Валерія Волкова — родом з Нової Каховки. Понад рік дівчина живе в Івано-Франківську. Після підриву Каховської ГЕС вона організувала збір речей та їжі для жителів Херсонщини.
“BGA-Cервіс” пропонує ремонт зарядних станцій та інверторів. Відновлюємо плати, балансує батареї, збираємо устаткування для домів та квартир.
Про життя в окупації, знищений зоопарк та збір допомоги волонтерка розповіла Суспільному.
Життя в окупації
До переїзду в Івано-Франківськ Валерія Волкова півтора місяця жила в тимчасово окупованій Новій Каховці. Дівчина розповідає: з перших днів намагалася залишити місто.
“Я намагалася виїхати у перший же день, але було дуже складно. Люди, які мали автомобілі, одразу о 4:00 сіли й поїхали. Після обіду вже не можна було виїхати. Військові РФ якраз зайняли позицію на ГЕС. Дорогу перекрили, інші шляхи також. Щодня упродовж півтора місяця я намагалася знайти людей або волонтерів, які б могли мене вивезти”, — розповідає Валерія.
За її словами, з кожним днем жити в окупації ставало все важче.
“Були проблеми з грошима і психологічні. Ти просто боявся вийти на вулицю. Це було, як у в’язниці. Зранку — обстріли, потім затихало все. Ми під час цього затишшя виходили просто прогулятися, подихати свіжим повітрям, піти в магазин, щось купити. І вже о 16:00 починалася комендантська година”, — пригадує дівчина.
Згодом Валерії вдалося виїхати з Нової Каховки.
“Дякуючи одній сім’ї. Вони мені написали. Ми три дні виїжджали і я приїхала в Івано-Франківськ, мій хлопець — звідси й він мене чекав”, — каже Валерія.
ГЕС замінували ще рік тому
“Дізналася, що підірвали ГЕС, і перша реакція була — сльози, просто сльози, бо я вже розуміла, що буде”, — каже Валерія Волкова.
Дівчина знала, що Каховську ГЕС замінували ще у 2022 та які можуть бути наслідки в разі підриву.
“Ми знали, що вони (військові РФ — ред.) заклали бомбу ще рік тому, але думали, що це — неможливо, і що це лякають нас. Нам з дитинства говорили про ГЕС, що це — важливий об’єкт інфраструктури, і якщо щось трапиться, то будуть жахливі наслідки. Багато сіл просто накриє водою, як і Нову Каховку. Але ми не вірили й завжди казали, що це — неможливо. Але, на жаль, з такими сусідами можливе все”, — розповідає Валерія Волкова.
Фото: Суспільне Івано-Франківськ
Дім дівчини не постраждав від затоплення після підриву Каховської ГЕС.
“Мій будинок розташований на рівні гідроелектростанції. Вода вся пішла вниз, а мій дім був вище. Але він минулого літа постраждав від великого вибуху. Повибивало всі стіни, двері. Я знаю, що вода дійшла до будинку мого тата, але не критично”, — каже Валерія Волкова.
Зі сльозами на очах дівчина загадує про зоопарк “Казкова діброва”.
“За нього дуже сильно душа болить. Знаєте, ці тварини були й ця “Казкова діброва”, як моє дитинство. Я всіх тварин знала в “обличчя”, просто не можу повірити, що їх немає, що їх затопило. І ці терористи не дали можливості їх звільнити”, — каже Валерія.
Збір для постраждалих внаслідок підриву Каховської ГЕС
Після підриву ГЕС Валерія Волкова організувала в Івано-Франківську збір речей та їжі для жителів Херсонщини.
“Мені просто спало на думку, що я можу зібрати якусь “гуманітарку” та гроші, закупитися і відправити це все на мою батьківщину. Я просто написала допис. Не думала, що мене так багато людей підтримають. Вже люди з Варшави пишуть, що вони хочуть відправити пакунки до нас. Якось так пішло завдяки людям”, — каже дівчина.
Зі збором Валерії допомагають її хлопець, друзі та охочі, які відгукнулися.
“Мені допомагають наразі мої подруги — Яна і Софія. Яна — з Харкова, Софія — з Донецької області, зі Слов’янська. Ми — вимушені переселенці. У Франківську познайомилися, коли переїхали всі. Також мій хлопець допомагає. Є дівчата, які побачили допис в Instagram”, — розповідає волонтерка.
Валерія каже: частину зібраних речей відправила волонтеру в Одесу. Решту віднесе у “Спілку волонтерів Прикарпаття”, які організували збір для допомоги жителям Херсонщини.