Північні країни Північноатлантичного альянсу продовжать підтримувати Україну на її шляху до Альянсу.
Про це йдеться у спільній заяві президентів Фінляндії та України, прем’єр-міністрів Данії, Ісландії, Норвегії та Швеції за результатами Саміту Північних країн та України, що відбувся в Гельсінкі, пише Правда з посиланням на АрміяInform.
«Північні країни залишаються непохитними у своїй відданості незалежності, суверенітету та територіальній цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів. Країни Північної Європи продовжуватимуть свою політичну, фінансову, гуманітарну та військову підтримку України стільки, скільки це буде потрібно — окремо, разом як країни Північної Європи, а також через міжнародну співпрацю в Європейському Союзі, НАТО, ООН та в інші формати», — зазначили підписанти.
Північні країни підтримують ініціативу України щодо справедливого та сталого миру на основі суверенітету та територіальної цілісності України. Формула миру, запропонована Україною, включає низку важливих цілей, над багатьма з яких країни Північної Європи вже працюють, як-от забезпечення ядерної безпеки та протидія серйозним екологічним наслідкам війни. Країни Північної Європи готові співпрацювати з Україною, щоб забезпечити якомога ширшу міжнародну участь у реалізації Української формули миру та у Глобальному саміті миру.
«Майбутнє України та її народу — в євроатлантичній родині. Євросоюз уже визнав європейську перспективу України та надав Україні статус країни-кандидата. Північні країни-члени ЄС рішуче підтримуватимуть Україну в її зусиллях щодо реформ та у виконанні вимог, необхідних для якнайшвидшого початку переговорів про вступ, з нетерпінням чекаючи звіту Комісії до кінця 2023 року. Водночас, у короткостроковій перспективі Північні країни продовжують працювати над підтриманням постійного високого рівня негайної цивільної допомоги Україні, у тому числі через різні механізми ЄС. У рамках НАТО всі країни Північної Європи продовжують зосереджуватися на безпосередній підтримці України, сприяючи значному розширенню Комплексного пакету допомоги НАТО Україні. Україна має право самостійно обирати механізми безпеки. На саміті в Бухаресті в 2008 році союзники погодилися, що Україна стане членом НАТО. Політика відкритих дверей НАТО міцно ґрунтується на Вашингтонському договорі. Україна офіційно подала запит на прискорену процедуру членства в НАТО у вересні 2022 року. Північні члени НАТО продовжуватимуть підтримувати Україну на її шляху до майбутнього членства. Уже до членства безпека України має велике значення для Альянсу. Україна та Північні країни НАТО з нетерпінням чекають на вирішення цих питань на саміті НАТО у Вільнюсі в липні 2023 року», — йдеться у документі.