-РЕКЛАМА-

РЕКЛАМА

Актуально зараз

-Реклама-spot_img

На трьох локаціях у Франківську встановили мобільні дефібрилятори

-Реклама-spot_img
spot_img

В Івано-Франківську встановили мобільні дефібрилятори. З їхньою допомогою кожен, навіть без особливих медичних знань, може допомогти тому, хто цього потребує.

Крім того, для франківців планують проводити безкоштовні тренінги з надання невідкладної медичної допомоги, пише Правда.іф з посиланням на Репортер.

Для роботи треба струм

Мобільні дефібрилятори в обласних центрах встановлює благодійний фонд Smart Medical Aid, за фінансової підтримки благодійної організації Ukraine Charity.

- РЕКЛАМА-

До Smart Medical Aid входять лікарі-практики й волонтери, які мають досвід роботи в екстреній медицині та медицині катастроф. З початку повномасштабної війни фонду вдалося доставити медичного обладнання та розхідників на суму близько 80 млн євро. Допомогу отримали уже близько 100 лікарень, шпиталів і медичних центрів.

Зараз вирішили поширювати серед населення навички серцево-легеневої реанімації.

За статистикою, 700 тисяч людей в Європі та Америці щороку помирають від раптової зупинки серця, – пояснює голова фонду Ірина Рибінкіна. – Це відбувається тому, що на порятунок у такій ситуації є максимум п’ять хвилин. Карета швидкої не може приїхати за такий короткий час. Тому чим більший відсоток населення вміє надавати невідкладну допомогу, тим вищий шанс урятувати життя тисяч людей.

В Івано-Франківську дефібрилятори мають бути у трьох місцях: у вестибюлі драмтеатру (справа від дверей, які виходять на Незалежності), в приміщенні автостанції №1 (на колоні біля кафетерію, одразу навпроти входу) й у ТЦ «Велес» (біля адміністратора у головному залі). Ці місця обрали тому, що тут часто є скупчення людей.

На трьох локаціях у Франківську встановили мобільні дефібрилятори
Олег Тромбола – медик і координатор фонду

Дефібрилятори встановили всередині, а не зовні, бо це електроніка. Для того, щоб вона могла коректно працювати, потрібні були б коробки з підігрівом, – розповідає координатор тренінгів від Smart Medical Aid, аспірант франківського медуніверситету Олег Тромбола. – Оскільки все робиться офіційно і за спонсорські кошти, ці коробки ми б не могли поставити, бо вони в Україні не сертифіковані. До того ж, тоді назовні треба б було проводити світло, електрику.

Три дефібрилятори – не багато. Але фонд не має змоги поставити багато, бо хоче охопити якнайбільше міст. Тому закликають місцеву владу або інші благодійні організації долучатися до ініціативи.

Як визначити, що потрібна допомога

Не всім, хто зомлів на вулиці, потрібна дефібриляція. Олег Тромбола розповідає, що спочатку треба визначити, чи безпечне навколишнє середовище. Бо якщо людина потрапила під дію високовольтної напруги, або на неї щось обвалилося, допомога сторонніх може навіть зашкодити. Тоді постраждалих буде двоє.

Потім потрібно до людини звернутися, перевірити чи вона реагує – може, вона просто спить, а може до неї вже повертається свідомість, – каже Олег Тромбола. – Якщо реакції немає, треба залучити когось до допомоги і попросити викликати швидку. Звертатися треба адресно, до когось конкретно, бо коли говориш загально до групи людей – ніхто не відреагує.

Потім треба перевірити, чи в людини прохідні дихальні шляхи, щоб можна було робити штучне дихання. Потім – нахилитись до голови і порахувати вдихи за принципом “бачу-чую-війдчуваю”: дивитися на рухи грудної клітки, слухати вухом звук подиху та відчувати щокою дихання. Якщо за 10 секунд людина зробила два і менше вдихів, значить, їй потрібна невідкладна допомога.

