-РЕКЛАМА-

РЕКЛАМА

Актуально зараз

-Реклама-spot_img

PANDORA PAPERS: Хто з українських політиків та бізнесменів засвітився в новому офшорному скандалі ФОТО

-Реклама-spot_img
spot_img

Прихований офшорний бізнес оточення президента Володимира Зеленського, коштовна нерухомість у серці столиці Великобританії, компанії, які приховують бізнес у Криму, кредити на приватні літаки олігархів та конфлікт навколо цінного активу на узбережжі Чорного моря — це лише частина знахідок, які вдалося встановити журналістам завдяки новому, наймасштабнішому в історії, витоку документів. Документів Pandora Papers, що відкрили «скриньку Пандори» щодо чинних і колишніх чиновників, депутатів та інших сильних цього світу.

Що таке Pandora Papers?

Pandora Papers — це найбільша колаборація журналістів-розслідувачів за всю історію, яка розкриває таємниці 35 нинішніх і колишніх світових лідерів, більш як 330 чиновників у 90 країнах світу, митців та убивць.

Понад 600 журналістів із 117 країн світу протягом року досліджували 11,9 мільйонів конфіденційних файлів — це найбільший за всю історію витік конфіденційних документів.

- РЕКЛАМА-

До роботи над цими файлами долучилися й українські журналісти з агенції «Слідство.Інфо».

Проєкт Міжнародного консорціуму журналістів розслідувачів та 150 медіапартнерами навколо світу розкриває секрети паралельної економіки, яку фактично створили міжнародні банки, аудитори та юридичні компанії. Ця структура легітимізувала секретність офшорних юрисдикцій та допомагає впливовим та заможнім уникати податків, підзвітності, накопичувати статки, і як наслідок — прискорює економічну нерівність, виснажує державні ресурси та підриває демократію.

Документи Pandora Papers дають достеменне уявлення про діяльність чотирнадцяти світових провайдерів — юридичних компаній, що створювали, управляли та тримали у тіні фінансову активність офшорних компаній у таких юрисдикціях як Британські Віргінські острови, Беліз, Кіпр та навіть острів Самоа.

Не меншу роль у підтримці тіньової економіки відіграють і клієнти міжнародних юридичних компаній. Йдеться про найвпливовіших людей світу — президентів, прем’єр-міністрів, депутатів та навіть членів королівських родин. 

За офшорними юрисдикціями свої статки приховують і світові селебрітіз, та навіть убивці.PANDORA PAPERS: Хто з українських політиків та бізнесменів засвітився в новому офшорному скандалі ФОТО

Над документами з проєкту Pandora Papers працювала команда з понад 600 журналістів зі 117 країн світу (Credit ICIJ / Inkyfada / Tayma Ben Ahmed)

Pandora Papers зриває маски із власників офшорних компаній і банківських рахунків-інкогніто, бенефіціарів елітної нерухомості, розкішних яхт і літаків, акцій бізнесу, творів Пікассо, Бенксі та інших митців.

Клієнти міжнародних провайдерів та власники офшорів приховують нелегальні статки та хабарі, ухиляються від податків, завдаючи збитків світовій економіці на трильйони доларів США, спустошуючи державні бюджети та позбавляючи незахищені верстви населення доступу до якісної освіти та медицини. 

Секретні документи виявили, що чимало світових лідерів, які могли би покінчити із офшорною системою, натомість наживалися на ній. 

Знайшлися у документах і українські олігархи, колишні та чинні посадовці, олігархи, депутати та навіть зірки спорту і екстради. Загалом у Pandora Papers більш як півтори тисячі українців. Ми розкажемо про найцікавіші знахідки нового витоку.

London calling Зе President 

Під час переходу студії «Квартал 95» на телеканал українського олігарха Ігоря Коломойського, у 2012 році успішний шоумен Володимир Зеленський та його найближче оточення створили мережу офшорних компаній, яка нині володіє елітною нерухомістю у Лондоні на мільйони доларів США.

