Кілька сотень прикарпатських службовців отримають статус безробітних у наступному році. Кого скоротять та які перспективи працевлаштуватися?
В даний час на Прикарпатті проходить процес скорочення чисельності РДА. Він розпочався ще влітку цього року з прийняття відповідної постанови КМУ № 746. Цією постановою було передбачено зменшення граничної чисельності працівників РДА Івано-Франківської області з 1812 до 1221, тобто на 591 посаду, що становить 32%, в тому числі апаратів РДА з 424 до 212 (на 50%), пише Курс.
Пізніше КМУ ухвалив нову постанову № 926, якою кінцево переглянув чисельність РДА – зокрема, у нашій області на 14 РДА виділяється 1261 посада, в тому числі 196 посад на їх апарати. Тобто нам додали ще 40 посад. Але натомість зменшили на 16 вакансій кількість працівників апаратів РДА: згідно з попередньою постановою було 212, залишилось 196.
Працівники РДА Прикарпаття вже повідомлені про скорочення. Також направлені відповідні постанови до центрів зайнятості та профспілкових організацій, пише ЗК. Керівник апарату Івано-Франківської ОДА Роман Маланій говорить: «Обласна адміністрація з розумінням ставиться до питання скорочення працівників РДА. Тому ми вживаємо всіх необхідних заходів щодо зменшення негативних наслідків для звільнених працівників, забезпечення їх прав і подальшого працевлаштування. Голова Івано-Франківської ОДА Денис Шмигаль звернувся навіть з відповідним листом до голів ОТГ з пропозицією працевлаштування працівників РДА у власних виконавчих органах. Адже це кваліфіковані спеці¬алісти, досвідчені фахівці в галузі державного управління. Це люди, які розбудовували нашу країну».
Проте Роман Маланій зазначає, що загальної «чистки» не буде: «Зазначу, що скорочуються посади, а не люди. Щоб не дублювались функції, які виконуватимуть ОТГ. Також до кожного району є свій індивідуальний підхід. Наприклад, у Городенківському ра¬йо¬ні, який не має туристичної галузі, працює цілий штат відділу туризму. Він визнаний неефективним».
Масове скорочення чекає і на працівників Івано-Франківської митниці. У межах започаткованої урядом реорганізації ДМСУ створена Галицька митниця, до складу якої і повинна ввійти Івано-Франківська митна служба разом із Львівською та частиною Тернопільської. Призначено навіть в.о. керівника Галицької митниці, яким став львів’янин Володимир Цабак. На сайті Івано-Франківська ДФС вже розмістила повідомлення про початок реорганізації прикарпатської митниці. Вже створена ліквідаційна комісія, яка і займається цим процесом.
Щоправда, про кількісне скорочекння і що саме залишиться у Франківську – офіс митниці чи підрозділ новоствореної Галицької, – наразі не повідомляють.
Скорочують і працівників Держстату. На сайті ГУ статистики в Івано-Франківській області вже розмістили оголошення: «Відповідно до плану дій Уряду щодо удосконалення державного управління та на виконання наказу Держстату від 28 жовтня 2019 року №352, відділи статистики у районах (містах) області припиняють свою діяльність з 1 січня 2020 року». Функції, які виконували у районних підрозділах, будуть передані на обласний рівень. Також там розміщена інформація про передачу в оренду чи приватизацію об’єктів нерухомості.
Таке «непросте рішення» міністр КМУ Дмитро Дубілет прокоментував так: «З урахуванням того, що більшість звітів, які компанії подають у Держстат, подаються в електронному вигляді, підтримка цих підрозділів стала недоцільною». Також у Кабміні планують спростити звіти, що подаються у Держстат, та зменшити їхню кількість.
Скоротити штат на 40-50% також планує і «Укрзалізниця». Зокрема, в УЗ звільнять штатних дроворубів, лісничих і танцюристів. Під скорочення потрапить також частина адміністративного персоналу. Як зазначив член правління компанії Желько Марчек, натомість планують підняти зарплату основного виробничого персоналу та залучити кваліфіковану молодь.
«На балансі компанії – сотні під¬приємств, не пов’язаних із залізничними перевезеннями. Ця радянська спадщина змушує нас сплачувати комунальні послуги й податок на землю. У той час, коли з 200 об’єктів соціальної сфери прибутковими є лише 10. Отже, активів, які не стосуються колій, рухомого складу та засобів зв’язку, нам доведеться позбутися», – повідомив Марчек.
Заступник директора Івано-Франківського обласного центру зайнятості Григорій Горбаль каже, що наразі проводиться аналіз профе¬сій¬них вподобань і компетенції тих осіб, які підпадають під скорочення, щодо їх подальшого працевлаштування. Також проводять по районах групові заходи для цих людей, щоб ознайомити їх із ситуацією на ринку праці: “Ми забезпечуємо кар’єрний супровід скорочених працівників. Але так чи інакше, йдеться про зміну професій, – розповідає Г.Горбаль. – Відповідно, ми надаємо їм поради щодо корегування кар’єрної траєкторії, виявлення схильностей до інших напрямків діяльності, в тому числі і до підприємницької діяльності”.
Він зазначає, що сьогодні існує серйозна диспропорція між реаліями ринку праці та резервами безробітних фахівців. Наразі в обласному центрі зайнятості є достатньо вакансій, але це перш за все – робітничі вакансії.
Як варіант – змінити вид діяльності, пройти перепрофілювання. Із гарантованих вакансій, які зараз є на ринку праці Прикарпаття, у центрі зайнятості проводять безкоштовне навчання. «Звичайно, мова не йде про те, щоб економіст йшов працювати трактористом чи муляром. Є багато робітничих вакансій у туристично-відпочинковій сфері. Наприклад, адміністратор готелю чи пансіонату, менеджер торгового центру, де ставляться високі вимоги до управлінських навиків працівників, знання іноземної мови тощо», – пояснює спеціаліст.
іТі, хто потрапив під скорочення, можуть перебувати на обліку в центрі зайнятості рік і отримувати допомогу по безробіттю, сума якої зменшуватиметься кожні три місяці.