Виявилося, що прикарпатці дуже охочі до подорожей. І ось тепер, коли карантинні послаблення дозволяють складати рюкзаки у походи, любителі Карпат уже можуть планувати маршрути.
WestNews розпитав Олександра Бондаренка – засновника туристичної компанії «Капітан Дземброня» – про цікаві місця Прикарпаття. Вчитель історії, родом із Косова, мандрівки полюбив ще будучи студентом. Тож довго не замислюючись, він назвав ТОП-11 неймовірно красивих місць Прикарпаття, корті варто відвідати.
№1 Ротило
Ротило є найвищою вершиною Покутсько-Буковинських Карпат. Вона розташована у північній частині Верховинського району Івано-Франківської області, на північний захід від смт Верховина.
Вершина гори Ротило має конусоподібну, досить симетричну, правильну форму. Західні та південні схили гори круті, північно-західні – більш пологі, безлісі, розчленовані та вкриті пісковими брилами.
З гори Ротило можна помилуватися краєвидами:
- у північно-західному напрямку гори Версалем,
- у північно-східному – гори Грегіт,
- у південно-східному – гір Біла Кобила та Габорянська,
- південно-західному – гори Малий Діл, за якою вдалині височіє Чорногірський гірський масив
№2 Угорські скелі
Розташовані скелі у Верховинському районі у селі Зеленому.
“На Угорські скелі я перший раз потрапив минулого року. Це такі 30-метрові стовпи посередині лісу. До Угорських скель приблизно годинка ходу із Зеленого. Там дуже крутий нетиповий вид на Поп Іван, на Чорногору. Ці Угорські скелі дуже містичні”, – ділиться враженнями Олександр.
№3 Гори Шпиці (вид із урочища Гаджина)
Шпиці — розташовані у Верховинському районі Івано-Франківської області, в межах Карпатського національного природного парку.
Шпиці — одна із найцікавіших гір у Карпатах. Її східні схили оперезані скельними виступами заввишки 20—50 м, які справді нагадують шпиці (звідси й назва гори).
Гора Шпиці вкрита трав’яними і напівчагарниковими альпійськими луками. Тут трапляються такі рідкісні представники флори, як ліннея північна, білотка альпійська, сосюрея альпійська, кортуза Маттіолі тощо. Також на схилах гори можна натрапити на цікаву рослину — сугайник клузія, яка належить до зникаючих видів і тому охороняється. Є багато чорниць і брусниць.
№4 Кострич, полонина Болота
Хребет Кострича – одне з тих місць у Карпатах, куди неважко дістатися. Нереально красивих краєвидів тут удосталь, так само як джерел і місць для ночівлі.
Якщо пройти всім хребтом, спочатку поряд можна буде побачити гору Говерлу. Але ще більше вражає туристів вигляд на гори Ребра та Шпиці: вони мають дивовижний рельєф. А такого стрімкого набору висоти, як під Ребрами, в Карпатах ще треба пошукати. На хребет Кострича варто йти, щоб відчути, що таке висота у дві тисячі метрів: це гора, за яку чіпляються рухливі хмари. Хребет Кострича – рай для грибників. Найбільший урожай зазвичай буває наприкінці вересня та на початку жовтня. А ягід на Костричі ще більше, ніж грибів. Особливо смачні чорниці, сезон збирання яких починається в липні і триває до середини серпня. Вони ростуть на сусідніх із хребтом пагорбах. Також у лісі є брусниця.
“Кострич люблю, коли там мало людей”, – радить мандрівник.
№5 Гора Синяк (вид в бік Малого Ґорґану та Довбушанки)
Синяк — висока, зі стрімкими схилами гора в Ґорґанах. Із Синяка відкриваються чудові панорами на сусідні гірські масиви та їх вершини – Довбушанку (північний захід), Явірник (північний схід), Хом’як (схід), Чорногору з Говерлою та Петросом (південь) та Свидовець (південний захід).
Гора Синяк, можливо, прозвана так через свій колір — крізь товщу гірського повітря покриті сірим мохом камені здаються синіми.
№6 Вид з гори Микулеска (в бік гори Стайки)
“Там на горі є бункер із часів Другої світової війни із фантастичним видом на Поп Іван. У бункері може поміститися приблизно 20-30 людей. Про це місце мало хто знає”, – розповідає Олександр.
№7 Піп Іван Мармароський
Піп Іван Мармароський (для розрізнення з Попом Іваном з Чорногірського масиву) — гора в Українських Карпатах, одна з вершин Гуцульських Альп (частина Мармароського гірського масиву). Розташована в Рахівському районі Закарпатської області, на кордоні України і Румунії.
№8 Вухатий Камінь в пік цвітіння рододендронів та Поп Іван
Вухатий Камінь — гора в Українських Карпатах, у масиві Чорногори. Розташована у Верховинському районі Івано-Франківської області, в межах Карпатського національного природного парку.
На вершині Вухатого Каменя та її схилах є чудернацької форми скелі, які в народі називаються «церквами». Через вершину проходить стежка з Дземброні на головний хребет Чорногори.
На південному заході від Вухатого Каменя — вершина Смотрича, на північному сході (в котловині) — Дзембронські водоспади.
№9 Свидовець та о. Ворожеска
Свидовець – гірський масив з гарними озерами, оксамитовими схилами, стрімкими скелями та плавними вигинами, найкраще місце, для неспішної медитативної прогулянки.
Окремої уваги заслуговує Ворожеска, затиснена з трьох сторін вертикальними схилами, з четвертого боку відкриває панораму на Ґорґани. Це озеро точно не залишить байдужим.
№10 Петрос
Ця вершина є надзвичайною, адже звідси відкривається неймовірний краєвид на всю Чорногору – від Говерли до Піп Івана. Цікаво, що Петрос – це передостання гора на знаменитому Чорногірському гірському масиві, одна із шести найвищих українських вершин. Тут гарно в будь-яку пору року. Ці панорами вражають до глибини, що забуваються всі слова на світі та залишається тільки одне – відчувати тут і зараз. Узимку новачкам не рекомендуються підкорювати вершину, адже для цього потрібен досвід, відповідне спорядження та компанія таких самих професіоналів, котрі знають як вижити у незвичайних обставинах.
№11 о. Бребенескул та Гутин Томнатик
Гутин Томнатик — гора в Українських Карпатах, одна з найвищих гір в Україні, вершина південно-західного відрогу Чорногори. Сама вершина вкрита субальпійською та альпійською рослинністю. Тут надзвичайно багато рідкісних і реліктових видів. Загалом вершина має свій унікальний полонинно-давньольодовиковий природний комплекс. Гора має декілька витоків гірських рік із кришталево чистою водою. Клімат на горі Гутин Томнатик досить м’який, тому туристи і приїжджають сюди на відпочинок та пошук пригод.
Цікаво, що назва «Гутин Томнатик» означає «Сивий Верх», і справді взимку гора виглядає «сивою».
Озеро Бребенескул – справжнє українське диво. Унікальність озера у тому, що воно є найвисокогірнішим в Україні, знаходиться на висоті 1801 м над рівнем моря. Особливість – найтепліша водойма на Чорногірському хребті. Але так може сказати тільки справжній відчайдух. Адже температура води нагрівається максимально до 15 градусів. І варто купатися в першій половині дня, поки сонце не встигло зайти за хребет.