Через мережу пов’язаних із президентом офшорних компаній, двоє близьких соратників Зеленського стали власниками елітної нерухомості у Лондоні. Зокрема, йдеться про першого помічника президента. 

Так Сергій Шефір, сценарист і продюсер, співзасновник «95 кварталу», а нині — перший помічник президента Зеленського, через офшорну компанію володіє відразу двома квартирами у столиці Великобританії загальною вартістю понад 5 мільйонів доларів США. 

Інший власник коштовної лондонської нерухомості — теж колишній бізнес-партнер президента Зеленського, сценарист та режисер фільмів та серіалів «Студії Квартал 95» Андрій Яковлєв.

За даними земельного реєстру Великобританії, фірма, яка, через низку інших офшорів, належить Яковлєву, володіє квартирою у центрі Лондона, у 10 хвилинах пішки від парламенту. 

Згідно із документами, які проаналізували журналісти, вартість цієї квартири склала понад 2 мільйони доларів США.

PANDORA PAPERS: Хто з українських політиків та бізнесменів засвітився в новому офшорному скандалі ФОТО
PANDORA PAPERS: Хто з українських політиків та бізнесменів засвітився в новому офшорному скандалі ФОТО
PANDORA PAPERS: Хто з українських політиків та бізнесменів засвітився в новому офшорному скандалі ФОТО
PANDORA PAPERS: Хто з українських політиків та бізнесменів засвітився в новому офшорному скандалі ФОТО
PANDORA PAPERS: Хто з українських політиків та бізнесменів засвітився в новому офшорному скандалі ФОТО

Але дорогі квартири у Лондоні — не єдина знахідка Pandora Papers. Завдяки цим документам вдалося розкрити «серце» офшорної мережі компаній оточення Володимира Зеленського. Йдеться про зареєстровану на Британських Віргінських островах фірму Maltex Multicapital Corp, якою у рівних частках володіли чинний президент із дружиною, брати Сергій та Борис Шефіри та вже згаданий Андрій Яковлєв.

Цікаво що майже за три тижні до першого туру президентських виборів свою частку у 25% цієї «ключової» офшорної компанії Зеленський безоплатно передав саме своєму першому помічникові Шефіру, адже він не є державним службовцем, а отже не повинен звітувати про свої статки публічно та не заповнювати щорічну декларацію про доходи.

Чого не скажеш про Івана Баканова. Друг дитинства Зеленського, у недалекому минулому юрист «95 кварталу», володів фірмою Davegra Limited. Саме ця компанія була номінальним власником «серця» офшорного бізнесу Зеленського та його партнерів — Maltex Multicapital Corp. І саме Davegra зберігала таємні документи — трастову декларацію, тобто список реальних бенефіціарів Maltex та розміри їх часток у бізнесі. 

У 2019 році, коли Баканов очолив Службу безпеки України, він передав цю фірму іншому «кварталівцю», Андрію Яковлєву. 

За даними Pandora Papers, саме Яковлєв через низку інших фірм володіє зареєстрованою на Британських Віргінських островах Candlewood Investments Limited. 

За словами народного депутата Володимира Ар’єва, компанія саме із такою назвою протягом 2012-2016 могла отримувати на рахунки мільйони доларів із «Приватбанку» через пов’язані із українським олігархом Ігорем Коломойським компанії. PANDORA PAPERS: Хто з українських політиків та бізнесменів засвітився в новому офшорному скандалі ФОТО

Схема ймовірного виведення коштів з «Приватбанку», опублікована під час передвиборчої кампанії 2019 року

Джерела «Слідства.Інфо» підтверджують достовірність опублікованої нардепом схеми.

Режисер і сценарист «Кварталу» Андрій Яковлєв, керівник Служби Безпеки України Іван Баканов та перший помічник президента Сергій Шефір не надали коментарів щодо розслідування «Слідства.Інфо». 

 А от Борис Шефір, брат Сергія Шефіра та співзасновник «95 кварталу», наразі єдиний, хто погодився дещо розповісти про організацію офшорного бізнесу соратників президента: «У нас Баканов був фінансовим директором, він влаштовував фінансові схеми нашій компанії. І, чесно кажучи, я не готовий відповісти зараз. Можливо, я — власник».