На трьох локаціях у Франківську встановили мобільні дефібрилятори
Коли скриньку відкрити, спрацьовує сирена. Вона вимкнеться, якщо дверцята закрити

Часто буває, що людина просто втратила свідомість через проблеми з тиском, – розповідає координатор Smart Medical Aid. – Вона лежить без свідомості, але є дихання і пульс. Тоді її просто треба перевести в стабільне положення і викликати швидку. Якщо людина вдарилась головою або перебрала з алкоголем і лежить без свідомості, чи ще щось, але її серце працює – масажу серця чи дефібриляції не потрібно.

В іншому разі хтось один залишається робити непрямий масаж серця, а інший біжить за дефібрилятором – якщо це відбувається десь поруч з місцем, де він розміщений.

Як користуватися дефібрилятором

Мобільні дефібрилятори, які встановили у Франківську, містять докладну інструкцію українською мовою.

Цей дефібрилятор розроблений для людини, яка не має жодних медичних знань, – каже Олег Тромбола. – Ми бачимо когось, кому потрібна допомога, відкриваємо дефібрилятор і дивимось, що треба робити – у той час, поки хтось робить серцево-легеневу реанімацію.

У сумці є дефібрилятор і пакет з електродами. На пакеті – інструкція. Треба відірвати лінії відрізу, дістати електроди, зняти захисне покриття і приліпити у ті місця, де позначено на інструкції.

 Залежно від віку пацієнта, треба ліпити по-різному. Для дорослих – згідно електричної вісі серця, для дитини – спереду на грудну клітку і ззаду на спину, бо у них маленьке серце, – каже Тромбола.

Пакет з електродами – одноразовий. Після використання Smart Medical Aid його замінить на інший.

На трьох локаціях у Франківську встановили мобільні дефібрилятори
Всередині – зрозуміла інструкція

Якщо відбулася дефібриляція, серце в людини запустилося, пацієнт прийшов до тями, є великою помилкою відліплювати електроди. Але буває, що людина до тями прийшла, її серце запрацювало, а потім знову перестало працювати. А повторно ці електроди значно гірше ліпляться. Навіть швидкій ми передаємо людину разом з наліпками, – каже медик.

На самому дефібриляторі є ще одна інструкція, як вмикати і куди прикріпляти електроди. Після включення програма розповідає українською мовою, що робити. Головне – якщо пацієнту, якому приєднали пристрій, не потрібна дефібриляція, він сам про це повідомить. Якщо ж потрібна – тиснете на кнопку «розряд».

Потім ви продовжуєте робити серцево-легеневу реанімацію, а він кожні дві хвилини знову аналізує стан, – говорить Олег Тромбола. – Якщо серце далі не запустилося, він знову каже дати розряд. Це робиться, поки людина не прийде до тями або поки не приїде швидка.

На трьох локаціях у Франківську встановили мобільні дефібрилятори
Пакет з електродами треба заміняти

Франківців навчатимуть допомагати

Щоб більше людей знали, як користуватися дефібриляторами, для всіх охочих влаштовуватимуть безкоштовні тренінги. Поки чекають ще додаткове обладнання для цього, яке має прийти з-за кордону. У Франківську є 34 сертифіковані тренери, які пройшли навчання від Європейської ради реанімації.

Ми маємо натренувати стільки людей, скільки зможемо фізично, – каже Олег Тромбола. – За статистикою, якщо 10% населення знає, як надавати невідкладну допомгу правильно, це на 20% збільшує виживаність під час надзвичайних ситуацій. А в Україні з цим справи не дуже добрі.

На тренінгах навчатимуть не тільки, як робити дефібриляцію, а й загалом ази першої медддопомоги. Можна буде як записатися на звичайний тренінг, так і замовити його для робочих колективів. Записатися можна за посиланням.

Тренінг триває близько трьох годин, наприкінці видають сертифікат. Медики радять проходити такі навчання десь раз у пів року – щоб освіжити знання, які можуть когось врятувати.

Авторка: Ольга Романська

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Світлана Якимчук
Світлана Якимчук
Інформаційний оглядач інтернет-сайту Правда іф.юа. Випускник філологічного факультету Прикарпатського національного університету
-Реклама-

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні