З 1 січня 2021 року українці сплачуватимуть за комунальні послуги більше. Подорожчав газ та його постачання, а також більше немає пільгового тарифу на світло. Тепло зросте у ціні від 5,5% до майже 50% залежно від регіону. «Слово і діло» розглянуло, яким чином формується тариф на централізоване опалення та як працює ринок природного газу в Україні.
Наскільки подорожчало централізоване опалення
Нацкомісія з регулювання енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) дозволила підвищити тарифи для 23 компаній-постачальників тепла по всій країні.
Інфографіка: “Слово і Діло”.
Жителям Дніпра пощастило найбільше, адже їхній постачальник централізованого опалення Дніпровська ТЕЦ підняла ціни тільки на 5,5% і це найнижчий показник по Україні.
Найбільше підвищили розцінки для ТОВ «Євро-реконструкція» (+49,7%), яка «опалює» Дарницький та Дніпровський райони столиці на лівому березі.
Середній тариф в Україні для постачальників тепла населенню з січня становить 1 121,71 грн за Гкал. Відзначимо, що у кожному регіоні буде своя ситуація. Найвищий тариф – у Сєвєродонецької ТЕЦ – 1 471,54 грн/Гкал, найнижчий у ТЕЦ-2 Есхар (Харківська область) – 653,99 грн/Гкал.
Чим пояснюється таке здорожчання? НКРЕКП обґрунтувала потребу підвищення тарифів на теплову енергію в 2021 році суттєвим зниженням обсягів виробництва теплової енергії, підвищенням фонду заробітної плати для ліцензіатів, зростанням цін на паливно-енергетичні ресурси, а також зростанням витрат на послуги з розподілу природного газу.
Нагадаємо, що НКРЕКП за зверненням постачальників встановлює тарифи на виробництво теплової енергії для 26 ліцензіатів з обсягом вироблення понад 170 тис. Гкал і рівнем комерційного обліку енергії понад 90%, які виробляють 50% теплової енергії в Україні.
Структура тарифу на теплову енергію
Коли ми оплачуємо опалення в наших квартирах та будинках, то до складу тарифу входить не тільки паливо, хоча воно й становить 80,1% тарифу.
Також в структурі закладено заробітну плату робітників компанії-постачальника тепла. Це друга за вартістю складова, яка становить 10,2% тарифу.
Ще слід враховувати, що включають єдиний соціальний внесок (2,2%), ремонти (0,6%), адміністративні (0,5%) та інші витрати – договірні відносини, банківські послуги, які тягнуть аж на 6,4% складової тарифу.
Остаточний тариф на опалення для населення встановлюється в регіонах органами місцевого самоврядування, враховуючи тарифи на виробництво теплоенергії в регіонах та вартість послуг її постачання.
Структура ринку природного газу в Україні
З 1 серпня 2020 року в Україні працює ринок газу для населення. Це означає, що кожен побутовий споживач газу може обирати постачальника залежно від ціни та сервісу, а держава більше не регулює ціну на газ.
А от яким чином паливо потрапляє до наших квартир та будинків? Більшість газу в Україну імпортується. Це роблять імпортери чи трейдери. Щоправда, є в Україні власні газовидобувні компанії, що працюють на українських родовищах: АТ «Укргазвидобування», «Чорноморнафтогаз», «Укрнафта», ДТЕК «Нафтогаз», Burisma Group та інші. Скільки вітчизняного газу потрапляє до споживачів, наскільки він дешевше та чому власний видобуток в країні досі надто низький мало би розібратися профільне міністерство і провести аудит внутрішнього ринку.
Мало закупити газ, його ще треба доставити споживачу. Цим займається оператор газотранспортної системи, підтримуючи в робочому стані магістральні газопроводи. Йдеться про ТОВ «Оператор ГТС України».
Далі оператор підземних газосховищ завантажує чи вивантажує та зберігає паливо у підземних газосховищах. Це робота «Оператора газосховищ України», який є філією «Укртрансгазу».
Тим часом, газопостачальні компанії закуповують газ на ринку та реалізують його побутовим та непобутовим споживачам. Зараз на ринку України працює не тільки ТОВ ГК «Нафтогаз України», а ще понад 50 компаній-постачальників.
Більше 40 компаній-операторів ГРМ, переважно облгаззбути, які є газорозподільними компаніями, доставляють паливо населенню та непобутовим споживачам. Вони також зобов’язані підтримувати технічний стан газорозподільних мереж.