Запитання журналістів чи можна було у структурі власності обійтися лише українськими компаніями, а отже сплачувати податки до українського бюджету, Борис Шефір переадресував законотворцям, «які таку ситуацію створили».

На уточнення, що саме його друзі вже третій рік поспіль представляють «нову владу», Шефір повідомив, що вже закрив 23 офшорні компанії і «збирається продовжувати процес».

Позика для доньки голови Адміністрації Президента

Проект Pandora Papers ідентифікував щонайменше 681 раніше анонімних власників елітної нерухомості у Великобританії. Їм належить понад півтори тисячі об’єктів на загальну суму більш як 5,5 мільярдів доларів США. 

У цьому списку більше 10 українців, що приховують свої активи у Великобританії через офшорні компанії, зареєстровані в таких юрисдикціях як Беліз та Британські Віргінські острови, які не розкривають кінцевих власників бізнесу. 

Дізнатися хто стоїть за компаніями, зареєстрованими у цих країнах, було майже неможливо. Донині. 

Pandora Papers вперше відкриває скриню ретельно прихованих таємниць вже колишніх і нинішніх чиновників.

16 червня 2014 року, на шостий день після призначення Бориса Ложкіна головою адміністрації президента Петра Порошенка, його дочка — Анастасія — купує елітну нерухомість у престижному районі Лондона. 

У позику.

Квартира у центрі неподалік від Університетського колледжа Лондона, де навчалась донька українського посадовця, обійшлася їй у майже 4,6 мільйони доларів США. PANDORA PAPERS: Хто з українських політиків та бізнесменів засвітився в новому офшорному скандалі ФОТО

Договір позики для Анастасії Ложкіної

«Вона сама обирала цю квартиру — ціна невисока як для центру Лондона», — запевняє нині бізнесмен Борис Ложкін у телефонній розмові із Монако.

Кошти на нерухомість дівчині позичає віргінська Future Definite Holdings Limited, компанія її власного батька, Бориса Ложкіна.

«2013-го, коли я продав бізнес, дочка звернулася із запитанням: “хочу купити квартиру — чи можу я позичити у вас гроші? Я зароблю і поверну”», — розповів Ложкін журналістам «Слідства.Інфо».

«Сподіваюсь, що вона поверне кредит протягом десяти років».

Ані компанія під іменем Future Definite Holdings, ані чимала позика не були внесені до декларації Ложкіна ані за 2014-ий. Ані за 2015-ий

Форма та умови подання декларації в той час ще не передбачали обов’язкового декларування таких операцій.

«На той момент бенефіціарну власність не треба було вносити у декларацію, тому і не вносили», — повідомив Ложкін у телефонному інтерв’ю.PANDORA PAPERS: Хто з українських політиків та бізнесменів засвітився в новому офшорному скандалі ФОТО

Борис Ложкін — керівник Адміністрації Президента України (2014-2016) / Фото: УНІАН

У переліку українців із британською нерухомістю також ексспіввласник «Приватбанку», справи про виведення та відмивання грошей з якого розслідують в Україні та США, олігарх Геннадій Боголюбов. Pandora Papers свідчить про його причетність до щонайменше дев’яти об’єктів нерухомості у Великобританії. 

Майном у самому серці Лондона володіє й український бізнесмен та колишній співвласник «Укрсиббанку» Олександр Ярославський, і бізнес-партнер олігарха Дмитра Фірташа — Ігор Воронін. 

На дочку колишнього голови Центральної виборчої комісії — Сергія Ківалова — Тетяну записано відразу п’ять об’єктів нерухомості у Лондоні.

Ціна трьох об’єктів нерухомості складала щонайменше 13,5 мільйонів доларів США.

Вся вона куплена через офшорні компанії, зареєстровані у Британських Віргінських островах, та протягом 1999-2003 років. У цей час Ківалов мав мандат народного депутата України.

