-РЕКЛАМА-

РЕКЛАМА

Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Обвал цін на нафту: коли чекати бензину по 17-18 гривень в Україні

-Реклама-spot_img
spot_img

20 квітня ціна на нафту у світі досягла історичного мінімуму. Причина – зниження попиту через COVID-19, перенасичення ринку та відсутність місця для зберігання.

Як зміняться ціни на бензин?

АЗС реагують на зміну ціни нафти через 1-2 місяці. Тобто суттєвого зниження цін вже цього місяця не варто очікувати. Експерт ринку нафтопродуктів Олександр Кірімов у коментарі сайту 24 канал прогнозує нижчу ціну у травні.

Ми прогнозуємо, що протягом місяця ціни опустяться до рівня десь 17-18 гривень за літр дизелю і бензину, – вважає Олександр Кірімов.

- РЕКЛАМА-

Така затримка пов’язана з тим, що імпортери пального в Україні мають законтрактовані об’єми за ціною день назад чи місяць назад і вони спочатку мають продати дорожчий об’єм палива.

“Зараз ті нафтопродукти, які споживає Україна та у взагалі світ – це відкладене виробництво, тобто те, що було вироблено 1-2 місяці тому. Воно зберігалося на складах, в резервуарах кораблів чи інших транспортних засобах. І ось воно доїжджає до тої самої України, десь тут перевантажується через нафтобази і потрапляє на заправні станції,” – розповідає експерт.

Ситуації, коли майже за безцінь продаватимуть нафтопродукти, не буде,
– заявляє Олександр Кірімов.

Та навіть якщо ціни на бензин опустяться, до цього не варто звикати. Країни ОПЕК+ домовилися про зниження видобутку нафти на 9,7 мільйона барелів на добу. Це приблизно 10% добового споживання по світу. І через певний час (2-3 місяці), якщо країни дотримуватимуться цих обмежень, попит та пропозиція вирівняються, а ціни на нафту розвернуться і почнуть рости.

Чому попит падає, а ціна ні?
АЗС частково пояснюють ціни на бензин тим, що впало споживання і вони не можуть собі дозволити знизити ціни. І справді споживання впало на 10-40% через карантин в залежності від мережі заправних станцій. АЗС має постійні витрати: амортизація автозаправної станції, покриття кредитних коштів, за які ця станція збудована, операційні витрати, тобто заробітна плата, плата за електроенергію тощо. Із зниженням попиту, абсолютні прибутки падають, а вищеперелічені витрати не змінюються. АЗС витрачають ті ж гроші на підтримку станцій, зарплати та сплату послуг. Через це, аби й далі отримувати прибутки, АЗС не знижують цін суттєво.

Курс гривні впливає на вартість бензину, бо Україна закуповує як бензин, так і нафту, які прив’язані до іноземної валюти, а також акциз на бензин встановлений у євро. Проте здешевлення гривні нівелювалося падінням цін на нафту.

Що сталося на ринку нафти: короткоАмериканська нафта рекордно втратила у ціні. Травневі ф’ючерси на нафту WTI в один момент коштували -55 доларів за барель. Це мінімальна позначка за всю історію. Рекордне падіння сталося через переповнення американських нафтосховищ в умовах рекордно низького світового попиту. Різкий скачок цін нафти WTI вниз трапився через те, що закінчувався термін травневих ф’ючерсів. 

Скільки коштує бензин зараз?

Станом на 21 квітня ціни на пальне в Україні в середньому зафіксувалися на такому рівні:

  • Бензин А-95 преміум – 25,19
  • Бензин А-95 – 23,77
  • Бензин А-92 – 22,75 
  • Дизельне паливо – 23,22
  • Газ авто­мобільний – 9,31

За інформацією Консалтингової групи А-95.

За останній місяць ціни впали майже на 10%. При тому, що гривня дещо знецінилася.

Як формується ціна на бензин та звідки він в Україні?

Україна не забезпечує себе нафтою самостійно. Українські видобувні вишки покривають лише 60% потреб. Решту нафти в основному закуповують в Азербайджані (97% від імпорту).

