Представники комунального підприємства “Івано-Франківськводоекотехпром” надіслали власникам асенізаційного транспорту листи, у яких повідомили правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення.
Підприємці з ними не погоджуються, тому припинили викачувати каналізаційні стоки у жителів громади. Про це Суспільному розповів підприємець Михайло Рибак, пише Правда.іф.
“BGA-Cервіс” пропонує ремонт зарядних станцій та інверторів. Відновлюємо плати, балансує батареї, збираємо устаткування для домів та квартир.
16 червня власники асенізаційного транспорту зустрілися із представниками “Водоекотехпрому” та міської ради. Чи дійшли згоди, читайте у матеріалі Суспільного.
Що кажуть жителі громади
“Нас топлять у відходах”
Житель Драгомирчан Івано-Франківської громади Михайло Ружевич каже: для викачування каналізації замовляє послуги приватних підприємців. За словами чоловіка, зазвичай викачують нечистоти двічі на місяць, однак упродовж червня він не може домовитися із підприємцями, щоб вони надали таку послугу.
“Я місяць не викачую і не маю куди це діти. Все мокре і запах. Ні покосити, ні погуляти. Дитина не може погратися. Добре, що зараз не дуже спекотно. А як потепліє — буде неприємний запах. Така ситуація у кожного на вулиці. Ми звертаємося до приватних підприємців, які надають ці послуги, і вони кажуть: “Ми не можемо нічим допомогти, бо нам забороняють. Я не знаю цієї ситуації, але проблема наступна: нас топлять у відходах”, — розповідає Михайло Ружевич.
Упродовж червня житель Драгомирчан Михайло Ружевич не може домовитися із власниками асенізаційного транспорту про викачування каналізації. Фото: Суспільне Івано-Франківськ
“Нечистоти розтікалися подвір’ям, запах неможливий”
Медична директорка розташованого в іншій громаді шпиталю, де лікують поранених військових, Марта Савчук говорить: раніше заклад звертався до підприємців з Івано-Франківської громади, щоб вони викачували та вивозили стоки. Це робили двічі-тричі на тиждень. Наразі нікого з них викликати не можуть.
“П’ять днів тому ми хотіли викачати каналізацію, зателефонували й нам відмовили з тих чи інших причин. Кришка просто підіймалася на 2 см. Усі нечистоти розтікалися подвір’ям, запах неможливий. Пацієнти скаржаться. Помитися неможливо, бо відключаємо воду, щоб трошки осіло”, — каже Марта Савчук.
Працівники шпиталю купили помпу, щоб самим викачати нечистоти.
“Два дні тому викачували. Зараз каналізація вже майже повна. Викачуємо до нас у рів. Розуміємо, що один раз на два місяці ми це можемо зробити, але якщо це робити постійно — буде суцільний запах”, — пояснює Марта Савчук.
Які правила приймання стічних вод увели у водоканалі
Підприємці не приймають замовлення, адже 19 травня 2023 року отримали лист від комунального підприємства “Івано-Франківськводоекотехпром”. У ньому йдеться про те, що перевізники повинні обладнати транспорт GPS-навігаторами, приєднатися до системи навігації водоканалу та повідомляти про перелік споживачів, яким надають послуги.
У листі також вказали, що вивозити стоки можна лише від тих людей, які уклали з водоканалом договір на приймання стічних вод. Якщо такого документа немає, перевізник сплачує за обсяг скинутих стічних вод у 10 разів більше. Окрім того, перевірятимуть якість цих стоків. При порушенні передбачений штраф.
Що кажуть власники асенізаційного транспорту
Підприємець Михайло Рибак каже: перевізники не погоджуються із цими правилами, адже тепер надавати свої послуги економічно не вигідно. З його слів, у всіх перевізників були майже однакові ціни на послуги — орієнтовно 100 грн за м³.
“У цю ціну входить не лише оплата за м³, який ми проплачуємо. Це — транспортування, паливо, оплата водію, амортизація автомобіля. Відповідно до цього листа ми не маємо права брати стоки у людей, які не уклали договір з “Водоекотехпромом”. Водоканал, якщо сказати хлопською мовою, хоче нашими руками змусити людей підписувати договори. Ми — перевізники. Який маємо стосунок до цього?” — говорить Михайло Рибак.
З його слів, працівники “Водоекотехпрому” повідомили Івано-Франківську міську раду про те, що перевізники не платять за нечистоти, які вони вивозять.
“Люди мають при собі квитанції про щомісячну оплату, бо на місці зливу обладнана камера”, — додає підприємець Михайло Рибак.
Що відбувалося на зустрічі перевізників, представників водоканалу та міської ради
16 червня до “Івано-Франківськводоекотехпрому” приїхали 11 власників асенізаційного транспорту. Серед них — Ігор Качур. За його словами, на цей день підприємцям призначили зустріч представники цього комунального підприємства.
Керівник “Івано-Франківськводоекотехпрому” Віталій Савенко сказав Суспільному, що будівля комунального підприємства — стратегічний об’єкт. Він заборонив проводити зйомку, посилаючись на воєнний стан, однак пообіцяв, що після розмови з підприємцями дасть коментар. Коли зустріч завершилася, він відмовився коментувати й порадив журналістам Суспільного надіслати запит на доступ до інформації.
Як пройшла зустріч з представниками водоканалу
“Фактично конструктивної зустрічі не було. Розмова не відбулася зовсім. Було лише декілька запитань і одна відповідь про те, що прописано у правилах”, — переказує підприємець Ігор Качур, який був присутнім на зустрічі.
З його слів, у водоканалі перевізникам сказали ставити навігацію і працювати.
“Місяця вистачить на зібрання інформації, а далі ми вже по факту не працюватимемо. Бо у нас зроблять забір стоків і там покаже перевищення. Це вже було пройдено не один раз: показує перевищення. Звичайна вода теж перевищує показники”, — каже Ігор Качур.
Що сказали у міській раді
Опісля підприємців запросили на зустріч із заступницею міського голови Івано-Франківської громади Вікторією Сусаніною.
“Ви ставите навігацію — це не обговорюється. Хочете щось змінити у правилах стічних вод? Звертайтеся до міністерства. Підсумуємо: звірку ми не робимо, тариф не підіймаємо, тому не спекулюйте на цьому”, — звернулася до перевізників Вікторія Сусаніна.
У відповідь перевізники нагадали заступниці міського голови, що одним із пунктів правил є подача списків споживачів, які вони відмовляються надавати.
“Якщо ви маєте бажання нам допомогти, то допоможете з укладанням договорів із населенням. Не маєте бажання — не допомагаєте. Все”, — відповіла підприємцям Вікторія Сусаніна.
Коли зустріч завершилася, Вікторія Сусаніна відмовилася надати коментар Суспільному.
Коли власники асенізаційного транспорту продовжать працювати
“Ми вже згідні на ці навігатори. Вони наголошували, що не хочуть контролювати зливи. Не так споживачі, як зливи. Все, питань немає. За тижневий термін їх встановимо. Тариф не помінявся фактично. І нам головне, щоб ці заміри не брали. Казали: поки не будуть нічого брати”, — каже Ігор Качур.
З його слів, після зустрічі з Вікторією Сусаніною підприємці вирішили, що з 17 червня починають працювати. Ігор Качур також додав: якщо перевізників штрафуватимуть за обслуговування людей, які не уклали договори з “Івано-Франківськводоекотехпромом”, зупинятимуть роботу знову.
Міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків у відеозверненні на Facebook-сторінці повідомив, що дав доручення вивчити питання про закупівлю трьох асенізаторів для водоканалу.