Сергій Ківалов проігнорував запитання журналістів «Слідства Інфо». PANDORA PAPERS: Хто з українських політиків та бізнесменів засвітився в новому офшорному скандалі ФОТО

Сергій Ківалов — екснардеп від фракції «Партії регіонів», президент Національного університету «Одеська юридична академія» / Фото: УНІАН

Кіноконфлікт інтересів міністра культури 

Фігурує у Pandora Papers і міністр культури Олександр Ткаченко. Документи міжнародних провайдерів вказують на причетність менеджерів компаній олігарха Ігоря Коломойського до спроби захоплення контрольного пакету кіностудії на березі Чорного моря.

11 жовтня 2016 року генеральний продюсер телеканалу українського олігарха Ігоря Коломойського, Олександр Ткаченко, у якості подарунка отримав права на британську компанію-«оболонку» Big Boom LTD.

«Отримувач не зобов’язаний платити жодних коштів дарувальнику», — йдеться у документах Pandora Papers. 

Вже за тиждень компанія Big Boom LTD змінила назву на Cinema Love LTD і придбала Фонд розвитку кіномистецтва у PUNTA CRESCENT LIMITED, компанії Тетяни Тарути, дочки бізнесмена Сергія Тарути. Таким чином Олександр Ткаченко отримав чверть акцій Одеської кіностудії.

Ціна питання в угоді, яка стала доступна журналістам, не згадується.

Не розголошує її і міністр культури Олександр Ткаченко: «Умови угоди є комерційною таємницею».PANDORA PAPERS: Хто з українських політиків та бізнесменів засвітився в новому офшорному скандалі ФОТО

Міністр культури Олександр Ткаченко / Фото: УНІАН

Представляти свої інтереси у Фонді розвитку кіномистецтва Ткаченко доручив В’ячеславу Мієнко. На той момент Мієнко — заступник генерального директора «1+1» з правових питань. 

Таке рішення, за словами Ткаченка, «базується на особистій довірі до мого адвоката та це жодним чином не має відношення до позиції заступника генерального директора з правових питань в «1+1 медіа»».

Із обранням Володимира Зеленського президентом життя обох кардинально змінюється. 

У серпні 2019-го Ткаченко проходить у парламент по списку партії «Слуга народу», натомість Мієнка призначають директором з питань комунікації з органами влади «1+1 медіа», ключовим бенефіціаром якого є олігарх Ігор Коломойський.

Саме естонська компанія Мієнка SMARTSOLUTIONS GROUP здійснювала супровід роботи британської Cinema Love LTD, зокрема відповідала за роботу із міжнародною юридичною компанією Alpha Consulting.

Ба більше, Мієнко входить до наглядової ради Одеської кіностудії, а партнерка та директорка його компанії Smart Solutions, Анна Савченко, стає членкинею ревізійної комісії тієї ж Одеської кіностудії. Також у наглядовій раді в цей час з’являються й інші працівники фірми Мієнка.

«В силу вимог закону про адвокатуру та адвокатську діяльність ми не маємо права надавати будь-які коментарі», — повідомив Мієнко у відповідь на запитання журналістів «Слідства.Інфо».

У тому ж 2017-му директором Одеської кіностудії призначають Андрія Осіпова, адвоката із Волині, який із 2016-го обіймав посаду виконавчого директора Smart Solutions, вже відомої нам компанії Мієнка, яка вела справи британської фірми Ткаченка.PANDORA PAPERS: Хто з українських політиків та бізнесменів засвітився в новому офшорному скандалі ФОТО

Андрій Осіпов — директор Одеської кіностудії / Фото: Укрінформ

«Оскільки компанія Smartsolutions була моїм юридичним радником, адвокати Smartsolutions увійшли до керівних органів та антикризової команди по впорядкуванню діяльності Одеської кіностудії. Зокрема, серед них Анна Савченко та Андрій Осіпов», — пояснює Ткаченко. 