Нафтопродуктів перероблених з української та імпортної нафти теж не вистачає. Близько половини всього бензину виробляють на території України, іншу закуповують переважно у Білорусі. Оскільки Україна не є паливно незалежною країною, то одним з основних чинників, що формують ціни на бензин є ціни на світовому ринку. Через поширення коронавірусу COVID-19 у Китаї та інших країнах попит на нафту різко впав. Особливо у Китаї, де споживають 20% усієї нафти світу. Через це ціни почали падати. Країни ОПЕК+ погодилися знизити обсяги нафтовидобутку в травні-червні на 9,7 мільйона барелів на добу. Але через перенасичення ринку нафтою та нестачею місця для її зберігання, ціна все одно полетіла донизу. 

Як ціна на нафту у світі впливає на Україну?Україна не є експортером нафти, тому прямого зв’язку немає. Якщо брати до уваги виключно ціну нафту, то її падіння нам вигідне. Проте Україна експортує руду та зерно. Зниження цін на нафту цілком ймовірно потягне за собою зниження цін на інші сировини. Це вже відбувається з початку року, але тепер може прискоритися. В такому випадку Україна матиме нижчі надходження до бюджету, в якому і так “діра”.

Крім того Україна активно торгує із державами-експортерами нафти, зокрема й з Росією, яка після Китаю – найбільший торговельний партнер України. Погіршення їх економічної ситуації може відбитися на торговельних відносинах. 

Та хоч ціни на нафту і суттєво впали, це не єдиний чинник, який формує ціну на автозаправках. Третина вартості бензину, яку сплачують українські водії, йде в державний бюджет. Це ПДВ та акциз. Вартість акцизу фіксована та прикріплена до курсу євро. За літр А-95 сплачують 0,213 євро (6,15 гривні). За ці гроші ремонтують та будують дороги. Разом із ПДВ ці два податки становлять близько 35% від кінцевої вартості бензину. Це середній показник у світі. До прикладу, в США податок становить 20%, натомість в Німеччині — 64%. Тепер, коли гривня почала падати, частка податку у ціні на бензин зросте. Оператори АЗС транспортують бензин, а також ставлять свою націнку, яка залежить від сили бренду, конкурентності та втручання держави на ринок. Оператори АЗС закуповують бензин наперед, а отже те, що ціни на нафту на світовому ринку впали, вплине на український ціни не раніше 2-4 тижнів. Нелегальні АЗС вносять свої значні корективи у ціну на бензин. Вони не сплачують податків, які становлять близько третини від ціни, не купують ліцензії, не оформляють працівників офіційно та економлять на інших факторах. Це дає їм змогу ставити значно нижчу ціну ніж легальні АЗС. У свою чергу, легальні АЗС ставлять вищу націнку, щоб компенсувати втрату потенційних клієнтів. Наразі з цим в Україні активно борються — вже перевірили понад 4000 нелегальних АЗС.

Ціни на бензин у світі

Бензин в Україні коштує 23,77 гривні за літр 95-го. Це середня ціна у світі. Порівняти ціни в інших країнах можна на інтерактивній карті. Найдешевший чи точніше практично безплатний бензин у Венесуелі. Ця країна — лідер за покладами нафти у світі. Найдорожче заправити автівку обійдеться в Гонконгу, за літр А-95 тут доведеться заплатити 2,23 долара. У березні ціни на бензин у світі були такими:

Автор: Юлія Поскробок


НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Орися Корчун
Орися Корчун
Інформаційний оглядач інтернет-сайту Правда іф. Журналіст-фрілансер. Випускник Національного університету імені Тараса Шевченка 2009 року.
-Реклама-

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

On this website and using the ⬆️ images :- Is it possible your wife could order me one of each in L if they would arrive in time for Saturday /Sunday

РЕКЛАМА

Азов

РЕКЛАМА

On this website and using the ⬆️ images :- Is it possible your wife could order me one of each in L if they would arrive in time for Saturday /Sunday

РЕКЛАМА

купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні