Попит падає, ціни ростуть: липневе дослідження ринку нерухомості
Диван на коліщатках в темній вітальні

Попит падає, ціни ростуть: липневе дослідження ринку нерухомості

Автор: Олег Мамчур
15/08/2024 11:22
-Реклама
-Реклама
Будівництво шостого етапу в житловому районі.
-Реклама
-Реклама
-Реклама
ЖК Silver, старт продажу, вигідна ціна, сучасне планування.

Український маркетплейс нерухомості DIM.RIA презентував власне аналітичне дослідження ринку нерухомості: розглянули ринки оренди та купівлі-продажу первинного і вторинного житла.

Дослідження доповнили даними про поведінку користувачів та їх інтерес до нерухомості.

Реклама: Місцеві пропозиції
Ремонт зарядних станцій BGA, якість і надійність.
Ремонт інверторів, Ecoflow, зарядних станцій.”

“BGA-Cервіс” пропонує ремонт зарядних станцій та інверторів. Відновлюємо плати, балансує батареї, збираємо устаткування для домів та квартир.

Первинний ринок

Пропозиція

За даними аналітичного центру DIM.RIA, станом на кінець липня 2024 в Україні працюють 77% відділів продажів новобудов. Найактивнішими є забудовники у Закарпатській області — там відновили роботу 98%. Протягом липня в Україні здали 11 новобудов на 38 секцій, таким чином від початку 2024 року частка готових новобудов зросла на 2,5% і тепер становить 32,5%. Лідерами за співвідношенням добудованих об’єктів є Волинська та Одеська області: там завершених проєктів більш як 50%. 

Ціни

Рік до року середня вартість житла у новобудові зросла приблизно на 4% в доларі, найактивніший ріст середньої вартості за квадратний метр спостерігався у Кіровоградській, Івано-Франківській, Чернівецькій та Рівненській областях. Найдорожче нове житло коштує у столиці — $1 340 за метр квадратний. Найбюджетніші пропозиції новобудов — у Запорізькій області.

Попит

Проаналізувавши дані про пошукові запити на маркетплейсі DIM.RIA, аналітики відзначили спад інтересу користувачів до квартир у новобудовах. Тенденція зберігається як місяць до місяця, так і при порівнянні поточних даних з інформацією за попередній рік. Єдина область, до якої стабільно підвищується інтерес потенційних покупців — Київська (без урахування самої столиці).

Вторинний ринок

Пропозиція

Протягом липня на вторинному ринку в більшості областей кількість пропозицій зростала, найактивніше — в Одеській, Тернопільській, Закарпатській та Полтавській областях. Найбільший спад публікації нових оголошень відбувся у Рівненській та Миколаївській областях. 

Ціна

За даними аналітичного центру DIM.RIA, середня вартість, яку вказують власники в оголошеннях про продаж однокімнатних квартир, у липні зменшилась в більшості областей України. Ріст порівняно з червнем відбувся лише в п’яти областях, найсуттєвіший — у Львівській та Чернівецькій (+2,5% та +2% відповідно). Чернівецька область стала також лідером за зростанням вартості однокімнатної квартири на вторинці у масштабах року, друга сходинка — у Черкаської області.  Найдорожче станом на кінець липня 2024 коштує однокімнатна квартира в Києві — у середньому близько $94 тис. 

У масштабі року вартість, яку вказують власники житла в оголошеннях про продаж, переважно зростала.

Варто зазначити, що в областях, де ідуть активні бойові дії, або території яких були чи є тимчасово окупованими, ціни в оголошеннях суттєво коливаються. У менш спокійних районах ціни на житло зазвичай суттєво нижчі, і це може позначатись на загальній статистиці по області. Так, в межах Харківської області в Ізюмському районі існують пропозиції двокімнатного житла за $6 тис., тоді як в Харківському районі середня ціна за таке житло складає $40 тис. 

Вартість нерухомості на вторинному ринку у столиці коливається залежно від району міста. Однокімнатна квартира у Печерському районі коштує в середньому $114,8 тис., у Деснянському — $49,4 тис. Середні за вартістю райони — Дніпровський та Дарницький: там ціни за однокімнатне житло у середньому складають $83,1 – $84,8 тис. 

Інтерес

У порівнянні з липнем 2023 року нині інтерес користувачів до пошуку вторинного житла знизився. Найсуттєвіший спад пошукових запитів відбувся у Херсонській, Івано-Франківській та Львівській областях. Натомість протягом останнього місяця інтерес дещо пожвавився та зріс в Харківській, Одеській та Запорізькій областях — на 3-8%.

Якщо порівнювати кількість оголошень, яку користувачі опублікували на маркетплейсі DIM.RIA у липні, та кількість відгуків, зафіксовану у цьому ж місяці, найбільший розрив між пропозицією та попитом демонструють Вінницька та Львівська області. Там інтерес до пропозицій з продажу вторинної нерухомості значно вищий: у Вінницькій області співвідношення кількості оголошень до відгуків становить 1:16, у Львівській — 1:17. Місто Київ демонструє найбільш збалансовану ситуацію з незначною перевагою пропозиції — доданих оголошень на 10% більше, ніж відгуків. Схожа картина в Одеській області, проте там пропозиція перевищує попит приблизно на 30%.

Ринок оренди 

Пропозиція

На ринку оренди протягом липня кількість пропозицій зростала здебільшого у центральних та західних областях України. У Київській області нових оголошень поменшало на 13% порівняно з червнем. У масштабах року аналітики DIM.RIA зафіксували найсуттєвіший спад кількості пропозицій з оренди житла у Полтавській, Кіровоградській та Миколаївській областях (-61%, -58%, -54%).

Ціна 

Орендувати однокімнатну квартиру в Україні у липні найдорожче обійдеться у столиці — у середньому 18 тис. грн. Проте ціни у різних районах Києва можуть суттєво відрізнятись: від 9 498 грн за середню однокімнатну квартиру у Деснянському районі до 23 463 грн на Печерську. Наступне місце за середньою вартістю однокімнатного житла посідає Дніпропетровська область (15 268 грн), що у липні обійшла Полтавську та Львівську. За останній місяць найпомітніше здорожчання оренди житла відбулось у Чернівецькій, Хмельницькій та Житомирській областях. 

Інтерес

Спираючись на дані про пошукові запити у розділі оренди, аналітичний центр DIM.RIA відмічає спад попиту у липні майже у всіх областях України, підвищення — лише в Одеській, Чернівецькій та Черкаській областях. У порівнянні даних рік до року у відвідувачів маркетплейсу знижувався інтерес до оренди у всіх областях України. 

Попит все ж перевищує пропозицію маже у всій Україні. Співвідношення кількості опублікованих оголошень та відгуків у липні найбільше відрізняється у Києві, Вінницькій, Дніпропетровській, Львівській, Тернопільській та Одеській областях. У Києві на кожне оголошення припадає в середньому більше трьох відгуків, у Вінницькій області — 41, Дніпропетровській — 8, у Львівській — 7, у Тернопільській — 26, в Одесі на кожне оголошення знаходиться 32 зацікавлених користувачі. Приблизно на одному рівні пропозиція та попит знаходяться лише у Херсонській, Сумській та Чернігівській областях.