19 травня ЦВК прийняла рішення щодо виконання Постанови Великої палати Верховного Суду України про скасування її протоколу щодо результатів проміжних виборів народного депутата України і склала новий протокол.
Переможцем виборів став Василь Вірастюк (партія “Слуга народу”), який отримав 14 811 голосів виборців
Кандидат від партії “За майбутнє” Олександр Шевченко згідно з даними нового протоколу здобув 13 942 голосів.
На думку ОПОРИ, найдемократичнішим способом розв’язання проблеми могло б стати політико-правове рішення про проведення повторних виборів, відповідальність за яке на себе повинен взяти український парламент. Усі інші варіанти не дозволяють переконливо визначити дійсне волевиявлення громадян і не забезпечують належну суспільну довіру до результатів голосування.
Рішення ЦВК на виконання постанови Великої палати Верховного Суду приймались Комісією в умовах відсутності чітких механізмів правового розв’язання безпрецедентної ситуації в окрузі. І хоча рішення ЦВК можуть розглядатися як один з варіантів виконання рішення суду, проте вони не усувають ключової проблеми виборчого процесу, яка полягає у відсутності можливості достовірного встановлення результатів волевиявлення виборців в межах округу.
Натомість повторні вибори, за умов належного законодавчого забезпечення, дозволять усім політичним суб’єктам взяти участь у новому виборчому процесі, а виборцям гарантуватимуть право на чесні результати виборів. Одночасно із відповідальним рішенням парламенту про захист виборчих прав громадян правоохоронні органи зобов’язані інтенсифікувати розслідування виявлених порушень.
Як вже зазначала ОПОРА, у нестандартній правовій ситуації в ОВО №87 не існує ідеальних рішень і призначення повторних виборів може посилити у майбутньому недобросовісні технології зі зриву голосування. Але, на нашу думку, прямі переваги такого варіанту захисту виборчих прав громадян перевищують потенційні ризики і дозволять уникнути правової сумнівності і суспільної нелегітимності результатів виборів в ОВО №87.
Поточна ситуація натомість негативно впливатиме на оцінку дотримання державою стандартів виборів, не зважаючи на суттєві попередні досягнення у цій сфері і реформування виборчого законодавства.