В Україні набув чинності закон “Про захист конституційного ладу у сфері діяльності релігійних організацій” № 3894-IX, який передбачає припинення діяльності на території України релігійних організацій, пов’язаних з Російською православною церквою.
Закон про регулювання діяльності релігійних організацій має унеможливити діяльність церков, які керуються державою, яка здійснює агресію проти України, — Росією.
Так, 80% українців підтримують схвалення цього закону. Не підтримують — 16%. Ще 4% респондентів не визначилися зі своєю думкою.
Такими є дані опитування, яке провів Київський міжнародний інститут соціології (КМІС), пише Фіртка.
Як зазначають, хоча на Заході та в Центрі підтримка закону трохи вища, але фактично у всіх регіонах переважна більшість українців підтримують ухвалений закон (від 71% на Сході до 83% на Заході).
Окрім того, більшість українців — 61% — підтримують ідею, щоб в Україні існувала лише одна Православна церква. На заході країни таку ідею підтримують 71%.
Як зазначають, серед можливих варіантів об’єднання найбільшою підтримкою користується підхід, коли ієрархи та прості священники УПЦ МП приєднуються до ПЦУ і стають її частиною. Всього 71% респондентів визначилися зі своєю думкою з цього питання.
Серед них більшість — 78% — підтримали загалом такий підхід (у перерахунку до всього населення це 55%).
Більшість респондентів вважають, що таке приєднання можливе лише для ієрархів та простих священників УПЦ МП, які не заплямували себе зв’язками з Росією. Цей варіант підтримують 47% серед усіх респондентів та 66% серед тих, хто визначився з думкою з цього питання.
Варіант, коли просто всі ієрархи та священники УПЦ МП приєднуються до ПЦУ та стають її частиною, підтримали 8% серед усіх респондентів та 11% серед тих, хто визначився.
Довідково: опитування провели 20 вересня — 3 жовтня методом телефонних інтерв’ю на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів (з випадковою генерацією телефонних номерів і подальшим статистичним зважуванням).
Опитали 2 004 респондентів, які живуть у всіх регіонах країни, які підконтрольні Уряду України.
Опитування проводили з дорослими (у віці 18 років і старше) громадянами України.
До вибірки не включали жителів територій, які тимчасово не контролюються владою України (водночас частина респондентів — це ВПО, які переїхали з окупованих територій), а також опитування не проводили з громадянами, які виїхали за кордон після 24 лютого 2022 року.