Поїздка за кордон цього року – як лотерея. Популярні країни обіцяли «відкритися» з липня, але до нього ще два тижні, а все далі непевно.
Хто ризикує гайнути у подорож, то має бути готовим до неприємного сюрпризу – і добре, якщо вдасться відшкодувати витрати. Втім, справжніх мандрівників це не зупинить, пише “Репортер“.
Ані квитків, ані грошей
Франківчанка Світлана Павлище купила квитки на літак ще на початку березня. Спочатку мала б летіти з Ryanair із Києва до Афін, звідти з Pegasus Airlines – у Стамбул, а потім з тими ж авіалініями у Львів. Подорож планувала на початок липня, але досі непевна, чи вона буде.
«Греція попередньо сказала, що буде впускати українців з 1 липня, якщо у нас покращиться епідситуація. Цього ще нема, – говорить Світлана. – До того ж, можуть не скасувати карантин по прибуттю – тоді летіти немає сенсу. Туреччина ніби теж прийматиме з 1 липня. Та якщо пропаде перший квиток, то й уся подорож зірветься. Втрати на одного – десь 7 тис грн».
Жінка скаржиться: тим, хто мав поїздки з квітня по червень, авіакомпанії просто скасували рейси та обіцяють повернути гроші. А липень – найбільш невизначений період, бо рейси вже ніби будуть, а чи полетять туристи – невідомо. Тому досі не замовила готелі та чекає втішних новин.
Олександр Дадак також каже, що його мандрівка «висить». Хлопець має квитки на середину серпня в Будапешт і Берлін.
«Я купував квитки ще в листопаді у Wizzair, – розповідає Олександр. – Німеччина, здається, раніше вересня кордон не відкриє. Якщо вдасться повернути квитки, то хіба у Будапешт, а от у Берлін, напевно, пропадуть».
У такій ситуації виграють ті, хто обрав заможніші авіакомпанії. Наприклад, Костянтин Ткач планував летіти наприкінці червня з Lufthansa.
«У мене був рейс Київ-Чикаго через Франкфурт, – каже Костянтин. – Купував квитки на сайті Lufthansa і додатково заплатив страховку від невильоту, тож мені повернуть 100 % вартості. Судячи з мого досвіду з Turkish Airlines, в разі скасування рейсу дату вильоту переносять безкоштовно й без страховки».
Самостійний турист ризикує
Все ж турагенції вже пропонують відпочинок на морі, починаючи з липня. Найбільше пропозицій, як завжди, на курорти Туреччини, Єгипту, але є й у Грецію, Кіпр, ОАЕ.
«З липня стартуватимуть напрямки, які погоджені на міждержавних рівнях, і де немає важких умов для туристів – як дуже дороге обов’язкове тестування чи карантин, – розповідає директор франківської філії турагенції TUI Руслан Руско. – У першу чергу йдеться про Хорватію, Чорногорію, Туреччину, Грецію, Кіпр. Але точної інформації ще нема».
За словами Руска, в Туреччину вже є графік чартерних рейсів і протокол, як відбуватиметься відпочинок. Наприклад, у ресторанах при готелях тепер не буде шведських столів, їжу подаватимуть з-за закритого прилавку. Також не буде концертів і масових заходів.
«Це суттєво не вплине на відпочинок. Є й плюси: лежаки та столики в ресторані будуть розташовані з більшою дистанцією, – говорить Руслан Руско. – Щодо прибуття, тести в аеропорту планують робити вибірково, можливо, за результатом температурного скринінгу. Але за них мають платити не туристи, а приймаюча сторона. А ще в нашій турагенції туристам тепер роблять страховку з обов’язковою опцією: COVID-19. Якщо ви захворіли перед поїздкою чи в дорозі, то страхова компанія компенсує».
