Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Не більше 5 тисяч гривень: вступили в дію нові обмеження на перекази та поповнення карток

-Реклама-spot_img
spot_img
З 28 квітня влада взяла під особливий контроль онлайн-платежі українців. Операції на суму понад 5 тис. грн можуть бути заблоковані, такі правила встановлює новий закон про фінансовий моніторинг.

Повна назва документу – «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення». Закон було ухвалено наприкінці минулого року, пише “Главком”.

Згідно з поясненням НБУ, банківська система відтепер почне моніторити всі фінансові операції з готівкою (внесення, переказ, отримання коштів), а також грошові перекази в Україні та з-за кордону.

Без ідентифікації того, хто здійснює операцію, закон дозволяє переказ коштів готівкою та поповнення карткових рахунків в межах України у сумі, що є меншою ніж 5 тис. грн.

- Advertisement -
  • Якщо ж сума більша, а перевірка неможлива або ж отримані дані свідчать про підозрілість операції, банк має право її зупинити і спрямувати інформацію до Державної служби фінансового моніторингу для перевірки. В залежності від рішення останньої, платіж буде дозволений або ж зупинений. У гіршому з випадків на рахунки та активи учасників операції може бути накладений арешт.Від клієнтів банки тепер мають право вимагати паспортні дані, ІПН і унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі за наявності такого. Банки, які ж будуть уникати проведення таких перевірок, також будуть покарані. На фінустанови можуть бути накладені штрафи, сума яких від 0,2 до 135 млн грн. Представники влади заспокоюють пересічних громадян: нові правила моніторингу не розповсюджуються на такі операції (незалежно від суми):
  • сплата житлово-комунальних послуг,
  • сплата податків і штрафів,
  • сплата інших обов’язкових зборів та платежів,
  • сплата кредиту у сумі до 30 тис. грн,
  • перекази задля оплати товарів і послуг, за допомогою платіжної картки,
  • всі перекази в межах України у сумі до 5 тис. грн,
  • зняття коштів з власного рахунку.

На практиці це означатиме: для того, щоб поповнити свої банківські картки на суму, що перевищує 5 тис. грн в касі банку, громадянам потрібно буде пред’являти паспорт. Поповнити  картку на аналогічну суму через термінал за допомогою лише номера картки також не вдасться: потрібно буде або скористатися карткою, або ввести номер телефона, до якого картка прив’язана.

Але є й втішні новини: для того, щоб переказати кошти на суму понад 5 тис. грн між своїми картками з різних банків жодна ідентифікація потрібна не буде. «Перекази між власними рахунками в різних банках, в яких ви ідентифіковані, здійснюються без змін», – пояснила заступник голови Нацбанку Катерина Рожкова.

Не більше 5 тисяч гривень: вступили в дію нові обмеження на перекази та поповнення карток

Представники влади запевняють, що контроль над більшістю операцій буде мінімальним, посилена увага буде лише до високоризикованих транзакцій. Вочевидь, що під «високоризикованими» законодавець мав на увазі усі тіньові платежі, яких у нашій економіці, за окремими підрахунками, кожен другий-третій.

Зокрема, нова система дозволятиме зупиняти виплати «сірих» зарплат на карткові рахунки. А це значна частина тіньової економіки. Часто так виплачуються реальні заробітні плати, в той час, як «білі» офіційно дорівнюють мінімалці, яка нині складає близько 4 тис. грн. Бажання «прищучити»  роботодавців зрозуміле, але впровадження цього закону може спричинити ще більше їхнє сповзання в «чорний кеш».

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Ігор Василик
Ігор Василик
Журналіст, фрілансер. Закінчив факультет журналістики ЛНУ в 2008 році журналістка, власкор регіональних та центральних ЗМІ. Закінчила Києво-Могилянську академію у 2019 році.
-Реклама-
Видалення волосся лазером у Івано-Франківську. Лазерна епіляція у FineLine
купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні