У такий спосіб в області хочуть стимулювати розвиток мілітарного туризму.
У Івано-Франківську у вівторок, 7 вересня, оголосили про початок проекту «Австрійські ДОТи в Богрівці – свідки Великої війни 1914 – 1918 років». Як пише Галицький кореспондент з посиланням на ініціатора проекту Сергія Адамовича, мова йде про австрійські оборонні споруди з бетону в селі Богрівка, що на Богородчанщині. Їх називають ДОТами – від скорочення довготривала оборонна точка. Відомо, що ДОТам більше ста років і вони добре збереглися.
«Сподіваємось, що ця історична оборонна лінія стане однією з туристичних принад Прикарпаття. Адже мілітарний туризм – це популярна в Європі річ, люди цікавляться спадщиною часів війни», – сказав Сергій Адамович.
За словами голови Солотвинської ОТГ Манолія Піцуряка, у селі Богрівка мешкає близько 800 жителів. Громада готова долучатися і сприяти цьому проекту.
«Це прекрасна гірська місцевість, там неймовірні краєвиди. Австрійці свого часу недарма обрали цю позицію, там дуже добра видимість. І от ми хочемо відновити ці об’єкти, щоб до нас приїхали туристи. Ми долучимося, в тому числі фінансово», – розповідає Манолій Піцуряк.
За час проекту планують відновити не лише ДОТи, деякі з яких мають по три поверхи, а й окопи та оборонну лінію – щоб відвідувачі уявляли, як це виглядало 100 років тому.
Як повідомляє Галка на реалізацію проекту з держбюджету виділили 250 тисяч гривень. До кінця цього року за ці кошти у Богрівці планують відновити один триповерховий дот.
Директор обласного комунального підприємства «Пам’ять» Василь Тимків каже, що Івано-Франківська область насичена об’єктами і пам’ятками Першої світової війни. Адже вся область фактично була фронтовою лінією.
«З прикрістю скажу, що у 90-і роки подібні об’єкти стали жертвами вандалізму пошуковців за металом. Ці бетоновані доти руйнували, аби витягнути арматуру. Відновлювати об’єкти та прилеглу територію дотів будемо за прикладом подібних об’єктів у Європі. Ми взяли до реставрації найбільш показовий трьох поверховий дот. Ці бетоновані доти робилися на совість, столітня давність їм мало зашкодила, тож наше завдання зберегти автентичний вигляд та запобігти подальшому руйнуванню. Плануємо встановити макет зброї, аби було зрозуміло як відбувалась оборона. Також відновити зигзагоподібні окопи, які рятували бійців від прямого влучення осколків снарядів. Це буде перший випадок реконструкції та відновлення об’єктів часів Першої світової, бо наразі є лише приклади жахливого руйнування таких об’єктів на території нашої області», – каже Тимків.
Проект «Австрійські ДОТи в Богрівці – свідки Великої війни 1914 – 1918 років» реалізується у межах Програми підтримки ініціатив місцевих карпатських громад, яку реалізує Асоціація “Єврорегіон Карпати – Україна» і фінансується коштом Європейського Союзу у рамках виконання Угоди про фінансування Програми підтримки секторальної політики.