Якщо бронювати путівку в перевіреній турагенції, то в разі форс-мажору можна перенести мандрівку без втрати коштів. Наприклад, у TUI всі тури, скасовані на час карантину, перенесли на час з липня й до кінця року, а деякі – навіть на літо 2021. А от самостійні мандрівники ризикують більше. Бо не варто радіти, що рейс не відмінили: можливо, вас просто розвернуть в аеропорту після прильоту. І летіти назад доведеться за власні гроші.
«При бронюванні квитка самостійно є два основні ризики. Перший: я не можу полетіти, бо відмінять рейс. Другий: рейс є, але я не можу полетіти, бо не підпадаю під категорію, якій можна в’їжджати в певну країну, і це вже тільки моя проблема, – пояснює Руско. – Якщо рейс відміняється, гроші теж не повернуть – ні лоукостери, ні звичайні компанії. Вони депозитують гроші на аккаунт-рахунок клієнта, надсилають ваучер або дозволяють перебронювання. Ця ситуація стандартна для всього бізнесу, бо якщо зараз усі авіакомпанії почнуть віддавати гроші, то навіть найпотужніші з них збанкрутують. Збитки понесе вся галузь, й від цього втратять усі».
Крім того, лоукостери мають жорстку політику щодо зміни дати чи прізвища: за таку послугу часто треба заплатити стільки, скільки коштує повний квиток. Усе просто: хочеш дешево – готуйся до ризику.
Поки що все туманно
Станом на вівторок, 16 червня, інформація про відкриття більшості кордонів для українців неточна. З добрих новин: проходити двотижневий карантин по прильоту з основних туристичних країн в Україні не доведеться. А от туди потрапити…
Туреччина ще 1 червня оголосила, що відкриє кордони і відновить регулярні перевезення з Україною з 1 липня. Авіакомпанії Turkish Airlines та Pegasus Airlines зараз продають квитки до Туреччини з початку липня.
Також про готовність приймати українців з 1 липня заявила Греція. Але тільки якщо в Україні покращиться ситуація з вірусом. Отже, остаточного рішення греки ще не прийняли, хоч авіакомпанії продають квитки на липень. З 15 червня Греція відкрила кордони для туристів з 20 країн, де ситуація з коронавірусом стабільна. Можна й українцям, але якщо це члени родин громадян ЄС, хто має посвідку на проживання у цих країнах, подорожує транзитом, члени уряду, дипломати, медики, військові – якщо вони прибувають у рамках виконання обов’язків тощо. Але й ці категорії мають пройти обов’язковий тест на коронавірус. Якщо результат позитивний, доведеться відбути карантин у 14 днів, якщо негативний – сім днів.
Кіпр теж може відкритися з 1 липня для українців, але це також залежить від ситуації. Тамтешній уряд повідомив, що безкоштовно робитиме туристам експрес-тести на COVID-19. До речі, додаткову інформацію про подорожі країнами ЄС в час коронавірусу можна дізнатися на сайті reopen.europa.eu.
Чорногорія вже оголосила, що Українці можуть в’їжджати на її територію, але лише з негативним тестом на коронавірус.
З 1 липня відкривається Грузія, можливо, й для українців. Але тамтешній уряд оголосив, що впускатимуть лише з довідкою про негативний результат ПЛР-тесту. З липня анонсував відкриття рейсів Єгипет, але лише на курорти Хургада та Шарм-ель-Шейх. А з 1 серпня мандрівників з усіх країн планує приймати Шрі-Ланка, тут теж треба мати негативний ПЛР-тест. З 27 червня українці можуть полетіти в Туніс, але з довідкою про негативний результат тесту і семиденним карантином по прибуттю.
З 15 червня дозволили відновити регулярні авіарейси з України в США та Албанію, без обмежень на кордоні, й у Велику Британію – але з обов’язковим 14-денним карантином. Авіакомпанії, зокрема популярні лоукостери, зараз на повну продають дешеві квитки на липень, зокрема в Італію, де, за інформацією МЗС, українцям навряд чи вийде відпочити цього літа. Певні категорії, наприклад, власники робочих віз або члени сімей громадян ЄС, знижками скористаються, а от туристи можуть потрапити в пастку.