Саме за Осіпова, колишнього працівника Мієнка, Одеська кіностудія подала позов до Міністерства культури, внаслідок якого держава могла втратити контрольний пакет акцій кіностудії. Однак зрештою суд відмовив у позовних вимогах.

На запитання «Слідства.Інфо» до Ткаченка про те чи погоджував він текст позову, міністр відповів коротко: «ні». 

Водночас Осіпов запевняє, що керувався інтересами підприємства. 

«Це є виключними повноваженнями керівника і не потребують будь-яких погоджень акціонерів», — повідомив Осіпов журналістам. 

У 2018-му партнером Ткаченка по Одеській кіностудії став забудовник Андрій Вавриш, який реалізує низку проектів в Одесі. Зокрема, він відомий завдяки забудові пляжу в районі санаторію «Чкаловський» у Одесі. Сам Вавриш підтвердив зацікавленість у побудові житла «для знімальних груп» на території студії в інтерв’ю «НВ».

Щоправда, забудова території державної кіностудії була поза законом до того як Ткаченко очолив Комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики.PANDORA PAPERS: Хто з українських політиків та бізнесменів засвітився в новому офшорному скандалі ФОТО

Одеська кіностудія ім. Олександра Довженка

Законопроект, що визначає умови приватизації державних кіностудій отримав схвалення профільного комітету на чолі із Олександром Ткаченком, а згодом і був підтриманий 253 депутатами, більшість із яких належали до президентської партії «Слуга народу». 

До слова, на засіданні комітету Ткаченко визнав свій «конфлікт інтересів» у цьому питанні.

За словами самого Ткаченка , саме через конфлікт інтересів вже міністр культури Ткаченко через п’ять днів після власного призначення, 9 червня 2020-го, начебто продає свою частку Одеської кіностудії банкіру Олександру Морозову, менеджеру «Смарт Холдинга» Вадима Новинського. 

Однак, у своїй декларації про доходи міністр культури не вказав прибутку від продажу своєї частки Одеської кіностудії. 

Із матеріалів перевірки декларації міністра культури Ткаченка «Слідству.Інфо» стало відомо, що Ткаченко не отримав від Морозова коштів. 

«Протягом 2020-го (Ткаченко, — ред.) не отримував дохід від продажу акцій британської компанії Cinema Love», — повідомило НАЗК у відповідь на запит «Слідства.Інфо».

Сума договору за словами Ткаченка є «комерційною таємницею», а «при отриманні доходу — кошти будуть відображені в декларації відповідно до вимог законодавства».

Наразі така угода для Ткаченка може вказувати на те, що банкір Морозов, ймовірно,  номінальний власник долі Ткаченка на час «конфлікту інтересів».

Приватні юристи

Окрім питань нерухомості, Pandora Papers також проливає світло на участь у схемі виведення грошей із «Приватбанку» великих юридичних компаній, які створювали і обслуговували офшорні компанії. Як з’ясувалося, провайдери послуг для офшорів дезінформували фінансові моніторинги відразу декількох країн світу щодо того, хто ж стоїть за компаніями-прокладками, через рахунки яких пройшли сотні мільйонів доларів, виведених із «Приватбанку».

PANDORA PAPERS: Хто з українських політиків та бізнесменів засвітився в новому офшорному скандалі ФОТО

Внутрішня кореспонденція відразу двох міжнародних провайдерів Cititrust та Trident Trust свідчить про те, що фінансові контролюючі органи Кіпру та Белізу досліджували діяльність пов’язаних із Ігорем Коломойським та Геннадієм Боголюбовим офшорних компаній ще задовго до того, як «Приватбанк» був націоналізований у 2016-му. 

Одна із таких офшорних компаній — белізька Jarvis Trading Limited. 

Її роль у відмиванні коштів «Приватбанку» детально описана у звіті детективного агенства Kroll. Зокрема у документі йдеться про те, що 2010-го компанія Jarvis Trading та дві інші офшорки отримали позики у «Приватбанку» на загальну суму 86 мільйонів доларів США.

«Того ж дня ці кошти були переведені через мережу офшорних компаній і пізніше зосереджені на рахунку Grammel Holdings Inc», — йдеться у звіті Kroll. 

