Міністерство охорони здоров’я України, закликає дбати про своє здоров’я та нагадує про основні правила перебування на сонці і правильної засмаги.
На сонці можна бути досхочу, головне нанести захисний крем і вдягнути капелюх? Ні, усе це не дає повний захист для шкіри!
Засмага – це захисна реакція. Під дією ультрафіолету у нижніх шарах епідермісу відкладається пігмент меланін, тому колір шкіри змінюється. Від довгого перебування на сонці може розвинутись сонячний дерматит (фотодерматоз). Він проявляється через 2-4 години у вигляді почервоніння та запалення шкіри.
Після 10-12 годин перебування на сонці можна отримати опіки I-III ступенів та сонячний удар. До почервоніння та запалення може додатись жар, свербіж, головний біль та біль в області почервоніння, загальна слабкість, прискорене дихання, запаморочення, аж до втрати свідомості, безсоння, втрата апетиту. Це симптоми, при яких варто звернутись до лікаря. Сонячні опіки, отримані в дорослому віці, підвищують ризик розвитку раку шкіри.
Надмірна засмага може значно уповільнити здатність шкіри вивільняти надлишок тепла. Відтак організму важче охолодитись та може виникнути зневоднення.
Якщо ви хочете отримати здорову засмагу та користь для організму – дотримуйтесь простих правил:
– Оберіть безпечний час для сонячних процедур – орієнтовно з 7 до 10.00 години ранку та після 16.00 годин. Безпечність сонця визначає УФ-індекс. Показник на рівні 0-2 свідчить, що захист не потрібен. При індексі від 3 до 7 варто нанести захист, у полуденний час лишатись в тіні, носити одяг з довгим рукавом та головний убір. Якщо УФ-індекс більш як 8, то у полуденний час краще не виходити на сонце та захистити тіло від променів. Перевірити УФ-індекс: https://bit.ly/3uMvPyK.
– Наносьте сонцезахисний крем з SPF30+ за пів години до виходу з приміщення. Намастіть усі відкриті ділянки шкіри кремом, зокрема ноги та ступні. Поновлюйте крем кожні 2 години або після купання.
– Носіть зручний, легкий та вільний одяг, виготовлений з натуральних тканин (бавовни або шовку).
– Пийте багато чистої води, коли відчуваєте спрагу та сухість у роті. Не існує чіткої норми для чоловіків чи жінок. Про достатню кількість води в організмі свідчить колір сечі, він має бути світлий або світло-жовтий. За водним балансом дітей та людей старше 65 варто слідкувати ретельніше – частіше пропонуйте попити.
Якщо ви дотримуєтеся дієти з низьким вмістом солі, страждаєте на діабет, маєте підвищений кров’яний тиск або інші хронічні захворювання, порадьтесь зі своїм лікарем щодо водно-сольового режиму.
Кофеїн, алкоголь та вода з великою кількістю цукру призводять до втрати більшої кількості рідини. Уникайте дуже холодних напоїв, тому що вони можуть викликати судоми шлунка.
– Одягайте головний убір та сонцезахисні окуляри з відповідним рівнем захисту від ультрафіолетового випромінювання. Наприклад, на окулярах має бути позначка UV400.
Ніколи не залишайте немовлят, дітей та домашніх тварин у припаркованому автомобілі, навіть з відкритими вікнами. Коли залишаєте авто, переконайтеся, що усі вийшли. Не забувайте напувати своїх домашніх тварин: давайте їм багато свіжої води, при цьому залишайте воду в тіні.
Кому заборонено засмагати?
Людям похилого віку, маленьким дітям, гіпертонікам, алергікам, вагітним, тим, хто страждає від новоутворень, меланом, захворювань ендокринної системи. Не рекомендується – людям зі світлою шкірою, з великою кількістю родимок на тілі або тим, у кого більш як 4 родимок діаметром від 6 мм; тим, хто в дитинстві кілька разів отримував сонячні опіки, та якщо у сімейному анамнезі є меланома.