Прикарпатські чиновники ще не зареєстрували жодної парафії ПЦУ

15 грудня минулого року Україна отримала Томос. Відтоді українська церква перейшла на новий етап свого розвитку. Що ж ми маємо зараз? Переоформлення документів, укладення нових статутів, перереєстрація релігійних громад і численні конфлікти прихожан. Невже такою має бути єдина помісна церква?
Результат пошуку зображень за запитом "епіфаній"

ОДА без слів

Провідний український релігієзнавець, завідувач відділу філософії та історії релігії відділення релігієзнавства інституту філософії імені Григорія Сковороди Національної академії наук України Людмила Филипович каже, що цим документом приведено у відповідність несправедливий стан, у якому перебували мільйони українських православних віруючих, пише ГК.

«Сьогодні у нас є документ, який підтверджує нашу канонічність, нашу легітимність, і сьогодні православні можуть абсолютно спокійно жити і відчувати себе членами цієї великої православної родини церков», – акцентує вона.

З Томосом Україна отримала духовну незалежність, але разом з цим збільшилася кількість проблем у створенні помісної церкви в Україні. Численні конфлікти не дозволяють громадянам вільно молитися у своїй церкві, як раніше. До прикладу, у селі Похівка, що на Богородчанщині, громада прийняла рішення приєднатися до Православної церкви України. Втім прихильники Московського патріархату не захотіли віддати свій Домініканський собор (котрий належить громаді Московського патріархату) для богослужінь нової православної церкви.

Зауважимо, що відразу після зборів необхідно зареєструвати нову громаду, але цього так і не відбулося. Оскільки, як переконує адвокат Мирослава Аннюк, управління культури, національностей і релігій Івано-Франківської ОДА ще не зареєструвало жодної нової релігійної громади…

На жаль, у самому управлінні таку інформацію ані підтвердили, ані спростували. Від коментарів відмовляється і начальник управління Володимир Федорак, і його заступниця Тетяна Лапка. А у відповіді на запит чиновники тільки підтвердили, що нічого не реєстрували. Аргументують тим, що зараз тільки готують відповідне розпорядження.

Об’єднатися складно

Новий закон, який впорядковує перехід і реєстрацію релігійних громад, уже чинний. Верховна Рада прийняла його ще 17 січня 2019 року. Згідно із ним, щоб зареєструвати релігійну громаду, повнолітні громадяни в кількості не менше 10 осіб подають до облдержадміністрації заяву та статут.

У статут громада вносить відомості про утворення організації, обрання керівників, найменування об’єднання, протокол загальних зборів віруючих. Також в облдержадміністрацію необхідно подати копію документа про право власності чи користування приміщенням.

Адвокат Мирослава Аннюк наголошує, що рішення про зміну підлеглості ухвалюються не менш ніж двома третинами членів релігійної громади, в іншому випадку збори вважаються недійсними і за громадою залишається право не перереєстровуватися. Новоутворена релігійна громада має право обрати нового священика, з яким укладають договір про співпрацю.

Священик має належати до ПЦУ. Проте далеко не всі отці Московського чи навіть Київського патріархатів мають бажання вступати до помісної церкви. «Православні священики, які належали до Московського патріархату, у розмовах зі мною кажуть, що тривалий час вони говорили риторикою релігійного центру, що розміщений в Москві. А тепер їм треба ті самі речі говорити риторикою, уже відцентрованою Києвом. Тобто як з «русского мира» перейти в український світ? Це складно, не всі виявляють бажання, тому виникають конфлікти», – ділиться своїми міркуваннями старший співробітник відділення релігієзнавства інституту філософії імені Григорія Сковороди Національної академії наук України Оксана Горкуша.

Зрештою, і сам голова ПЦУ митрополит Епіфаній не може з’ясувати стосунки з патріархом Філаретом. Останній як чинний предстоятель УПЦ Київського патріархату не запросив митрополита на “урочисте молитовне спілкування” в пам’ять про священномученика Макарія 14 травня, при тому, що запрошення одержали усі єпископи ПЦУ. Епіфаній натомість заявив, що Філарет, намагаючись юридично визнати УПЦ КП, загрожує становленню ПЦУ. Принаймні у площині закону. Адже Православна церква України містить в собі три церковні гілки: Українську православну церкву Київського патріархату, Українську автокефальну православну церкву, Українську православну церкву Московського патріархату. Тобто УПЦ КП є складовою ПЦУ.

Не повторити шлях УПЦ МП

Ще одним немалим внеском у розбрат церков є закон про перейменування храмів. У законі йдеться про те, що релігійна організація, яка безпосередньо або як складова частина релігійної організації, керівний центр якої розташований на території держави-агресора, зобов’язана у своїй назві відображати належність до держави та організації, куди вона входить, з можливим додаванням слів “в Україні” або позначення свого місця в структурі іноземної релігійної організації.

Щоб добровільно перейменувати релігійну організацію, Верховна Рада дала два місяці. Якщо ж релігійні організації не виконають норму закону, то їхня реєстрація повинна бути скасована і вони мають заново подати документи. Тобто Українська православна церква Московського патріархату повинна була додати до своєї назви слово «російська» (РПЦ) і тоді надалі могла би продовжувати богослужіння. Проте представники УПЦ (МП) подали позов до Окружного адміністративного суду Києва з проханням не змінювати назву. Суд позов задовольнив.

Рішення суду хтось підтримує, інші – обурюються. Мовляв, є новий закон і його треба дотримуватися. Прихильники все-таки нагадують основну мету законопроекту «Про підлеглість…»: держава не має права втручатися у релігійне життя громадян чи якось впливати на їхнє волевиявлення.

Останнім невирішеним та болючим питанням є право власності на майно. Згідно із законом, майно залишається за релігійною громадою, каже адвокат Мирослава Аннюк. Наразі в Україні немає жодного храму Московського патріархату, оскільки, згідно з чинним законодавством, право власності на майно, зокрема храми, визнається тільки за громадами, парафіями, братствами, монастирями, але не за церквою загалом. «Якщо конфлікти у цьому плані виникають, то лише всередині громади», – констатує адвокат.

Релігієзнавці вважають, що безконфліктний перехід з однієї церкви до іншої неможливий. Але кожен випадок індивідуальний. Десь, мабуть, працювали особисті амбіції чи необізнаність, десь – залякування та, можливо, підкуп.

«Київський патріархат і автокефальна православна церква 25 років прагнули бути такими, як Українська православна церква Московського патріархату. А тепер перед ними стоїть зовсім інше завдання: як не стати такими, як Московський патріархат. Дуже бояться оці новостворені приєднані громади повторити шлях УПЦ МП, – вважає Людмила Филипович. – ПЦУ має на меті охристиянізувати парафіян. Бо православні переважно обрядовірні, для них важливо двічі прийти у храм: на Різдво і на Великдень. Цього замало, треба жити відповідно до заповідей. А вони для всіх однакові».

Христина ДИЧАКОВСЬКА

(Visited 144 times, 1 visits today)

Коментарі:

    Гість,

    попередньо спрашивалі -А ЧИМ ВАМ ЗАПАМЯТАВСЯ гончарук!!! і цим також -ДОРЕЧІ ДЛЯ ІСТОРИКІВ-молодих-саме такі люди з хлібом і салом і самогоном зустрічали у 39році=асвабадітєлєй-і смае такий мінталітет був і у них -рабський- і ось тепер МАЄМО -і доречі того ж самого порошенка чи ющенка-МАЛИ

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:3414

загрузка...

Форум місцевого самоврядування провели на Прикарпатті (відеосюжет) 16:45

Щорічний форум місцевого самоврядування відбувся днями у Бурштині. Захід, який традиційно організовує Асоціація міст України, зібрав міських, селищ та сільських голів Прикарпаття та гостей з Польщі. Учасники форуму цього разу...

Прикарпатські ОТГ підготували проекти для отримання коштів інфраструктурної субвенції 18:33 2 коментарі

Як повідомили в Івано-Франківському центрі розвитку місцевого самоврядування, створеному за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» і Мінрегіону, минулого тижня проекти 9-ти ОТГ області, що будуть реалізовуватися за кошти субвенції на...

Печеніжинська ОТГ співпрацюватиме з румунською комуною 19:15

Делегація Печеніжинської об’єднаної територіальної громади відвідала комуну Тарна Маре, повіту Сату Маре, Румунія. Про це повідомили в Печеніжинській ОТГ. У рамках візиту відбулось підписання угоди про побратимство між комуною Тарна...

У Бурштині відбувся Форум місцевого самоврядування (фотофакт) 12:46

12 червня Івано-Франківське регіональне відділення Асоціації міст України спільно з Бурштинською міською радою провела у Бурштині ІІІ щорічний форум представників органів місцевого самоврядування Прикарпаття «Сила громад – в єдності». Про...

На Франківщині витратять 313 мільйонів гривень на ремонт місцевих доріг (перелік) 11:41 5 коментарів

На Прикарпатті планують капітально відремонтувати ряд доріг. Заступник голови Івано-Франківської ОДА Віталій Федорів підписав розпорядження «Про затвердження переліку об’єктів будівництва, реконструкції, капітального та поточного середнього ремонтів автомобільних доріг загального користування...

На Прикарпатті створили ще одну об'єднану територіальну громаду - Підгайчиківську ОТГ 15:55

Офіційно отримала позитивний висновок Івано-Франківської ОДА Підгайчиківська об’єднана територіальна громада. Про це повідомили в Івано-Франківському Центрі розвитку місцевого самоврядування, створеному за підтримки Програми «U-LEAD з Європою». «Вітаємо і тішимось за...

