Прикарпатські чиновники ще не зареєстрували жодної парафії ПЦУ

15 грудня минулого року Україна отримала Томос. Відтоді українська церква перейшла на новий етап свого розвитку. Що ж ми маємо зараз? Переоформлення документів, укладення нових статутів, перереєстрація релігійних громад і численні конфлікти прихожан. Невже такою має бути єдина помісна церква?
Результат пошуку зображень за запитом "епіфаній"

ОДА без слів

Провідний український релігієзнавець, завідувач відділу філософії та історії релігії відділення релігієзнавства інституту філософії імені Григорія Сковороди Національної академії наук України Людмила Филипович каже, що цим документом приведено у відповідність несправедливий стан, у якому перебували мільйони українських православних віруючих, пише ГК.

«Сьогодні у нас є документ, який підтверджує нашу канонічність, нашу легітимність, і сьогодні православні можуть абсолютно спокійно жити і відчувати себе членами цієї великої православної родини церков», – акцентує вона.

З Томосом Україна отримала духовну незалежність, але разом з цим збільшилася кількість проблем у створенні помісної церкви в Україні. Численні конфлікти не дозволяють громадянам вільно молитися у своїй церкві, як раніше. До прикладу, у селі Похівка, що на Богородчанщині, громада прийняла рішення приєднатися до Православної церкви України. Втім прихильники Московського патріархату не захотіли віддати свій Домініканський собор (котрий належить громаді Московського патріархату) для богослужінь нової православної церкви.

Зауважимо, що відразу після зборів необхідно зареєструвати нову громаду, але цього так і не відбулося. Оскільки, як переконує адвокат Мирослава Аннюк, управління культури, національностей і релігій Івано-Франківської ОДА ще не зареєструвало жодної нової релігійної громади…

На жаль, у самому управлінні таку інформацію ані підтвердили, ані спростували. Від коментарів відмовляється і начальник управління Володимир Федорак, і його заступниця Тетяна Лапка. А у відповіді на запит чиновники тільки підтвердили, що нічого не реєстрували. Аргументують тим, що зараз тільки готують відповідне розпорядження.

Об’єднатися складно

Новий закон, який впорядковує перехід і реєстрацію релігійних громад, уже чинний. Верховна Рада прийняла його ще 17 січня 2019 року. Згідно із ним, щоб зареєструвати релігійну громаду, повнолітні громадяни в кількості не менше 10 осіб подають до облдержадміністрації заяву та статут.

У статут громада вносить відомості про утворення організації, обрання керівників, найменування об’єднання, протокол загальних зборів віруючих. Також в облдержадміністрацію необхідно подати копію документа про право власності чи користування приміщенням.

Адвокат Мирослава Аннюк наголошує, що рішення про зміну підлеглості ухвалюються не менш ніж двома третинами членів релігійної громади, в іншому випадку збори вважаються недійсними і за громадою залишається право не перереєстровуватися. Новоутворена релігійна громада має право обрати нового священика, з яким укладають договір про співпрацю.

Священик має належати до ПЦУ. Проте далеко не всі отці Московського чи навіть Київського патріархатів мають бажання вступати до помісної церкви. «Православні священики, які належали до Московського патріархату, у розмовах зі мною кажуть, що тривалий час вони говорили риторикою релігійного центру, що розміщений в Москві. А тепер їм треба ті самі речі говорити риторикою, уже відцентрованою Києвом. Тобто як з «русского мира» перейти в український світ? Це складно, не всі виявляють бажання, тому виникають конфлікти», – ділиться своїми міркуваннями старший співробітник відділення релігієзнавства інституту філософії імені Григорія Сковороди Національної академії наук України Оксана Горкуша.

Зрештою, і сам голова ПЦУ митрополит Епіфаній не може з’ясувати стосунки з патріархом Філаретом. Останній як чинний предстоятель УПЦ Київського патріархату не запросив митрополита на “урочисте молитовне спілкування” в пам’ять про священномученика Макарія 14 травня, при тому, що запрошення одержали усі єпископи ПЦУ. Епіфаній натомість заявив, що Філарет, намагаючись юридично визнати УПЦ КП, загрожує становленню ПЦУ. Принаймні у площині закону. Адже Православна церква України містить в собі три церковні гілки: Українську православну церкву Київського патріархату, Українську автокефальну православну церкву, Українську православну церкву Московського патріархату. Тобто УПЦ КП є складовою ПЦУ.

Не повторити шлях УПЦ МП

Ще одним немалим внеском у розбрат церков є закон про перейменування храмів. У законі йдеться про те, що релігійна організація, яка безпосередньо або як складова частина релігійної організації, керівний центр якої розташований на території держави-агресора, зобов’язана у своїй назві відображати належність до держави та організації, куди вона входить, з можливим додаванням слів “в Україні” або позначення свого місця в структурі іноземної релігійної організації.

