В одних лікарнях електроенергію не вимикають, а інші мають потужні генератори. Поліклініки ж до критичної інфраструктури не належать.
Тож у поліклініках доводиться миритися з тим, що в години вимкнення більшу частину послуг не отримати, пише Правда.іф з посиланням на Репортер.
«Купіть генератор»
Черга у реєстратуру в поліклініці № 4, що на Вовчинецькій, як завжди, велика. Більшість – пенсіонери, які не користуються електронною системою Medics і хочуть записатися до сімейного лікаря. Решта – ті, хто вже отримав електронне направлення до профільного лікаря, чекають на талон, який мають видати в реєстратурі.
Втім, черга не рухається – всі чекають, коли ввімкнуть світло. На годиннику – 17:00, електроенергію вже мали подати. Всі нервують, бо ж реєстратура працює до 18:00. Сьогодні в робочий час медзакладу світло було лише дві години – з 11:00 до 13:00. Тоді, кажуть очевидці, черга була на весь коридор.
Нарешті о 17:10 вмикають електроенергію, але ще 10 хвилин немає інтернету. Гул обурення стає все голосніший.
– За що їм платять, якщо вони сидять без діла, коли немає світла, а зараз 40 хвилин попрацюють і все?
– Нащо взагалі тих талонів?
– Йдемо до головного лікаря, вимагаємо, хай купить генератор!
Тим часом працівниця реєстратури огризається на звинувачення: «Я що винна, що нас бомблять, що у нас світло вимикають?». Частина пацієнтів відповідає ствердно, решта заступаються за жінку.
Під кабінетами до сімейних лікарів пацієнти теж хвилюються, щоб було світло. Інакше електронне направлення до лора, кардіолога чи гінеколога не отримати – воно має прийти з електронної системи.
Так поліклініки уже два місяці підлаштовуються під графіки вимкнень електроенергії.
Лікарі підлаштовуються під графіки
За словами очільниці «Центру первинної медичної та консультативно-діагностичної допомоги Івано-Франківської міської ради» Ольги Савчук, зараз світло не вимикають лише у п’ятій поліклініці та у дитячій поліклініці на Тичини – після звернення мера. У всіх решта електроенергію вимикають, згідно з графіками. У цей час отримати більшість послуг неможливо.
Під час вимкнень пацієнт не може отримати електронне направлення, електронний квиток непрацездатності, зробити рентген-обстеження, УЗД-обстеження – усе, що вимагає електроенергії, – каже Ольга Савчук. – Але ми пристосовуємось. Наперед знаємо, коли буде вимикатися світло, і наші лікарі виходять у ці години на роботу. Тоді приймають і пацієнтів, які були записані на годину без світла. Особливо це стосується тих, які проводять обстеження.
За словами керівниці міських поліклінік, у години без світла сімейний лікар може провести прийом пацієнта, оглянути його – але не більше. Спрощеної системи, коли, наприклад, можна було б виписувати направлення вручну, немає. Бо тоді робота лікаря не оплачується: НСЗУ сприймає лише електронні направлення у системі Medics.
Людям необхідно зрозуміти, в який час живемо. Ми робимо все можливе, аби вони отримали медичну послугу. І непотрібно створювати напружені ситуації, як це інколи буває, – говорить Ольга Савчук. – Ми не зацікавлені в подібній ситуації. Вона впливає і на моїх лікарів – бо їм треба будувати свій графік дня, графік своїх дітей, щоб прийти у ті години, коли є світло, і приймати пацієнтів. Вони йдуть на великі поступки.
Втім, усі поліклініки мають генератори. Але вони недостатньо потужні, щоб забезпечити повноцінну роботу.
Наші генератори розраховані, щоб, коли нема світла, включити холодильники з вакцинами, обігрівач і комп’ютер, – пояснює директорка КНП. – Але на постійній основі їх неможливо під’єднати. Тоді треба купувати потужний генератор, як у центральної лікарні – а це дуже багато солярки на добу, шалені кошти.
Тим часом, за словами Ольги Савчук, потік пацієнтів у поліклініках не зменшується. У Франківську продовжують фіксувати високий рівень захворюваності на ГРВІ. Буває, люди хворіють уже другий раз на місяць. На ковід хворих поки небагато, але новий штам уже зафіксували в Україні, тож скоро він добереться і до Франківщини.
Як зекономити час у поліклініці
Отже, щоб не чекати довго в черзі біля реєстратури, варто зареєструватися в електронній системі Medics тим, хто ще цього не зробив. Там можна записатися на прийом принаймні до сімейного лікаря і просто прийти на свій час.
До профільного спеціаліста теж можна записатися через систему, але туди ще має дати направлення сімейний. Для цього потрібно, щоб у поліклініці була електроенергія, тож це краще узгодити з сімейним лікарем.
А крім того – набратися терпіння.