Сьогодні в інформаційному просторі Івано-Франківська з’явилися повідомлення про те, що замерзло «Німецьке озеро», на кризі опинилося 9 лебедів: 2 дорослих і 7 лебеденят. «Двоє до ранку напевне не дотягнуть! Потрібна негайна допомога небайдужих», – йдеться в дописах. Директорка КП «Центр розвитку міста і рекреації» Руслана Василюк прокоментувала ситуацію для Правда.іф.
«Кожного року ми зустрічаємося з такою ситуацією: коли небайдужі мешканці міста починають телефонувати до рятувальників і повідомляти, що на озері замерзають лебеді. Справжня загроза для одного птаха справді була кілька років тому, коли на озері залишився молодий лебідь: він був хворий і не міг полетіти разом із своєю сім’єю. Спільно з рятувальниками, ми зняли птаха з криги, бо він дійсно був у такому стані, що не дав би собі ради, а міг замерзнути. Ми відвезли лебедя в реабілітаційний центр.
Уже наступного року ситуація повторилася: на озері залишилася сім’я лебедів з молодими птахами і люди почали здіймати галас, мовляв, птахів потрібно рятувати. Ми звернулися до орнітологів із запитанням, як правильно поступити. Нам пояснили: що лебеді – дикі птахи. Мова не про приручених, одомашнених лебедів, які протягом року живуть на озері в парку Шевченка. Якщо диких лебедів забрати з природи – для них це величезний стрес. Щороку, коли підмерзає вода у водоймах, у лебедів відбувається міграція: вони перелітають до інших водойм, де ще немає криги.
На «Німецькому озері» зараз живе пара лебедів, у яких було 8, а зараз залишилося 7 молодих птахів. Кілька днів тому на озеро прилетіла ще одна пара лебедів, з одним молодим птахом. На даний час на цьому озері живе 12 лебедів. Людей шокує, що ці лебеді ходять кригою, що вони злітають, і у молодих птахів, при приземленні розповзаються лапки на кризі. Але це природній навчальний процес: старші птахи вчать молодих літати і приземлятися. Якщо їм стане надто холодно, вони просто перелетять до теплішої водойми.
Орнітологи наголошують: не варто підгодовувати таких птахів. Їм цілком достатньо риби, дрібних рачків, водоростей, які вони виловлюють у водоймі. Лебедям не варто зараз багато їсти, вони мусять мати нормальну вагу, аби бути готовими до подальших перельотів. Саме в цей період року лебеді вчаться мігрувати між водоймами і не можна втручатися в природній процес. Якщо ж ми побачимо, що якомусь птахові справді загрожує небезпека, у нас є спеціалісти і необхідні ресурси, аби врятувати такого лебедя. Проте на даний час ми просимо не створювати зайвої паніки. На озерах Івано-Франківська лебеді не замерзають!», – пояснила Руслана Василюк.