У селі Красноїлля Верховинського району, що на Івано-Франківщині, увечері 25 вересня горів дитячий табір “Сонячні Карпати” (до 2021 року — відпочинковий комплекс “Сяйво Карпат”). На момент пожежі у відпочинковому закладі проживали 148 дітей із Києва та 18 працівників закладу. Коли зайнялася одна з дерев’яних будівель дитячого табору, персонал евакуював усіх дітей та поселив їх в інший санаторій.
Хто відповідав за безпеку дітей та що відомо про заклад, в якому вони відпочивали, кореспонденти Суспільного з’ясовували у директора табору, представників Держпродспоживслужби, рятувальників, поліцейських та очевидців.
“BGA-Cервіс” пропонує ремонт зарядних станцій та інверторів. Відновлюємо плати, балансує батареї, збираємо устаткування для домів та квартир.
Що розповіла матір дитини, яка відпочивала в таборі “Сонячні Карпати”
Киянка, дружина військовослужбовця Юлія Бойко, 8-річну доньку якої евакуювали з приміщення відпочинкового комплексу, розповідає: відпочинок для дітей у таборі “Сонячні Карпати” на Івано-Франківщині організував в департамент молоді та спорту Київської міської державної адміністрації. Жінка заплатила тільки за дорогу. А в таборі її дитина, як донька учасника бойових дій, мала б відпочивати безкоштовно.
Зі слів жінки, увечері 25 вересня донька зателефонувала їй і повідомила про пожежу.
“Вона подзвонила в істериці й почала кричати у слухавку, що у них палає база відпочинку. Це було о 17:00. Тобто діти тільки приїхали, розклали свої речі в кімнатах. І отаке сталося. Єдине, що я змогла прокричати дитині: “Нічого не думай забирати. Біжи якнайдалі від вогню”, — пригадує Юлія Бойко.
Одразу після доньчиного дзвінка жінка, яка перебувала в Києві, поїхала на Івано-Франківщину.
За словами Юлії Бойко, всі речі дитини згоріли, а працівники табору і вожаті проводили хаотичну евакуацію. Через це, каже Юлія, дівчинка пережила сильний стрес. І хоча наразі донька фізично здорова, проте матір задумується над візитом до дитячого психолога.
“Це — її перший такий невдалий досвід відпочинку в дитячому таборі. Вона дуже хотіла. Хоча я була проти. Думала: вона ще маленька. Але потім ми дізналися, що там були дітки ще менші, тож наважилися. Хотіли, щоб дитина відпочила морально. Її тато з першого дня вторгнення РФ воює за незалежність України. Інколи він довго не виходить на зв’язок і дитина це дуже болісно сприймає”, — каже Юлія Бойко.
Матір дівчинки розповідає: відпочинковий комплекс обирали за кількістю позитивних відгуків. З її слів, чимало людей писали, що це — гарне місце, прекрасно організоване дозвілля, що діткам там добре.
“Коли донька приїхала до табору, її емоціям не було меж. Я постійно була з нею на зв’язку. Дитині все подобалося: кімната, природа. Вона розказувала, що внизу є басейн, що завтра їх поведуть купатися”, — пригадує жінка.
За кілька годин після цього дзвінка почалася пожежа, говорить Юлія.
“Я чула через телефон, що відбувалося навколо: паніка, істерика. Для дорослого — це дуже стресова ситуація. Як це переживуть діти, я не знаю. Більшість відпочивальників, наскільки я знаю, це — діти військовослужбовців, внутрішньо переміщені — діти, яким точно треба було зняти стрес, а не отримувати новий”, — каже матір дівчинки.
Юлія Бойко розповідає хронологію події: коли почалася пожежа, діти вибігли на територію комплексу. Проте вогонь на дерев’яних зрубах почав швидко поширюватися й охопив усю територію бази. Дітей вивели за територію комплексу.
“Вони плакали, їх намагалися заспокоїти. У певний момент комунікації з батьками не було, і ми не знали що відбувається. Дитина потім мені розповідала: на вулиці темніло, було холодно, діти повибігали одягнені у досить легкий літній одяг. Вона мені дзвонила і говорила: “Мамо, я хочу пити, мені холодно, я хочу їсти”, — говорить Юлія Бойко.
Жінка каже: автобуси приїхали за дітьми через декілька годин після займання комплексу. Увесь цей час працівники табору намагалися знайти місце, де приймуть таку кількість дітей — не кожен санаторій має змогу розмістити стількох відпочивальників.
Рятувальники перевіряли відпочинковий комплекс 26 січня 2023 року — директор табору Святослав Шкіндюк
Працівники Держслужби з надзвичайних ситуацій Івано-Франківської області перевіряли відпочинковий комплекс 26 січня 2023 року. Про це Суспільному розповів директор табору Святослав Шкіндюк. За його словами, це приміщення — не застраховане.
“У нас є підписаний акт приймання дитячого табору. Це означає, що працівники ДСНС дозволили нашому закладу приймати дітей”, — говорить Святослав Шкіндюк.