Вже за рік після цієї операції фінансовий моніторинг Белізу звернувся із запитом до одного із найбільших світових провайдерів, юридичної компанії Cititrust, аби дізнатися хто ж бенефіціарний власник підозрілої офшорки Jarvis Trading Limited.

У відповідь міжнародні юристи надіслали ім’я Agathoulla Constantinou. 

Щоправда у внутрішніх документах Cititrust за 2018 рік зазначений Сергій Мельник, один із номінальних власників групи «Приват». 

Запитання «Слідства.Інфо» Мельник залишив без відповіді.

Jarvis Trading Limited була позичальником «Приватбанку» аж до моменту його націоналізації. Загальна сума кредитного портфелю цієї компанії перетнула позначку у 350 мільйонів доларів США.

PANDORA PAPERS: Хто з українських політиків та бізнесменів засвітився в новому офшорному скандалі ФОТО

Наразі діяльність Jarvis Trading Limited розслідують і українські правоохоронці. У 2019-му слідчі у кримінальному провадженні щодо доведення «Приватбанку» до неплатоспроможності запросила доступ до кіпрських рахунків компанії.

Документи Pandora Papers розкрили, що ще одна офшорна компанія із провадження українських правоохоронців потрапляла у поле зору фінансового моніторингу Кіпру у вересні 2010 року. Тоді юристи міжнародної компанії-реєстратора Trident Trust отримали запит, що стосувався компанії Ravenscroft Holdings. 

Кіпрська влада цікавилася особою кінцевого бенефеціарного власника і попереджала юридичну компанію про те, що «відмова надавати запитувану інформацію є порушенням, яке може каратися штрафом на суму у 20 тисяч доларів або ж до двох років позбавлення волі, або ж можуть бути застосовані обидва покарання». 

У Trident Trust проігнорували попередження і просто не надіслали інформації що стосувалася власників Ravenscroft Holdings. Хоча внутрішня кореспонденція юристів вказує на те, що записали компанію на Олега Гніненко. 

Особа із таким же іменем із 2013-го року перебуває у правлінні Нікопольського заводу феросплавів, заводу із орбіти олігарха Ігоря Коломойського.

Гніненко не відповів на запитання «Слідства.Інфо». 

Цікаво, що кредити «Приватбанку», видані Нікопольському заводу феросплавів 2009-го, проводилися зокрема через вже відомий нам офшор Ravenscroft Holdings.

«Колишні бенефіціарні власники та їх співучасники незаконно привласнили щонайменше 12,5 мільйонів доларів кредитних надходжень, перерахувавши їх з Ravenscroft Holdings на американський банківський рахунок Optima International», — йдеться у тексті судового позову «Приватбанку» у штаті Делавер.

Ані Ігор Коломойський, ані Геннадій Боголюбов не коментують знахідки журналістів «Слідства.Інфо».PANDORA PAPERS: Хто з українських політиків та бізнесменів засвітився в новому офшорному скандалі ФОТО

Ігор Коломойський. Кадр із фільму-розслідування «Зірвати банк»

Без відповіді залишися питання до Cititrust. У Trident Trust зазначили, що не коментуватимуть своїх клієнтів у медіа. 

«Дуже терміново» кредит на літак Ріната Ахметова 

Pandora Papers привідкриває завісу переваг, на які можуть розраховувати привілейовані клієнти великих міжнародних юридичних компаній-реєстраторів. На вимогу VIP-клієнта вони можуть у найкоротші строки створити офшорку або ж відмазати її впливового бенефіціара з бездоганною репутацією перед регуляторами. 