Щоб добровільно перейменувати релігійну організацію, Верховна Рада дала два місяці. Якщо ж релігійні організації не виконають норму закону, то їхня реєстрація повинна бути скасована і вони мають заново подати документи. Тобто Українська православна церква Московського патріархату повинна була додати до своєї назви слово «російська» (РПЦ) і тоді надалі могла би продовжувати богослужіння. Проте представники УПЦ (МП) подали позов до Окружного адміністративного суду Києва з проханням не змінювати назву. Суд позов задовольнив.

Рішення суду хтось підтримує, інші – обурюються. Мовляв, є новий закон і його треба дотримуватися. Прихильники все-таки нагадують основну мету законопроекту «Про підлеглість…»: держава не має права втручатися у релігійне життя громадян чи якось впливати на їхнє волевиявлення.

Останнім невирішеним та болючим питанням є право власності на майно. Згідно із законом, майно залишається за релігійною громадою, каже адвокат Мирослава Аннюк. Наразі в Україні немає жодного храму Московського патріархату, оскільки, згідно з чинним законодавством, право власності на майно, зокрема храми, визнається тільки за громадами, парафіями, братствами, монастирями, але не за церквою загалом. «Якщо конфлікти у цьому плані виникають, то лише всередині громади», – констатує адвокат.

Релігієзнавці вважають, що безконфліктний перехід з однієї церкви до іншої неможливий. Але кожен випадок індивідуальний. Десь, мабуть, працювали особисті амбіції чи необізнаність, десь – залякування та, можливо, підкуп.

«Київський патріархат і автокефальна православна церква 25 років прагнули бути такими, як Українська православна церква Московського патріархату. А тепер перед ними стоїть зовсім інше завдання: як не стати такими, як Московський патріархат. Дуже бояться оці новостворені приєднані громади повторити шлях УПЦ МП, – вважає Людмила Филипович. – ПЦУ має на меті охристиянізувати парафіян. Бо православні переважно обрядовірні, для них важливо двічі прийти у храм: на Різдво і на Великдень. Цього замало, треба жити відповідно до заповідей. А вони для всіх однакові».

Христина ДИЧАКОВСЬКА

(Visited 158 times, 1 visits today)

Коментарі:

    Гість,

    попередньо спрашивалі -А ЧИМ ВАМ ЗАПАМЯТАВСЯ гончарук!!! і цим також -ДОРЕЧІ ДЛЯ ІСТОРИКІВ-молодих-саме такі люди з хлібом і салом і самогоном зустрічали у 39році=асвабадітєлєй-і смае такий мінталітет був і у них -рабський- і ось тепер МАЄМО -і доречі того ж самого порошенка чи ющенка-МАЛИ

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:3584

загрузка...

Представники ОТГ з інших областей приїхали на Прикарпаття здобувати досвід (відеосюжет) 20:15 1 коментар

Досвід розвитку бренду громади та зеленого туризму на Прикарпаття приїхали здобувати представники ОТГ Одеської та Сумської областей. Для цього вони відвідали Делятин та Верховину, де активно розвивається туристична галузь. Детальніше...

“Змініть той регламент”, – Марцінків про засідання виконкому 19:27

Вчора, 12 вересня, в Івано-Франківську відбулось засідання виконавчого комітету. Під час нього міський голова Івано-Франківська захотів змінити регламент голосування за рішення, пише ГК. Під час голосування за питання про передачу...

Стало відомо, скільки заробляє новий очільник Івано-Франківської ОДА 18:51 15 коментарів

Денис Шмигаль, який у серпні 2019-го року став головою Івано-Франківської ОДА, за місяць заробив 19 603 гривні. Про це йдеться у відповіді на запит “Галицького кореспондента” до облдержадміністрації. Посадовий оклад голови ОДА...

На Прикарпатті планують скоротити кількість чиновників 13:53 2 коментарі

Станом на 1 вересня поточного року розмір кредиторської заборгованості із виплати зарплати працівникам бюджетних установ Івано-Франківщини складає 176, 1 мільйони гривень. А прогнозована сума незабезпеченості до кінця року становить понад...

У Матеївецькій ОТГ реалізували проект з відновлення дзвіниці (відеосюжет) 10:48

Агенція розвитку ОТГ Прикарпаття виготовила проморолик про реалізований проект з відновлення дзвіниці у селі Замулинці, що на Коломийщині. Про це повідомляють у прес-службі інституції. Матеївецька об’єднана територіальна громада виграла проект...

На Прикарпатті незабаром скоротять майже 600 чиновників 23:21 8 коментарів

Вчора, 11 вересня, в Івано-Франківську відбулася нарада в голови облдержадміністрації Дениса Шмигаля. Одним з питань порядку денного стало скорочення апаратів РДА. Відповідну постанову видав Кабінет Міністрів, пише ГК.  “Граничну чисельність...