Директор табору ці документи Суспільному не показав, бо вони, каже, згоріли.
З його слів, заклад “Сонячні Карпати” працює у Красноїллі з 2021 року. Він виграв тендер та підписав договір з департаментом молоді та спорту Київської міської державної адміністрації щодо відпочинку тут дітей.
У таборі на момент пожежі було 18 працівників. За словами Святослава Шкіндюка, евакуацію проводили вожаті закладу, які попередньо проходили навчання з надзвичайних ситуацій.
“Ми змогли знайти заклад недалеко від нас, приблизно за 40 км звідси, у Косові. Швиденько організували три великі автобуси, перевезли дітей туди, поселили в кімнати, дали їм повечеряти, забезпечили їх теплими речами, зранку також був сніданок, потім — обід, зробили сухпайки”, — каже Святослав Шкіндюк.
“Ці два дні були дуже важкими для нас, бо нашим першочерговим завданням було вивести всіх дітей. За 10 хвилин від початку пожежі ми евакуювали всіх дітей, персонал. Жодна людина не постраждала у цій пожежі”, — додає Святослав Шкіндюк.
Очевидиця Анна про пожежу в таборі
“Дивлюся — димить! І потім вогонь як “пішов” — я вже нічого не бачила, тільки воду. У мене в сараї там є вода, то я тільки воду у відра людям набирала”, — так про пожежу розповідає місцева жителька Анна.
За її словами, евакуацію дітей розпочали одразу після займання. Саму пожежу, додає жінка, гасили до ранку наступного дня.
Вогнетривким розчином обробили дах головного корпусу
Фахівці Держслужби з надзвичайних ситуацій в області востаннє перевіряли заклад у січні 2023 року, сказала речниця Христина Перцович. За результатами перевірки власнику вручили припис. Чого саме він стосувався, Перцович наразі не повідомила.
“Стосовно обробки дерев’яних конструкцій. Відповідно до пункту 2.5 розділу 3 правил пожежної безпеки обробка дерев’яних конструкцій вогнетривким розчином вимагається тільки для дерев’яних елементів горищних покриттів. У 2022 році спеціалізована організація провела обробку вогнетривким розчином даху головного корпусу комплексу”, — розповіла Христина Перцович.
Табір перевіряли у травні й липні 2023 року — Держпродспоживслужба
Очільниця управління держнагляду за дотриманням санітарного законодавства Держпродспоживслужби в області Леся Семанчук каже: заклад “Сонячні Карпати” два роки тому отримав дозвіл від служби на відпочинок у ньому дітей. Табір перевіряли у травні й липні 2023 року.
“Відбиралася питна вода, змиви з об’єктів навколишнього середовища і готові страви. Такий періодичний лабораторний контроль проводився, невідповідностей не виявили. І також порушень ні у сфері безпечності продуктів, ні у сфері санітарного законодавства не було”, — пояснює Леся Семанчук.
З відпочинкового комплексу “Сяйво Карпат” — у дитячий табір “Сонячні Карпати”
У липні 2017 року Суспільне повідомляло, що у відпочинковому комплексі “Сяйво Карпат”, який розташовувався у приміщенні, де зараз зареєстрований табір “Сонячні Карпати”, отруїлися іноземні туристи. Тоді до інфекційного відділення Верховинської центральної лікарні потрапили 30 дітей.
Представниця Держпродспоживслужби Леся Семанчук відмовилася коментувати цей інцидент, посилаючись на те, що для з’ясування деталей потрібно більше часу.
Щоб дізнатися, які порушення виявила Держпродспоживслужба у 2017 році та чи власник закладу ліквідував їх, журналісти Суспільного надіслали до управління інформаційний запит.
Святослав Шкіндюк розповів, що табір “Сонячні Карпати” у 2017 році не працював. Свою роботу він відновив у 2021.
Десять днів на розслідування
Причини пожежі у дитячому таборі “Сонячні Карпати” поліцейські з’ясовуватимуть щонайменше десять днів, каже речник поліції в Івано-Франківській області Андрій Яцків.
“До проведення досліджень залучили лабораторію управління Держслужби з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області. Попередні результати будуть відомі приблизно за десять днів. Поліція Прикарпаття вже опитала очевидців пожежі. З’ясували, що займання та задимлення відбулося в одній зі стін на другому поверсі приміщення”, — повідомив Андрій Яцків.
Що каже експерт
Завідувач кафедри будівництва та енергоефективних споруд Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу Володимир Артим каже, що згідно з пожежними нормами, достатньо один раз обробити дерев’яний будинок сучасними вогнетривкими речовинами. Цього вистачить на 30-40 років.
“Вимоги до дерев’яних будинків не дуже відрізняються за пожежобезпекою від звичайних будинків. Вважають, що будинок зрубового типу — більш вогнестійкий, ніж будинок навіть з металевими конструкціями чи із залізобетону. Тобто поширення вогню буде значно повільнішим”, — говорить Володимир Артим.