Про це повідомив очільник МВС Арсен Аваков, передає “Українська правда”.
На думку міністра, не можна реінтегрувати відразу всю територію окупованого Донбасу. Для цього не вистачить “Блакитних шоломів”.
“Тому я пропоную, умовно кажучи, взяти спочатку окремо Горлівку або Новоазовський район. План такий: заходять миротворці і встають на кордоні умовного міста Горлівка або сільського Новоазовського району. Кордон з окупованою територією відразу беруть під контроль і “блакитні каски”, і українські прикордонники. Всередину цієї повернулася в Україну території заходять органи української юстиції та проводять вибори за нашим законом”, – розповів Аваков.
Він додав, що не важливо, хто переможе на цих виборах, навіть якщо це буде хтось “з відверто проімперськими поглядами”.
“Головне – сформувати перехідну адміністрацію: на основі цих нових, обраних за українським законом органів та представників державної влади України. Туди повинна прийти центральна влада разом з українськими поліцейськими силами”, – продовжив очільник МВС.
Після цього Україна повинна прийняти закон про амністію. Він повинен стосуватися абсолютно всіх, крім тих, у кого на руках кров, хто вбивав українських солдат, брав участь у репресіях проти мирного населення.
“Але я також впевнений, що нам доведеться прийняти закон “про колаборантів”. Щось на кшталт закону де Голля, який був прийнятий в 1946 році у Франції. Це стосується звичайної людини, вимушеного жити і працювати на окупованих територіях. Суть дуже проста: нам треба визначити, який ступінь змови. Чи є ступінь твого співпраці з окупаційною владою критичної, або у тебе були такі обставини, що ти не заслуговуєш осуду, а в ряді випадків – незважаючи на дії – заслуговуєш громадського вибачення?”, – зазначив Аваков.
На його думку, потрібно буде вирішувати питання з “перехідним статусом” окупованих територій. По-перше, це буде стосуватися якогось спеціального економічного статусу.
“Ця територія повинна буде відновлюватися після окупації випереджаючими темпами. Тут бачиться можливість залучення міжнародних фондів. При цьому, я впевнений, Росія запропонує бути одним з донорів, але ми не повинні брати її гроші. Для перехідного періоду повинні бути отримані кошти за допомогою наших західних партнерів і державного бюджету”, – пояснив міністр.
Далі починається відновлення інфраструктури та підвищення якості життя людей, які перебували в окупації. Необхідно відновити подачу води, електроенергії, школи, видачу українських паспортів.
“Цю ж саму процедуру повторюємо на наступних, сусідніх, умовно, п’яти районах. На скільки вистачає сил і довіри”, – розповів міністр.
Далі туди будуть повертатися реальні люди, починаючи від “господарів життя”, які зараз всі сидять в Києві, і закінчуючи вимушеними переселенцями, які розселилися по українським містам, але тужать за рідними місцями.