Урочиста хода, виступи лемківських колективів зі всієї України, майстер-класи, фотовиставки і частування від місцевих ґаздів та ґаздинь – так прикарпатські лемки відгуляли два фестивалі у Тернопільській та Львівській областях.
Перший – в урочищі “Бичова”, яке знаходиться біля міста Монастириська. Це ХХІІ Міжнародний фестиваль лемківської культури “Дзвони Лемківщини”. На масштабному заході виступили артисти з Долинщини та Калущини, батьків, дідів та бабусь яких свого часу також депортували з рідного дому. Зокрема, ансамблі “Відгомін Бескидів”, “Студенька”, колектив “Доленька”, а також народна аматорська хорова капела “Бескид”. На фестиваль гості з Прикарпаття привезли давні пісні.
Другий – VI Всеукраїнський фестиваль “Гомін Лемківщини” відбувся у селі Зимна Вода. Тут керівниця Івано-Франківської обласної організації “Молода Просвіта” Євгенія Бардяк разом з іншими поважними гостями підняла прапор Лемківщини.
За її словами, саме ця етнографічна група потребує ретельної допомоги зі збереження спадку:
“При вимушеному переселенні, людей розкидали по світу. Традиції, обряди – з часом все може забутися, якщо не передати молодшому поколінню. Попередньо наша команда вже організовували з’їзд молодих лемків. Зараз плануємо започаткувати заходи на Франківщині, які будуть різнитися від тих, що вже проводяться, але так само берегтимуть культуру та історію”.
Є також ідея відродити лемківський фестиваль на Прикарпатті. Нагадаємо, в області його вже проводили на Калущині і на Рожнятівщині. Потрібно вибрати сталу локацію та організовувати масштабно щороку.
На святі у Зимній Воді виступила й народна аматорська хорова капела “Бескид” з Івано-Франківська. Артисти виконали народні композиції, серед яких давня пісня “Дротар”.
“У давнину лемки в господарствах здебільшого користуватися глиняним посудом і якщо він розбивався, його не викидали, а кликали дротара. Це ремісник, який ходив горами від села до села. Розбитий посуд він склеював тістом і обмотував дротом”, – розповів почесний голова Івано-Франківської обласної організації Всеукраїнського товариства «Лемківщина» Степан Криницький, який на сцені під час виконання пісні грає роль дротара.
Голова Івано-Франківської організації Всеукраїнського товариства «Лемківщина» Оксани Данилів зазначила, що такі фестивалі важливі для різних поколінь лемків. Сюди з’їжджаються й з інших країн: “На Прикарпатті є гуцули, бойки, покутяни, ополяни, а про лемків мало говорять. Нас багато, але ми роз’їхалися по районах, областях і країнах. У Радянський період в лемків забрали їх землю, тому ми ніби втратили частину свого коріння. А коли збираємось всі разом, знову відчуваємо той давній дім, – це нас гуртує”.
Цьогоріч восени вшановують 77-річницю пам’яті примусового виселення етнічних українців з їх рідних земель 1944-1951 рр. З цієї нагоди в Івано-Франківську 12 вересня о 12 год. на території Храму Святих Слов’янських Апостолів Кирила і Мефодія (вул. Галицька, 38а) відбудеться поминальний захід. Також відслужать панахиду біля пам’ятного знаку у місті Долина.