-РЕКЛАМА-

РЕКЛАМА

Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Нові правила вступної гри: які зміни умов прийому до вузів анонсувало МОН

-Реклама-spot_img
spot_img

За 11 років ведення освітньої тематики на шпальтах газети «Галичина» не пам’ятаю жодного, коли правила вступної кампанії не зазнавали змін – від незначних до доволі кардинальних. Щороку профільне міністерство їх «удосконалює». І ось недавно Міністерство освіти і науки затвердило умови прийому на навчання для здобуття вищої освіти у 2021 році. Не обійшлося без нововведень.

І ось недавно Міністерство освіти і науки затвердило умови прийому на навчання для здобуття вищої освіти у 2021 році. Не обійшлося без нововведень, пише газета Галичина.

Старт у липні

- РЕКЛАМА-

Варто зазначити, що задекларовані профільним міністерством умови прийому не остаточні. Адже наразі перебувають на розгляді в Міністерстві юстиції. «Чекаємо кінцевого юридичного документа, тоді повноцінно працюватимемо над розробкою своїх правил прийому. Адже до 31 грудня заклади вищої освіти мають затвердити текстову частину та завантажити її в міністерську базу, а до 15 січня – створити в ній всі бюджетні конкурсні пропозиції, – роз’яснює відповідальний секретар приймальної комісії Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу (ІФНТУНГ) Ярослав Коваль. – Основний акцент все ж таки – на текстовій частині, щоб абітурієнти могли ознайомитися з переліком предметів, які потрібно складати на ЗНО для вступу на ту чи іншу спеціальність, адже реєстрація на іспити стартує вже в лютому».

За словами Я. Коваля, більшість змін, котрі пропонує міністерство, виправдані. «Удосконаленню немає меж, близько 90 відсотків цих нововведень мені імпонують, адже значно полегшують роботу відбіркових і приймальних комісій закладів вищої освіти, – коментує мій співрозмовник. – Всі зміни доволі цікаві, мають право на життя, є правильними і працюють на практиці, з кожним роком процес вступу стає зручнішим як для вступників, так і для закладів».

Щодо термінів проведення вступної кампанії, то основні етапи процесу традиційно будуть у липні. Зокрема 1 липня розпочнеться реєстрація електронних кабінетів тих абітурієнтів, котрі вступатимуть на перший курс для здобуття ступеня молодшого бакалавра, бакалавра або медичного магістра. Прийом документів та заяв від вступників стартує 14 липня. Формування рейтингових списків абітурієнтів, які вступатимуть до закладів вищої освіти на основі результатів зовнішнього незалежного оцінювання, надання рекомендацій до зарахування та оприлюднення списку рекомендованих буде здійснено не пізніше 28 липня. Проте варто розуміти, що пандемія коронавірусу, як і торік, може внести корективи у графік. Тому потрібно бути готовими до різних сценаріїв.

Безконтактний вступ

Наступного року всі вступники, які мають хоча б один сертифікат ЗНО, зможуть подати електронні заяви, а не паперові. Ця практика добре зарекомендувала себе під час попередніх вступних кампаній. А от 2021-го охопить ширші категорії вступників, ніж раніше. Тож черги та ажіотаж у приймальних комісіях університетів мають залишитися в минулому, а процес подання заяв – стати спокійнішим. Як це спрацює на практиці, побачимо. Головне, щоб система не «висіла», працювала справно і без збоїв. «У паперовій формі на наступний рік подаватимуть документи лише окремі вступники: учасники бойових дій та абітурієнти інших пільгових категорій, котрі мають право складати вступний іспит. Під час цьогорічної вступної кампанії до школярів приєдналися і магістри, які також подавали електронні заяви. А наступного року вже й випускники коледжів зможуть їх подавати, – роз’яснює Ярослав Коваль. – Таким чином міністерство обмежить явку вступників і батьків до навчальних закладів. Прийти потрібно буде лише щоб скласти фаховий іспит і принести оригінали документів. За бажанням вступника це можна буде зробити в один день».

Діджиталізація процесів торкнулася і форми подання оригіналів документів для зарахування. Профільне міністерство анонсувало можливість зробити це віддалено – безпосередньо через електронний кабінет вступника з використанням електронного підпису. «Цього року вступники могли подати оригінали документів трьома способами: принести особисто, надіслати звичайною поштою або електронною з накладанням електронного підпису. В цій складній пандемічній ситуації і в нашій країні, і в світі рішення надсилати сканкопії документів для зарахування з накладанням цифрового підпису через електронний кабінет дуже доречне».

Не більше 30 заяв на контракт

З наступного року певні обмеження діятимуть щодо кількості поданих заяв, і вперше вони стосуватимуться і контрактної форми навчання. «Школярі, молодші спеціалісти та магістри зможуть подати до п’яти заяв на місця державного замовлення. Для випускників шкіл це правило діяло і цього року, але такого обмеження не було для молодших спеціалістів та магістрів. А от на контракт можна буде подати не більше 30 заяв. Раніше кількість не обмежували, – коментує Ярослав Коваль. – Позитивно оцінюю таке рішення, адже коли абітурієнт подає 40-50 заяв, це означає повне нерозуміння того, з яким фахом він хоче поєднати своє професійне майбутнє. Як на мене, можна було б ще зменшити кількість заяв на контракт до 20, а то й до 15. Наприклад, коли я вступав до ВНЗ у 1999 році, то подавав один оригінал та одну заяву. Сьогодні потенційні студенти мають дуже широкі можливості і права».