Документи Pandora Papers свідчать і по те, що фінансовий моніторинг Британських Віргінських островів розслідував InvestCom, офшорну компанію найбагатшої в України людини, Ріната Ахметова.PANDORA PAPERS: Хто з українських політиків та бізнесменів засвітився в новому офшорному скандалі ФОТО

Рінат Ахметов

Щоправда, 26 жовтня 2015-го у відповідь на запит регулятора, міжнародний провайдер Trident Trust вказав, що власник компанії не Рінат Ахметов, а Роман Бугайов, директор SCM Limited з 2008 року.PANDORA PAPERS: Хто з українських політиків та бізнесменів засвітився в новому офшорному скандалі ФОТО

Лист, у якому йдеться, що Роман Бугайов є бенефіціарним власником компанії Ріната Ахметова

У коментарі «Слідству.Інфо» пресслужба SCM заперечує зафіксований у Pandora Papers факт розслідування. 

«Щодо жодної з наших компаній на BVI не було порушено жодних розслідувань і не висувалися жодні звинувачення ані в 2015 році, ані в будь-який час до сих пір», — повідомила Владислава Дармостук, прессекретарка «Сістем Кепітал Менеджмент»

Із документів провайдерів, доступних журналістам, достеменно також відомо, що Ахметов для міжнародних компаній реєстраторів «добре відомий клієнт» і часто користується їх послугами, зокрема щоб взяти кредит у міжнародному банку на придбання елітного літака.

«Дуже терміново» — йдеться у темі листа, що стосується найбагатшого українця, олігарха Ріната Ахметова. Документ адресований провайдеру на Британських Віргінських островах, Trident Trust.

Представники Ахметова наполягають на терміновій реєстрації двох нових офшорних компаній, Inglen Investments Limited та Pluscom Holdings Limited.

«Оскільки ми вважаємо, що у нас довгострокові відносини з TT (Trident Trust, — «Слідство.Інфо»), ми не можемо надати жодної нової інформації, тому що материнські компанії, а також бенефіціарний власник добре відомі агенту», — йдеться у листі від 29 жовтня 2014 року.

Провайдери беруть замовлення добре відомого клієнта у той же день.

Ціллю реєстрації нових компаній юристи вказують «володіння літаком».

Вже за два місяці, 16 грудня 2014, одна із цих компаній-оболонок успішно отримує кредит у банку Credit Suisse на придбання реактивного літака бізнес-класу Falcon 7X із бортовим номером P4-SCM.PANDORA PAPERS: Хто з українських політиків та бізнесменів засвітився в новому офшорному скандалі ФОТО

Літак Falcon 7X

Сума кредиту не згадана у документах, однак ринкова вартість судна перевищує 50 мільйонів доларів США.

Аналогічним літаком у різний час користувалися президенти Франції та Росії.

Українські медіа неодноразово повідомляли про курсування дороговартісної обновки Ахметова «як у Путіна» між Києвом та Італією, регулярні візити у Францію, Лондон і Женеву.

Trident Trust співпрацював із Ахметовим щонайменше до 2018 року, незважаючи на чисельні повідомлення у медіа про його зв’язок із Полом Манафортом, якого тоді розслідував Департамент юстиції США на предмет ухилення від сплати податків та відмивання грошей.

Зі свідчень у судовій справі Манафорта відомо, що одним із джерел прибутків політичного консультанта за час його роботи в Україні був зокрема олігарх Рінат Ахметов.

«Trident Trust не обговорює своїх клієнтів із медіа», — повідомив провайдер у відповідь на запитання журналістів щодо мотивів подальшої співпраці із найбагатшою людиною в Україні.

Саме Ахметов, згідно з повідомленнями західних ЗМІ, представив Пола Манафорта на той час кандидату у президенти України Віктору Януковичу. Результатом цього знайомства стала десятирічна співпраця та перемога Януковича на президентських виборах 2010 року.

За роботу в Україні Манафорт отримав понад 60 мільйонів доларів через офшори — згодом його засудили до семи з половиною років позбавлення волі за ухилення від сплати податків. Наприкінці 2020-го президент США помилував політтехнолога.

«Епіцентр» окупованого Криму

Pandora Papers виявили мережу офшорних компаній, яка належала народному депутату Олександру Герезі. Ці фірми пов’язані із мережею гіпермаркетів на території окупованого Криму.

