Рівно два місяці тому на Прикарпатті під час виконання оглядового туристичного польоту легкомоторний літак зірвався в піке й упав на приватний будинок. Пілот і троє туристів-іноземців, що перебували на борту, загинули, а те, що не постраждали мешканці приватного будинку, можна вважати дивом. Причини катастрофи поки що не встановлені.
Косметологія FineLine пропонує лазерну епіляцію на новому 3000w апараті. Спробуйте перший сеанс на ділянку пахв безкоштовно. Переконайтесь у ефективності!
Зрозуміло, що два місяці – не надто великий термін для з’ясування всіх обставин авіакатастрофи, однак слідство не називає навіть попередніх її причин. Є тільки робочі версії – помилка пілота і несправність літака. Тим часом питання компенсації за пошкоджений будинок не вирішене, а вдова пілота впевнена, що авіакатастрофа була підлаштована недругами чоловіка.
“Доньці досі сниться, як вона боса біжить через вогонь до виходу…”
Легкомоторний спортивний літак WT-10 Advantic чеського виробництва впав на приватний будинок по вул. Шевченка в Шепарівцях, що біля Коломиї, 28 липня о 13:40. За штурвалом повітряного судна перебував 58-річний Ігор Табанюк – дуже досвідчений пілот, професійний льотчик та авіаінструктор, голова ГО “Прикарпатська дитячо-юнацька спортивна асоціація малої авіації”, співвласник приватного аеродрому в Коломиї.
Ігор Табанюк був дуже досвідченим пілотом. Фото: Ukraїner
У літаку також були троє туристів-іноземців, хасидів за віросповіданням: двоє громадян США і один Великобританії, котрим було всього по 20 років. Усі вони загинули.
Трьом туристам-іноземцям було всього по 20 років
Смерть чотирьох людей – велике горе й непоправна втрата, яку неможливо компенсувати ніякими грошима. Втім, у результаті авіакатастрофи постраждали й люди, що не мали до польоту жодного відношення, – родина, котра проживала у приватному будинку. Вісім людей перед зимою фактично залишилися без даху над головою.
Depo.Прикарпаття зв’язався з власником будинку, пенсіонером Валерієм Помагаєвим, і розпитав, як вирішується питання з компенсацією за житло, пошкоджене падінням літака.
“Щоб зібрати гроші на будівництво цього будинку, я 10 років працював за кордоном, – розповідає пан Валерій. – Разом зі мною там мешкали восьмеро чоловік – мої дві доньки і внуки, в тому числі четверо неповнолітніх. Того дня, 28 липня, я з однією донькою поїхав у місто, а інша донька з дітьми (внучкою 17 років і внуком 8 років) залишилися вдома. Після обіду мені подзвонила внучка й переляканим голосом прокричала в телефон: “Дідусю, ми горимо!”. Що конкретно сталося, вона пояснити не могла, але я одразу розвернув машину й помчав додому. По дорозі думав, можливо, щось загорілося від праски чи сталося коротке замикання, адже ні газового, ні кисневого балонів у мене нема, тому нічого вибухнути не могло. Але коли ми вже під’їжджали, і я побачив клуби чорного густого диму, то зрозумів, що це не побутова пожежа. Біля воріт стояли дві поліцейські машини, будинок був охоплений полум’ям. Підбігли донька з внучкою й уривчасто почали пояснювати, що на будинок упав літак. Затим я пішов на подвір’я за будинком і побачив усе на власні очі. По всьому двору валялися обгорілі уламки літака (їх потім збирали по трьох сусідських подвір’ях). А на землі лежали тіла чотирьох чоловік, які поліцейські вже витягли з кабіни. Я знав пілота Ігоря Табанюка особисто, правда, лише трохи. Ми віталися в місті, могли перекинутися при зустрічі кількома фразами”.
Валерій Помагаєв 10 років працював за кордоном, щоб побудувати для своєї родини будинок
За словами чоловіка, деталі авіакатастрофи йому розповіли пізніше: “Люди бачили, як під час польоту літак зірвався в піке і вертикально на великій швидкості полетів униз. Він зачепив дах сусіднього будинку (той аж зсунувся), пошкодив прибудову, а коли під нахилом упав на землю, його юзом понесло прямо на мій будинок. На величезній швидкості літак зірвав ковану огорожу, арку під виноград із бетонними опорами, зламав кілька дерев, після чого врізався в стіну мого будинку й спалахнув. Сусідній дах, огорожа, арка й дерева трохи стримали швидкість, тому удар вийшов не таким сильним, як міг би бути. А якби літак впав безпосередньо на будинок, від нього, напевно, взагалі нічого не лишилося би”.
Донька і внуки Помагаєва в момент авіакатастрофи були в будинку. “І то щастя, що не в задній його частині, куди врізався літак, а в передній, – продовжує чоловік. – Це врятувало їхні життя. Бо в задніх кімнатах згоріли б за лічені секунди – вогонь там вирував дуже потужний. Вони зрозуміли, що треба тікати, і встигли це зробити. А якби замешкалися на хвилину чи дві, вогонь перекрив би дорогу до виходу. Донька досі не може забути той жахливий день, їй періодично сниться, як вона боса біжить через вогонь до виходу…”
В будинку в момент авіакатастрофи було троє людей
До погорільців вже кілька разів приходили експерти-будівельники, котрі оцінювали збитки. Другий поверх будинку вигорів ущент, там навіть балки ледве тримаються. Вони заваляться разом із дахом, як тільки випаде перший сніг. Перший поверх частково вцілів – кухня, санвузол і гараж. Усе інше теж згоріло. “Літак врізався в стіну моєї кімнати, і якби я в той момент був там, то не встиг би навіть зрозуміти, що загинув – згорів би за мить, – пояснює Помагаєв. – Стіни в будинку повністю вигоріли, а пожежники ще й залили їх тоннами води. Після огляду експерти зразу сказали, що відновити цей будинок неможливо, треба повністю знести все бульдозером, залишити тільки бетонний фундамент, на якому можна зводити новий будинок. Вони порахували, що на нове будівництво треба приблизно 4,5 мільйона гривень і ще 2 мільйони – на комунікації, теплове обладнання, сантехніку, меблі. Я пенсіонер, мені 67 років і таких грошей зараз і близько не маю. Питання відшкодування підняла тільки Коломийська міськрада (Шепарівці входять до Коломийської ОТГ). Недавно на сесії депутати ухвалили рішення виділити мені 100 тисяч гривень компенсації. Гроші ще не надійшли, їх обіцяють із дня на день. Плюс трохи люди на картку переказали, але зовсім небагато. Ще речі якісь передають, адже все наше майно згоріло. Вдова пілота Ігоря Табанюка найняла квартиру для доньки з дітьми на два місяці. А як буде далі, не знаємо. На літак було оформлене страхування відповідальності перед третіми особами, тому, можливо, нам вдасться отримати якусь компенсацію. Однак це однозначно не будуть гроші, на які можна відбудувати чи купити нове житло”.
За словами експертів, пошкоджений і вигорілий будинок неможливо відновити
“На похороні троє людей підходили й казали – бандюки передали, що вони своє завдання виконали”
Одразу після авіакатастрофи крім офіційних версій з’явилися й неофіційні, озвучені друзями Ігоря Табанюка. Вони не виключають, що авіакатастрофа могла бути підлаштована.
По-перше, Табанюк був дуже досвідченим пілотом і не міг припуститися в польоті грубих помилок, які призвели б до трагедії. А по-друге, в нього вже роками тривав конфлікт довкола аеропорту в Коломиї. Одинадцять років тому Табанюк орендував тут злітну смугу й за власні кошти відновив ангари. Він охороняв і доглядав аеродром, який неодноразово намагалися “віджати”. Конфлікт сплив на поверхню й набув розголосу, коли Табанюк спробував взяти в оренду ще 0,78 гектара землі під ангарами. Depo.Прикарпаття зв’язався з вдовою Ігоря, пані Оксаною, аби дізнатись, що відомо про причини трагедії на даний момент.
“Загубили людину за клаптик землі – ось і все… Ігор був для контрабандистів як червона ганчірка. Він жив польотами – вчив людей літати, займався аеродромом, оформляв документи, отримував дозволи та сертифікати. А контрабандистам не потрібен сертифікований аеродром із охороною, до якого постійно прикута увага. Їм потрібен тільки непримітний майданчик для зльоту й посадки. Чоловік різко виступав проти цього. Коли одного разу на аеродром вимушено приземлився літак контрабандистів, він одразу заявив у поліцію й прикордонникам. І що в результаті? Їм виписали 18 тисяч гривень штрафу”, – розповіла жінка.
“Півтора року Ігорю погрожували через цей аеродром: “Ми тебе підстрелимо, а дружина хай дивиться в дзеркало заднього виду, коли сідає за кермо”, – продовжує вона. – А що почалося за півтора місяця до трагедії! Тоді силовики почали вилучати в Косові нелегальні й напівлегальні літаки АН-2, які з часів ДТСААФ залишилися в різних організаціях. Ці “кукурудзники” якраз і використовували для контрабанди, бо що малим легкомоторним літаком (як у Ігоря) перевезеш – хіба якийсь мізер. І контрабандисти вирішили, що до цих вилучень причетний Ігор зі своїми постійними зверненнями до правоохоронців. Вони передали йому: “Ти нас замовив, то буде жорстка відповідь! Чекай”. За тиждень до авіакатастрофи до нас приїхав друг Ігоря, теж пілот. Він прямо сказав: “Тебе замовили бандюкам за дві тисячі доларів. Дуже тебе прошу – не літай”.
У понеділок, за два дні до того падіння, чоловіка викликали в поліцію у справі двигуна, який вкрали з аеродрому півтора року тому. Двигун не знайшли, але треба було провести якісь слідчі дії, які оформляла працівниця поліції. “І Ігор їй розповів їй про цю ситуацію – що йому погрожують, тероризують. І якщо з ним щось станеться, щоб у поліції знали, – розповіла Оксана Табанюк. – Він сам мені сказав це увечері: “Оксано, я заявив про погрози в поліцію”. Того дня, 28 липня, Ігор планував виступити перед військовою частиною, його запросили на урочистості. І я підготувала йому форму. Але перед тим він заїхав на аеродром – мав політати з людьми, в тому числі з депутатами, які приймають рішення по оренді землі. Чоловік спокійно політав із ними, здійснив три вильоти, після чого затягнув літак в ангар і хотів уже переодягатися в форму, щоб їхати у військову частину. І тут дзвінок – хасиди приїхали, закордонні туристи, хочуть політати. Чоловік почав відмовлятися, але його вмовили зробити ще кілька оглядових польотів по 10 хвилин. На третьому польоті з хасидами це й сталося. Мені подзвонила власниця ресторану, що біля того будинку, й повідомила…”
На уточнення, чи вона не виключає, що катастрофа могла бути підлаштована, жінка відповідає ствердно: “Абсолютно не виключаю. Знаєте, на похороні троє людей підходили й казали – бандюки передали, що вони своє завдання виконали.”
Що стосується слідства, то офіційних висновків експертиз поки немає. “Але я бачу, що все робиться так, як їм треба, – помилка пілота, – каже жінка. – Це набагато легше, ніж розслідувати контрабандні потоки, допитувати тих, хто переправляє цигарки, наркотики й має великі гроші. Я питала, чому не викликають людей, свідків цих погроз. Ніякої відповіді. Ігор не міг зробити в польоті такі помилки. Я зібрала всі матеріали, які тільки могла, й відправила його друзям-авіаторам за кордон. Вони зібралися на консиліум і покроково проаналізували той останній політ. Ігор не робив ніяких фігур вищого пілотажу, він набрав висоту і вже повертався на аеродром. І раптом зірвався вниз. Друзі Ігоря питають, чому слідчі взагалі не розглядають версію терористичного акту. Зараз же можна підключити до електроніки літака чіп і людина за кілька кілометрів у приміщенні просто натисне на пульті кнопку – і все! Зробити винним пілота найлегше. Але знаєте, я не буду воювати за це – у мене немає ні сил, ні здоров’я, ні коштів. Я намагаюся уявити, що все сталося з інших причин. Що в Ігоря під час польоту, можливо, сталося щось із серцем, і це нещасний випадок, а не підлаштоване вбивство. Мені так легше…”
Подружжя Табанюків (фото із Фейсбуку Оксани Табанюк)
Офіційне розслідування причин авіакатастрофи в Шепарівцях триває. Нагадаємо, що поліція відкрила кримінальне провадження за фактом порушення правил повітряних польотів (ст.281 Кримінального Кодексу України).