В Україні відчутно зросли ціни на продукти. Чимало людей вже економлять на їжі. За офіційними даними НБУ кількість таких українців всього за два роки зросла більш ніж удвічі.
Наступний етап подорожчання продуктів, зокрема м’яса, риби та інших традиційних для святкового столу, очікується перед Різдвом та Новим роком.
Отже, які харчі додали в ціні та наскільки? Чому подешевшала гречка? І яка ціна на продукти на ринку Івано-Франківська? Про це і не тільки пише Правда.іф з посиланням на Подробиці.
В Івано-Франківську скупитися по максимуму можна на центральному ринку. Тут є все – від молочки до найекзотичніших фруктів.
У м’ясному павільйоні працює пані Мирослава. Жінка розповідає, що ціни на її товар тримаються практично на одному рівні вже пару років.
«Полядвиця на ребрі – сто шістдесят гривень. Без сала, без шкіри, без хребта. Свинина дешева, немає покупця. Два роки підряд однакова ціна: 150-160 гривень. Нема реалізації, нема покупця нормального, дуже мало людей зараз. Через то і дешевше. Реалізувати ж треба, м’ясо довго не стоїть», – каже продавчиня.
А ось улюблений продукт українців – сало, у порівнянні з літом, додав у ціні двадцять-тридцять гривень на кілограмі.
«Таке середнє сало ми продаємо по 140 гривень за кілограм. Літом трішки дешевше, бо сало не йде», – зазначає Мирослава.
Пані Стефанія на ринку частий гість. Але м’ясо купує хіба на свята, і то …трішки. Нині ж прийшла спеціально за салом. Купила аж три кілограми.
«Ціна середня, середня як на цей час. Але на три тисячі пенсії не дуже накупишся», – каже жінка.
«Колись людина приходила, брала два-три кілограми, то зараз та сама людина зі своєю пенсією чи зарплатою візьме півкілограма. Різницю чуєте. Попит є, але кількість м’яса зменшена», – каже продавчиня Тетяна.
Яловичини на прилавках франківського ринку значно менше, ніж свинини. Менша пропозиція відтак і ціна вища. Різниця на кілограмі в середньому сто гривень. Щоправда, собівартість м’яса за рік виросла лише на десять відсотків.
«Ось таке краще ідеально зачищене м’ясо –250-260грн. Трохи нижчий сорт коштує 180-200 гривень. Для яловичини це ціна недорога. Того року в цей час в мене були такі самі ціни», – зазначає Тетяна.
Зовсім інша картина з молочкою. Тут ціни виросли на всю продукцію буквально за останні два місяці. Середня ціна кілограма сиру зараз в районі 270 гривень, масла – 360 грн.
«Ціни всі виробники підняли. приблизно на десять, двадцять, тридцять гривень. Плюс все із сезоном пов’язано», – каже продавчиня Ксенія.
Пішли вгору ціни й практично на всі фрукти та овочі. Святослав торгує цитрусовими. Каже, що вартість мандарин з Європи сягає 110 гривень за кілограм. Серед причин подорожчання називає і блокаду українського кордону польськими перевізниками
«Подорожчало за рахунок логістики, і курс подорожчав, і за рахунок те що в Польщі теж впливає», – пояснює чоловік.
Б’є цінові рекорди цьогоріч і українська городина. Вартість картоплі й цибулі в порівняні із минулим роком зросла вдвічі.
«Картопля 17 гривень, а була по 10, 9 і навіть по 8 гривень. А зараз дивіться 17 гривень. Цибуля була по 12 грн, стала по 17, а там дальше по 22 грн. Ціни йдуть догори, і ніхто не стримає їх», – говорить мешканець Франківська Володимир.
Єдине, що подешевшало, то це капуста. Із 15 гривень торік до десяти зараз. Шалено втратили в ціні деякі крупи. Скажімо гречка.
«Закупівельна ціна минулого року була 95 гривень. Тобто ми мали мати якусь надбавку, щоб вижити. А цього року 23 гривні вже готова гречка продається», – говорить продавець Орест.
Б’є рекорди й олія, кажуть продавці. Ціна за літр у деяких виробників знизилася на третину. Минулого року була ціна 62, 68, 73 гривні, а цьогоріч – 40 гривень.
Ще один стратегічно важливий продукт, який є в кухонній шафці всіх українських господинь – борошно. Продавці радують: ціни на нього – не рушать. Не подорожчав у Франківську й хліб. Вартість тримається на рівні грудня минулого року: від тринадцяти гривень за буханець.