Через новий закон бюджет Франківська може втратити десятки мільйонів від забудовників 10:55 1 коментар

11 вересня народні депутати прийняли за основу законопроєкт щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні. У разі остаточно ухвалення він скасує податок на інвестиції у сфері будівництва – так звану “пайову...

Верховна рада перейменувала одне із сіл Івано-Франківської області 10:29

11 вересня Верховна Рада у рамках декомунізації та на прохання мешканців перейменувала чотири села в Одеській, Харківській та Івано-Франківській областях Про це повідомляє видання LB.ua. Зокрема, село Іванівка Любашівського району...

Розпочато реєстрацію проєктів громадського бюджету Коломийської ОТГ (відеосюжет) 12:46

Реалізуйте мрії та ідеї! Розпочато реєстрацію проєктів громадського бюджету Коломийської об’єднаної територіальної громади. До 30 вересня подавайте проекти у Центр надання адміністративних послуг, що у Коломиї на Привокзальній чи онлайн...

До Івано-Франківська приєднають два села 15:25

Обласний центр Прикарпаття пройшов ще один важливий крок на шляху до створення великої міської об’єднаної територіальної громади. Про це повідомили в пресслужбі Івано-Франківської ОДА. Висновок про відповідність Конституції та законам...

На Прикарпатті утворилась ще одна ОТГ 11:22

Відбулись сесії Гвіздецької селищної та Старогвіздецької і Остапківської сільських рад, які прийняли фінальні рішення щодо затвердження добровільного об’єднання у Гвіздецьку об’єднану територіальну громаду. Громада завершила усі необхідні процедури щодо добровільного...

Івано-Франківська міська ОТГ отримала висновок ОДА 21:30

Обласний центр Прикарпаття пройшов ще один важливий крок на шляху до створення великої міської об’єднаної територіальної громади. Висновок про відповідність Конституції та законам України всіх рішень Івано-Франківської міської ради та...

У Франківську здадуть на брухт демонтовані незаконні вивіски та рекламу 18:51

Франківське підприємство здасть деякі речі на брухт та полігон. Відповідне рішення сьогодні, 5 вересня, підтримав виконавчий комітет. Так, КП «Івано-Франківськводоекотехпром» має здати на брухт демонтовані на підставі рішень виконавчого комітету...

З великим потенціалом, але без доріг, – Шмигаль про Рогатинщину 13:11 1 коментар

5 вересня на Рогатинщині з робочим візитом перебував голова Івано-Франківської ОДА Денис Шмигаль. До обіду посадовець встиг перевірити стан будівництва дороги державного значення Стрий-Тернопіль і відвідав Рогатинську центральну районну лікарню,...

Матеївецька ОТГ реалізувала проект на 250 тисяч 22:27

Матеївецька об’єднана територіальна громада виграла проект на конкурсі ініціатив карпатських громад зі збереження та відновлення історико-культурної спадщини. На його реалізацію виділено 250 тисяч гривень. За ці кошти в селі Замулинці...

На Гуцульщині виступають проти ліквідації гірських районів 21:43

Асоціація органів місцевого самоврядування регіону Гуцульщини наполягає на збереженні Гуцульщини та усіх існуючих адміністративних районів, які розташовані на території трьох областей, мотивуючи тим, що їх ліквідація призведе до соціальної напруги....

На Франківщині за крок до об’єднання чергова територіальна громада (документ) 17:09

39 ОТГ на Прикарпатті отримала висновок облдержадміністрації. Йдеться про Гвіздецьку громаду, що на Коломийщині. Відповідне розпорядження за №431  2 вересня підписав голова Івано-Франківської облдержадміністрації Денис Шмигаль, повідомляє пресслужба Івано-Франківського Центру розвитку...

В ОДА погодили приєднання Чернієва та Підлужжя до Івано-Франківська 11:13

Розпорядженням франківської ОДА від третього вересня було погоджено приєднання сіл Чернієва та Підлужжя до Івано-Франківська. Нагадаємо, 16 серпня 2019 року депутати міськради проголосували за приєднання територіальних громад цих сіл до міста....

Голова Івано-Франківської ОДА сказав, коли призначать нових заступників 21:43

Минулого тижня голова Івано-Франківської ОДА Денис Шмигаль представив список кандидатів на посади своїх заступників. Зокрема йдеться про Дмитра Романюка, Світлану Онищук, Василя Івасика та діючого заступника Віталія Федоріва. Користувачі соцмереж...

На відновлення аварійних дамб області потрібно 260 мільйонів 14:58

Понад 70 водозахисних споруд в Івано-Франківській області перебувають у аварійному стані. У понеділок, 2 вересня, відбулася апаратна нараді під керівництвом голови облдержадміністрації Дениса Шмигаля. Начальник Дністровського басейнового управління водних ресурсів...
  • Калуський бровар