Як писала «Галичина», у 2021 році тест ЗНО з української мови та літератури, який був обов’язковим для всіх вступників, зазнав переформатування. Тож тепер буде два окремі тестування: з української мови і літератури та тільки з української мови. Перший варіант є обов’язковим для вступу на спеціальності гуманітарного й соціального спрямування, другий – для всіх інших. Важливо, що наступного року сертифікати ЗНО з української мови і літератури 2018-2020 рр. будуть дійсними для вступу на будь-яку спеціальність.

Не оминуть зміни і вступників до магістратури. Із 2021 року єдиний вступний іспит з іноземної мови (ЄВІ) до магістратури буде обов’язковим на всі спеціальності. Раніше результат цього іспиту був чинним лише поточного року, тепер результати ЄВІ 2020-2021 рр. будуть дійсні під час цієї вступної кампанії. Для надання більшої ваги фаховому вступному випробуванню запроваджено вагові коефіцієнти – тепер заклад зможе збільшити вагу бала за фахове випробування, залишивши на іспит з іноземної мови щонайменше 25%. 

Особливості медичних спеціальностей

Ті вступники, які бачать свою професійну кар’єру в медичній галузі, повинні скласти ЗНО з української мови та математики, а третє тестування мають обрати з трьох предметів: біології, хімії та фізики. «Такий перелік дисциплін не зовсім вписується в програму підготовки лікарів, – коментує заступник відповідального секретаря приймальної комісії Івано-Франківського національного медичного університету (ІФНМУ) Ігор Сарапук. – Щодо української мови все зрозуміло, люди з вищою освітою повинні її знати і володіти нею. Щодо другого предмета, то переконаний, що майбутнім лікарям доцільніше складати іспит з біології, а не з математики. І, звичайно, третю дисципліну потрібно обирати між хімією та фізикою. Це буде найбільш оптимальний і раціональний варіант. Чому так все підв’язано під математику, важко сказати. Для природничих наук, зокрема для медицини, це не зовсім доцільно».

Як і торік, вступники, які мріють опанувати медичний фах за спеціальностями «стоматологія», «медицина», «педіатрія», мають набрати не менше 150 балів на ЗНО з другого та третього конкурсного предметів. Тобто з математики, хімії, фізики чи біології. Проте є певні корективи щодо цього правила, адже така вимога не поширюватиметься на тих, чий конкурсний бал буде вищим 175. Це нововведення у приймальній комісії ІФНМУ сприймають позитивно. «Якщо загальний конкурсний бал, який перераховують з урахуванням коефіцієнта, буде 175 і вище, то абітурієнтам не обов’язково набрати на ЗНО з другого і третього предмета по 150 балів. Тобто якщо, скажімо, вступник набрав на ЗНО з української мови 190 балів, з біології – 190, а з математики – менше 150, – ми повинні його зараховувати, враховуючи те, що його конкурсний бал становить 175 і вище. Це дуже добре, адже були випадки, коли дитина не набирала один бал і вже не могла претендувати на державне місце», – коментує Ігор Сарапук.

Вступ у час пандемії

Цьогорічна вступна кампанія була непростою, адже відбувалася під час пандемії. Ярослав Коваль наголошує, що попри певні складнощі і традиційний ажіотаж перших днів приймальна комісія ІФНТУНГ добре спрацювала і впоралася з усіма викликами, не забувши про дотримання усіх карантинних вимог.

– Звісно, пандемія коронавірусу позначилася і на вступній кампанії, – переконаний Ігор Сарапук. – Втім, надзвичайних складнощів не було, адже ми були готові до ситуації і відповідно адекватно до неї підійшли. Тим паче, що цього року вступники мали право подавати оригінали документів поштою з використанням цифрового підпису тощо. І для університетів, і для абітурієнтів та першокурсників негативним було те, що все ж таки навчальний рік розпочався не 1, а 15 вересня. Загалом вступна кампанія пройшла більш-менш адекватно».

…Якою буде вона у 2021-му, покаже час, як і те, чи впливатиме пандемія COVID-19 на її сталі процеси. Але важливо, що під час цьогорічної вступної кампанії приймальні комісії отримали неоціненний досвід роботи в непростих карантинних умовах і, впевнена, готові до різних сценаріїв. Втім, важливо, щоб абітурієнти ретельно вивчили всі особливості оновлених умов прийому до закладів вищої освіти. А також, що не менш важливо, – правила прийому до обраного закладу вищої освіти, які розмістять на офіційних сайтах навчальних закладів не пізніше 1 січня 2021 р. Адже від цього залежать професійне майбутнє молодих людей і те, чи стане їхня мрія бути студентом реальністю.

Нові правила вступної гри: які зміни умов прийому до вузів анонсувало МОН

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Світлана Якимчук
Світлана Якимчук
Інформаційний оглядач інтернет-сайту Правда іф.юа. Випускник філологічного факультету Прикарпатського національного університету
-Реклама-

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні