Забезпечує дотримання прав людини й автоматизує роботу правоохоронців. Система “Custody Records” стає невідʼємно частиною роботи поліції в Україні.
Відеофіксацією навіть в час війни активно облаштовують поліційні підрозділи по всій країні. Наступний репортаж про поліцію з Івано-Франківщини, пише Правда.іф з посиланням на Подробиці.
Такий самий монітор дублючий стоїть в інспектора з дотримання прав людини, відповідно до якого він вносить інформацію до інформаційної підсистеми.
Відеофіксація всіх дій поліціянта з моменту затримання правопорушника і переміщення його в камеру – це один з основних елементів системи “Custody Records”. Переваги та принципи роботи оцінили вже і в Яремчанському відділку.
Володимир Захаренко, заступник начальника Департаменту головної інспекції та дотримання прав людини Національної поліції України:
Ця система нам показує і виводить на рівні права поліції і затриманого, і здійснює контроль і превентивні заходи як до поліцейського, так і до звичайних громадян. Тому що кожен поліцейський, коли працює із цією системою, розуміє, що все фіксується на відеоспостереження, тому всі дії його мають бути професійні, фахові.
Система захищає і самих поліціянтів від наклепів, кажуть фахівці. Приміром, в одному з підрозділів, де вже діє “Custody Records”, на відео правоохоронці доставляють у відділення водія, якого спіймали на підпитку. 51-річний чоловік чинив опір, тож правоохоронці його затримали, а порушник почав битися головою об стіл.
Але тут у мене до вас питання, шановні присутні. Як ви думаєте, навіщо він це зробив? – Щоб сказати, що працівники його побили. – Саме так. Жоден наш громадянин не скаже, що це він сам наніс собі тілесні ушкодження для того, аби уникнути відповідальності.
Руслана Михайлюк, інспектор з дотримання прав людини відділення поліції № 1 м. Яремче:
У нас немає сліпих зон, тобто в місцях, де ми маємо працювати із затриманими і також відвідувачами, і ці скарги будуть безпідставні.
Всі записи зберігаються два місяці. Переглянути, що відбувається в стінах відділку в реальному часі, можуть правоохоронці навіть зі столиці.
Володимир Захаренко, заступник начальника Департаменту головної інспекції та дотримання прав людини Національної поліції України:
Зовнішній дистанційний контроль. Я в будь-який час можу подивитися по Україні, де відбулося затримання, чи дотримані права затриманих осіб.
Система “Custody Records” – це ще і зонування приміщення поліції та електронна база даних, куди вносять всі відомості про перебування затриманого в стінах відділку. Заповнює її інспектор з дотримання прав людини.
– Я маю задати вам декілька питань для належного забезпечення ваших прав. Наша розмова буде записана на відео. Чи згодні ви відповісти на питання? – Так.
Руслана Михайлюк, інспектор з дотримання прав людини відділення поліції № 1 м. Яремче:
Це нова посада введена у нас у відділенні щодо дотримання прав людини і також безпеки поліцейських. Дійсно створені комфортні умови для роботи, для виконання своїх функціональних обов’язків.
Інформація про затриманого зберігається в електронній базі даних двадцять пʼять років. Натомість у підрозділах поліції, де “Custody” ще немає, лише пʼять і на папері. На Прикарпатті це вже четвертий такий підрозділ, який працює за європейськими стандартами.
Сергій Безпалько, начальник ГУ Національної поліції в Івано-Франківській області:
Дійсно, там, де встановлена ця система “Custody Records”, то значно менше стало скарг і заяв на саме дії поліцейських. Безумовно правопорушник, попадаючи в підрозділи поліції, вона намагається дискредитувати поліцейського, і, на жаль, суспільство тепер, маючи своє бачення до поліції, не завжди сприймає це об’єктивно.
Юрій Гуменяк, регіональний представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Івано-Франківській області:
Ми зразу бачимо, яким чином від самого початку затримання, і всі слідчі дії, ми зразу це бачимо і у нас вже не виникає питань до працівників поліції чи до затриманих, які можуть перебувати у відділку щодо дотримання їхніх прав.
Оновлений підрозділ поліції в Яремчі став сотим, який відкрили в Україні за час повномасштабної війни. Загалом в країні їх вже сто п’ятнадцять. Найбільше у Вінницькій, Волинській і Хмельницькій областях.