Про підтримку людей в умовах зростання тарифів Марина Лазебна розповіла на форумі «Україна 30»
Диван на коліщатках в темній вітальні

Про підтримку людей в умовах зростання тарифів Марина Лазебна розповіла на форумі «Україна 30»

Автор: Ігор Василик
15/02/2021 20:47
-Реклама
Оренда і продаж комерційної нерухомості від 30 м²
-Реклама
-Реклама
Готелі Reikartz і контакти, Україна
-Реклама
ЖК Silver, старт продажу, вигідна ціна, сучасне планування.
-Реклама
купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні

15 лютого на Всеукраїнському форумі «Україна 30» обговорювалась тема тарифів на комунальні послуги, причини зростання цін, вдосконалення ринку та підтримки людей.

Реклама: Місцеві пропозиції
Ціни на лазерну епіляцію у Києві
Лазерна епіляція пахв: Безкоштовно

Косметологія FineLine пропонує лазерну епіляцію на новому 3000w апараті. Спробуйте перший сеанс на ділянку пахв безкоштовно. Переконайтесь у ефективності!

Коментуючи питання справедливості тарифів під час експертної панельної дискусії, Міністр соціальної політики України Марина Лазебна зазначила:

«Обговорення, які тарифи є справедливими, можна перетворити або в пошук консенсусу у суспільстві, або ж в суперечку. Якщо спитати людей, то вони вам скажуть, що тарифи не справедливі і не обґрунтовані. Учасники ринку будуть казати про необхідність  підвищення цін, про вільний ринок.

Для того, щоб ця дискусія не переростала у сварки, треба:

  • дуже чітко назвати причини зростання тарифів та ті особливості ринків, галузей, які призводять до зростання тарифів,
  • зрозуміло викласти аргументи, чому зростання тарифів – об’єктивна ситуація,
  • та знайти правильні і раціональні рішення, як забезпечити соціальну справедливість в умовах зростання тарифів.

Якщо ми людям не будемо пояснювати, що відбувається, – буде несприйняття. Може скластися враження, що усі проблеми вирішуються за рахунок людей. І це буде поразкою, бо ще ніхто не переміг людей.

Я точно знаю, що соціальна справедливість в питаннях тарифів – це два основні моменти:

  • тарифи мають зростати синхронно з доходами людей,
  • держава повинна захистити тих, хто через обмежені доходи не може заплатити повну вартість комунальних послуг».

Марина Лазебна проілюструвала на цифрах ситуацію з доходами українців, розповіла про реалізовані програми підтримки доходів найуразливіших категорій людей та зазначила, що цього все одно не достатньо, рівень доходів багатьох родин залишається низьким. Вона підкреслила:

«Для підтримки людей в ситуації зростання тарифів включаються механізми державної підтримки споживачів житлово-комунальних послуг.

Фактично, у держави є дві програми допомоги людям з оплатою житлово-комунальних послуг:

  • пільги окремим категоріям (від 25 до 100% вартості житлово-комунальних послуг)
  • та гнучкий механізм – субсидії тим, у  кого доходів не вистачає на оплату послуг.

Ми протягом 2020 року прискіпливо удосконалювали програму субсидій, щоб не залишити поза увагою держави жодного домогосподарства, яке потребує допомоги:

  • збільшили соціальні норми споживання комунальних послуг, адже люди більше були вдома,
  • автоматично перепризначали субсидії,
  • надали можливість отримати субсидії тим, у кого родичі, що прописані в квартирі, там фактично не проживають,
  • дали можливість ДБСТ отримати субсидію на всю опалювальну площу таких будинків, тощо.

Субсидії зараз отримують близько 3 мільйонів домогосподарств, а пільги на житлово-комунальні послуги отримують близько 1,8 мільйона людей, отже, близько третини українців отримують допомогу від держави в сфері оплати житлово-комунальних послуг. Важливо розуміти, що субсидії – це тимчасове явище. Коли економіка починає працювати нормально, доходи населення зростають і з часом одержувачів субсидій стає все менше. Так, це працює в багатьох країнах.

Пандемія ще більше підкреслила необхідність активної ролі держави у розбудові справедливих соціальних відносин, суспільства рівних можливостей та забезпечення стійкого розвитку. Навіть цьогорічний форум у Давосі пройшов під тезою: «Вірус нерівності». Більшість країн світу почали активно перебудовувати моделі від вільного ринку – до соціальної держави. Щорічна доповідь Європейського банку реконструкції і розвитку (ЄБРР) про стан перехідних економік «Transition Report 2020-21» констатує зростання активної участі держави в економічних процесах.

Тому запорукою зміцнення країни та її сталого розвитку є те, наскільки вона здатна побудувати соціальний діалог замість суперечок, наскільки здатна побудувати такі суспільні відносини, де громадяни отримуватимуть відповідь на свої очікування щодо допомоги в ситуаціях незахищеності: хвороби, втрати роботи, складних життєвих обставинах і, в тому числі, зростання тарифів».