Головний розвідник Зеленського: медаль ФСБ, концерти "Кварталу" і мільйонні подарунки 07:51 3 коментарі

Призначений президентом Володимиром Зеленським голова Служби зовнішньої розвідки Владислав Бухарєв раніше неодноразово організовував виступи "Кварталу 95" у своєму депутатському окрузі. Повідомлення про безкоштовні концерти збереглись як на сторінках місцевих ЗМІ,...

На Івано-Франківщині реорганізували територіальні управління Пенсійного фонду 20:56

Постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року № 628 «Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України», передбачено реорганізацію територіальних органів Пенсійного фонду України в 15 – ти...

Обіцянки-цяцянки: як мер Івано-Франківська займається проблемою переробки сміття 14:27 2 коментарі

Нещодавно досліджувалось, як очільники обласних центрів займаються будівництвом та реконструкцією дитячих садків. Сьогодні «Слово і Діло» пропонує подивитись, як мери вирішують проблему переробки сміття в містах, пише WestNews. Щодо Івано-Франківська, то...

Петиція за відставку Авакова на сайті президента набрала необхідну кількість голосів 07:51 2 коментарі

Петиція з вимогою відставки міністра внутрішніх справ України Арсена Авакова набрала необхідну для розгляду кількість голосів – 25 тисяч. Петиція розміщена на сайті президента України в розділі "Електронні петиції". Петицію "Про...

Облаштування міжбудинкових проїздів та прибудинкових територій в Івано-Франківську: які адреси в роботі цього року (список) 22:06

4 червня відбулася щотижнева оперативна нарада у міського голови Івано-Франківська Руслана Марцінківа. Зокрема, під час оперативки розглянули питання про хід виконання ремонтних робіт з облаштування міжбудинкових проїздів та прибудинкових територій,...

У Франківську оголосили конкурс ескізів для пам’ятника загиблим героям АТО/ООС 13:43

В Івано-Франківську оголосили конкурс ескізних пропозицій пам’ятного знака загиблим героям АТО/ООС. Про це інформує Управління архітектури, дизайну та містобудівної діяльності ІФ міської ради. Умови конкурсу: 1. Замовник конкурсу: Виконавчий комітет Івано-Франківської міської...

Без паніки, – Марцінків про загрозу закриття дитсадка у Франківську 14:27

Батьки вихованців дитячого садочку №5 «Теремок» хвилюються, чи закриють їхній заклад. Адже через небезпечну систему опалення рятувальники погрожують закрити дитсадок. Міський голова Руслан Марцінків запевняє, що боятися батькам та їхнім...

Не будь як “олень”: в Івано-Франківську з’являться інспектори з паркування 15:12 7 коментарів

В місті полюватимуть на “оленів” та штрафуватимуть за неправильне паркування. Про це повідомив мер міста Руслан Марцінків на своєму сайті, інформує WestNews. В Івано-Франківську з’являться муніципальні інспектори з паркування. Це стало...

В Івано-Франківську грошима заохочують служити в Збройних силах 10:55 2 коментарі

Місто виплатить матеріальну допомогу франківцям, які проходять військову службу в Збройних Силах України. Відповідне рішення ухвалив виконавчий комітет у вівторок, 23 квітня. Згідно з ним, десятеро франківців отримають шість тисяч...

Олешанська ОТГ: позитивна демографія, безпека і туристичні перспективи (фоторепортаж) 10:48

Позитивна демографічна ситуація зараз в Україні є швидше винятком, ніж правилом. А в Олешанській громаді села зі зростаючою кількістю мешканців є. На створення належних умов для дітей і спрямували зусилля...

До складу Надвірнянської ОТГ планують включити три гірських села 19:15 1 коментар

У Надвірнянській міській раді відбулися громадські слухання з вивчення пропозиції щодо ініціювання добровільного об’єднання територіальних громад у Надвірнянську ОТГ (об`єднану територіальну громаду) з адміністративним центром у Надвірній. Про це повідомили...

Територію Черніївської сільради збільшили майже на 400 гектарів 10:17

Тисменицька районна рада прийняла рішення «Про встановлення (зміну) меж населеного пункту с. Черніїв Черніївської сільської ради Тисменицького району». За прийняття цього рішення проголосувало 28 депутатів. Згідно з документом, у межі...

У франківській ОДА представили оновлену антикорупційну програму (відеосюжет) 15:25

Такий документ, кажуть чиновники, розробляють на вимогу законодавства вже не вперше. Детальніше дивіться у сюжеті: Канал 402  

13 тис. га земель отримали ОТГ Івано-Франківщини в результаті децентралізації 11:54

Майже 1,5 млн га земель отримали об’єднані територіальні громади в результаті реформи децентралізації в країні. Найбільше земель перейшли до ОТГ Дніпропетровщини (188,6 тис. га), Чернігівщини (161,8 тис. га) та Запоріжжя...
  • ріел ІФ виринаюча