязів. Симптоми хвороби у немовлят проявляються у вигляді посиніння ділянок навколо рота, мочок вух, кінчиків пальців рук та ніг, саме тому цю хворобу називають «блакитний синдром немовлят».
Також характерними симптомами при цьому захворюванні є задишка, тахікардія, судоми, блювання, пронос, збільшення слиноутворення. Гостре нітратне отруєння у немовлят у 7–8% випадків закінчується летально.