Днями на території Карпатського НПП працювали представники ГО «Права та Порядку» в рамках проекту «Покращення рекреаційної спроможності на природоохоронних та лісових територіях України», який реалізується за підтримки Міжнародної програми Лісової служби США (U.S. Forest Service International Programs).
Лісова служба США, починаючи з 2005 року, реалізує низку проектів, спрямованих на побудову спроможності України щодо протидії змінам клімату, запобігання та протидії лісовим пожежам, збереження біорізноманіття, природоохоронну діяльність та за іншими напрямами, співпрацюючи з державними установами та відомствами, науковими і неурядовими інституціями, про це повідомляє Правда.іф з посиланням на Типовий Франківськ.
Згаданий проект передбачає низку заходів спрямованих, зокрема, на проведення експертного аналізу чинного законодавства щодо адміністративного управління природоохоронних територій та поліпшення їх рекреаційної привабливості. В рамках запланованої діяльності також передбачено вдосконалення веб-сайтів пілотних парків шляхом розробки додаткових програмних інструментів, освітні заходи, а також відновлення рекреаційної туристичної та інфраструктури.
«Зараз ми перебуваємо на етапі відбору інфраструктурних об’єктів, які будуть реалізовуватися в межах цього проекту» – повідомив Микола Турик – керівник проекту. «Серед оглянутого, в рекреаційному та туристичному плані, нас найбільше зацікавила еколого-освітня стежка «Урочище Женець-Полонина Явірник», яка була закладена ще на початку минулого століття, однак на сьогоднішній день перебуває в неналежному стані та потребує відновлення. Окрім цього, ми розглядаємо варіанти облаштування зони паркінгу поблизу гори Хом’як на території закинутого кар’єру, що дасть змогу одночасно вирішити кілька питань пов’язаних, зокрема з врегулюванням стихійного сходження на цю гору, а також зниження аварійності. Оскільки на сьогоднішній день, через відсутність визначеного місця для паркінгу, туристи змушені залишати свої транспортні засоби здовж узбічь. Тим самим вони наносять шкоду довкіллю та піддають небезпеці власне життя та життя місцевих мешканців», – зазначив Микола Турик.
«Для нас є надзвичайно важливою співпраця з міжнародними партнерами, адже це дає змогу реалізувати проекти, які в силу обставин, що склалися на сьогоднішній день в країні, ми не можемо втілити власними силами. Вкрай важливим є досвід наших колег із США в частині організації та структурування роботи парків, підвищення їх рекреаційної привабливості, а також діджиталізація, що є незворотним та перспективним процесом у світі. Відтак, мною було представлено низку об’єктів та локацій над якими ми зараз працюємо, а також ті, які потребують першочергової уваги», – повідомив керівник парку Степан Гошовський.
Довідка: еколого-освітня стежка «Урочище Женець-Полонина Явірник» була закладена у 20-х роках минулого століття. Бере свій початок від адмінбудівлі Женецького природо-охоронного науково-дослідного відділення. Довжина стежки складає – 4,2 км, тривалість переходу – 4 год. Висота над рівнем моря: поч.точка – 650 м, кін.точка – 1221 м, набір висоти – 700 м.
Проходячи серпантином стежка охоплює природні комплекси з різноманітними ландшафтами лісового та субальпійського поясів і розміщена в зоні регульованої рекреації. ЇЇ нижня частина розташована на схилах обвально-осипового зносу, крутизна якого в деяких місцях досягає 50-60 градусів. Схили вкриті брилами, щебнем, валунами, що відносяться до дрібних гравітаційних типів рельєфу. Хребет та вершина, на яку виходить стежка, приймають округлу форму. До наших часів зберіглася частина дороги вимощена камінням, яка використовувалась для проїзду кінних карет.