Науковці звернулися до Блаженнішого Святослава Шевчука щодо нищення пам’ятки археології в Крилосі (літописному Галичі).
Цього року, відвідуючи 9 січня місто Галич, Глава Української Греко-Католицької Церкви і Архиєпископ Києво-Галицький, наголосив на значимості історії Галича, а також на пріоритетності наукових досліджень, насамперед археологічних, історії цього міста, такого важливого в нашій державотворчій та церковній традиції.
На жаль, заклик до активізації саме наукових досліджень до 1125-річчя Галича не знайшов підтримки у місцевої влади. Навпаки – основним завданням з відзначення історичної річниці княжої столиці місцеві очільники визначили проведення будівельних робіт, забуваючи при цьому про потребу археологічних досліджень, а також про збереження історичних пам’яток того Галича, 1125-річчя якого збираються помпезно відзначати.
Особливо прикро констатувати той факт, що ці будівельні роботи заторкнули Серце Княжої столиці – городище літописного Галича в селі Крилосі, звідки історія цього міста власне і розпочиналася. Під прикриттям організації всеукраїнської прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої, що перебуває в Успенській церкві в Крилосі, Галицький міський голова з місцевими депутатами виділили більше мільйона гривень на так званий «благоустрій» на території пам’ятки археології національного значення. Задля влаштування, як виявилось, тимчасової сцени, на давніх валах та схилах княжого городища, яких ще не торкнулась лопата археологів, працював екскаватор, нівелюючи історичний ландшафт унікальної пам’ятки. Не зважаючи на заборону Міністерства культури та інформаційної політики, всупереч роз’ясненням Національного заповідника «Давній Галич», на зелені схили давнього Митрополичого саду завезено бетонні бордюри, кам’яні блоки, вантажівки із землею та камінням, і влаштовано дивну велетенську платформу – витвір хворої фантазії наших будівельників, що в часі війни витрачають кошти на руйнування пам’яток нашої національної історії. На жаль, ця грандіозна бетонно-кам’яна платформа виявилась основою для тимчасової сцени, на якій нібито має відбутися Архиєрейська служба під час Вашого візиту до Крилоса 6 серпня цього року на Всеукраїнську прощу до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої.
“Ваше Блаженство, ми є науковцями, що своєю працею докладаємось до підняття з глибин небуття свідчень нашої славної історії. Кілька років тому Ви прислухались до наших закликів і допомогли зупинити наміри чиновників збудувати на місці фундаментів Успенського собору ХІІ ст. новотвір, який вони називали «відновленням храму». Тому знову звертаємось до Вас із проханням вплинути на уми і наміри тих місцевих можновладців, що прикриваючись нібито потребами і побажаннями Греко-Католицької Церкви, цілеспрямовано і свідомо нищить історичний ландшафт і пам’ятки Княжого Галича.
У час війни нам потрібно матеріально підтримувати нашу боротьбу проти ворога, що хоче знищити нас не тільки фізично, але й духовно. І збереження, наукові дослідження нашої культурної спадщини – Княжого Галича, повинні стати пріоритетом для нас усіх, хто живе на цій святій землі Галичини. Бетон знадобиться для будівництва укріплень на фронті, а в Галичі потрібно докласти рук до збереження історичної пам’яті, що вибудовує нас як Націю.
Маємо надію, що Ваш візит до Княжого Галича цього року допоможе змінити ситуацію, і остудить «будівельно-благоустрійні» апетити місцевих можновладців, наверне їх на шлях збереження і плекання нашої тисячолітньої історії, культури та християнської традиції Києво-Галицької церкви”, – йдеться в повідомленні.
Хто хоче приєднатися підписом, можете написати Maryana Dolynska в месенджер написати ім’я, прізвище, титули.
Предстоятелю УГКЦ
Верховному Архиєпископу
Києво-Галицькому
Блаженнішому Святославу
Секретаріат Глави УГКЦ
вул. Микільсько-Слобідська, 5,
м.Київ 02002
телефон/факс: +380 (44) 541-11-14
ел. пошта: [email protected]
Ваше Блаженство!