Цьогоріч Олександр та Галина Гереги, увійшли у шістку найбагатших людей в Україні рейтингу української редакції журналу Forbes зі статком 1,7 мільярда доларів. Співголова партії «За конкретні справи», ще й президент Федерації важкої атлетики України та віце-президент Федерації футболу України. 

А починав свій бізнес власник «Епіцентру К» із продажу керамічної плитки та сантехніки в середині 90-х. 2012-го вперше обраний народним депутатом, голосував за «диктаторські закони» 16 січня 2014 року. PANDORA PAPERS: Хто з українських політиків та бізнесменів засвітився в новому офшорному скандалі ФОТО

Співвласник “Епіцентру” та народний депутат Олександр Герега / УНІАН

Проект Pandora Papers підтверджує причетність Гереги до бізнесу в окупованому Криму.

Документи міжнародних провайдерів визначають подружжя Герег власниками п’яти кіпрських компаній. 

Усі вони належали подружжю Герег через мережу офшорних компаній, зокрема через два фонди,  Fundationsanstalt та Gold Taurus Stiftung.  Така структура кіпрських компаній дозволяла на той момент уникати декларування.

Обидва фонди не зазначені у декларації народного обранця, як і дві із п’яти кіпрських компаній. Йдеться про Samelio Holdings Limited та Edlagor Enterprises Limited.

Остання володіє найбільшою мережею будівельно-господарських гіпермаркетів в окупованому Криму, «Новацентр К». PANDORA PAPERS: Хто з українських політиків та бізнесменів засвітився в новому офшорному скандалі ФОТО

Кримський «Епіцентр» змінив вивіску і тепер тут розташований гіпермаркет «Новацентр» / Фотографія видання «Крим.Реалії»

Мережа представлена чотирма гіпермаркетами в Сімферополі та Севастополі, що до окупації Криму були частиною «Епіцентру». 

Раніше зв’язок подружжя Герег із кримським бізнесом журналісти встановили через те, що партнером кіпрських фірм у цьому бізнесі виступав Олег Воротний, бізнес партнер власників «Епіцентру». Однак саме завдяки витоку Pandora Papers вдалося з’ясувати, що Олександр та Галина Гереги мали безпосередній стосунок до торгівлі будматеріалами, зокрема, в окупованому Криму.

PANDORA PAPERS: Хто з українських політиків та бізнесменів засвітився в новому офшорному скандалі ФОТО

Зокрема, документи із найбільшого за всю історію витоку файлів свідчать про те, що Олександр та Галина Гереги через мережу фондів та фірм були бенефіціарними власниками кіпрської компанії Edlagor Enterprises Limited у 2015-му та проводили фінансові операції із групою компаній Гереги щонайменше до 2019-го. PANDORA PAPERS: Хто з українських політиків та бізнесменів засвітився в новому офшорному скандалі ФОТО

Документи з витоку підтверджують стосунок родини Герег до кіпрської фірми

Як раніше повідомляли медіа, саме «Новацентр К» — найбільший платник податків у бюджет анексованого Севастополя.

Олександр Герега на запитання «Слідство.Інфо» відповів, що жодного бізнесу у Криму не веде. «Контроль над нерухомим майном (гіпермаркетами) та операційною діяльністю «Епіцентр К» у Криму був втрачений після його окупації та анексії Російською Федерацією», — зазначив нардеп.

Також Герега заперечив належність Edlagor Enterprises до групи «Епіцентр»

Джерело

Нагадаємо Схеми Коломойського: що відомо про “офшорний рай” на Кіпрі. Фото, відео

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Орися Корчун
Орися Корчун
Інформаційний оглядач інтернет-сайту Правда іф. Журналіст-фрілансер. Випускник Національного університету імені Тараса Шевченка 2009 року.
-Реклама-

РЕКЛАМА

zhytlo-ta-komercziya-zi-svyatkovymy-znyzhkamy/

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

Видалення волосся лазером у Івано-Франківську. Лазерна епіляція у FineLine

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

Квартири Івано-Франківськ

РЕКЛАМА

купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні