Пам’ятка архітектури на вулиці Шевченка, 32 – в аварійному стані. Зараз шукають інвесторів, щоб її зберегти.
У Франківську шукають шляхи, як зберегти пам’ятку архітектури
Про це кореспондентам Суспільного розповів проректор з науково-педагогічної роботи та соціально-економічного розвитку Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Ярослав Шинкарук.
За його словами, будинок – серед шести пам’яток архітектури в Івано-Франківську, які перебувають у користуванні університету. П’ять із них – працюють. У цьому ж будинку з 1993-го року була кафедра географії педагогічного інституту, а з 2005-го приміщення припинили використовувати за призначенням.
Будинок на вулиці Шевченка, 32 побудований приблизно у 1840-х роках у стилі класицизму. Він вистояв у “мармулядовій пожежі” та “пережив” дві світові війни. Краєзнавець Іван Бондарев розповідає, що його першим власником був шкільний вчитель Л. Преєр.
“Після смерті учителя, його нащадки кам’яницю продали місту, і тут були серйозні установи. На першому поверсі був штаб “Ландверу” – це полк крайової оборони, а на другому – чоловіча школа. Пізніше ця школа отримала ім’я – школа Чадського. Потім військові забралися, і школа весь цей будинок охопила”, – розповідає Іван Бондарев.
Після Другої світової війни тут було кулінарно-торгове училище, а у 1981-му році створили художньо-графічний факультет. На думку краєзнавця, у цьому будинку було б доречно створити міський музей.
У будні за будинком наглядає Тетяна Кирилюк на громадських засадах. Жінка працювала, коли у цих стінах, на площі 1 224 квадратні метри одночасно займалося 250 людей. Потім, пригадує, як у будинку відключили світло, газ і воду. Також у ньому було пічне опалення, а використовувати його у закладах освіти заборонено.
“За ці роки я спостерігаю, що значних таких зрушень у тому, щоб погіршувався стан будівлі, немає, але все одно вітер, вода, підземні води – оці стихії, які в нас є, – вони роблять свою справу, і воно сиплеться, з фундаменту піднімається вода, іде сирість – відповідно порушує всю систему будівлі”, – каже Тетяна Кирилюк.
Проректор з науково-педагогічної роботи та соціально-економічного розвитку Прикарпатського університету Ярослав Шинкарук розповідає, що першу технічну експертизу приміщення провели у 2005-му році. У 2014-му була повторна.
За її висновком, підвал і покрівля – у незадовільному стані, сходи, підлога та стіни –аварійні. Каже, що сьогодні приміщень для навчання студентів не бракує, але, якщо знайдуть інвестора, який погодиться дати гроші на ремонт будівлі із збереженням пам’ятки архітектури, тут могли б влаштувати, до прикладу, будинок науки.
“Загалом є 9,5 сотих землі, із них 2,5 мають спеціальні обмеження, що там проходить каналізаційна мережа і мережа водопостачання Івано-Франківська, і все це у сукупності проводить до якихось перепон, що ми не можемо на сьогодні вишукати кошти чи знайти якогось інвестора”, – пояснює Ярослав Шинкарук.
Щодо відчуження цього будинку, то за словами Ярослава Шинкарука, у міністерстві освіти, яке є його власником, про це не йдеться. Водночас, розповідає, що минулого року працівники міністерства збирали інформацію про об’єкти, які недоцільно використовувати.
Відповідно до розпорядження обласного виконавчого комітету, цей будинок є пам’яткою архітектури з 1981-го року. Начальник відділу з питань охорони культурної спадщини Володимир Ідак розповідає, що зверталися до університету з проханням-вимогою провести комплекс реставраційних робіт, зокрема, фасаду приміщення на Шевченка, 32, проте відповіді так і не отримали. Володимир Ідак каже, що процеси навколо цієї пам’ятки будуть контролювати, щоб зберегти будівлю в належному стані, незалежно від форми власності.
“Обов’язково новий власник повинен укласти охоронний договір на утримання пам’ятки у належному стані, зробити проєктно-реставраційну документацію з усіма супровідними документами, з усіма актами огляду технічного стану, дефектними актами, актами втрат і тому подібне. Скласти реставраційне завдання і виготовити документацію на реставрацію об’єкта під ту функцію, яка буде визначена”, – розказує Володимир Ідак.
Пам’ятку архітектури, побудовану в 1895-му році на вулиці Гординського, 10, що колись була школою для дівчат імені Королеви Софії, у квітні цього року продали на аукціоні за 11 мільйонів гривень.