Науковиця з села Боднарів Марія Байляк стала героїнею спецпроєкту Суспільного “Гендерні окуляри”, пишуть Версії.
Марія Байляк – біологиня та професорка кафедри біохімії та біотехнології Прикарпатського національного університету. У дитинстві вона не планувала ставати науковицею, а мріяла бути вчителькою. Каже, спочатку навчатися було непросто, але згодом прийшло розуміння, що невдачі – це також нормально.
Якоїсь миті в розпачі хотіла покинути аспірантуру та науку. Але взяла себе в руки та почала рухатися далі. Зараз Марія працює над дослідженням антивікових властивостей рослинних препаратів.
Зокрема, вчена дослідила, що радіола рожева і жовтий тирлич збільшують тривалість життя.
Вплив цих рослин на процеси старіння організму жінка вивчала на прикладі експериментів на дріжджах та плодових мушках. Їм кілька місяців давали відвари з радіоли і тирличу та подрібнені на порошок рослини.
З’ясувалося, що тривалість життя цих організмів збільшилася на 15 відсотків. У людському вимірі це приблизно додаткові 10 — 15 років життя.
Ще один напрям досліджень Марії Байляк – ожиріння.
“Ми годуємо мишей і дрозофіл висококалорійною їжею, індукуємо в них експериментальне ожиріння і шукаємо шляхи, яким чином можна це подолати”, – розповідає науковиця.
Марія Байляк відмічає, що ожиріння – актуальна проблема для України, бо третина населення має надмірну вагу.
“Більшість жінок, коли починають працювати в науці, вони зупиняються на ступені кандидата наук. Жінка просто дуже часто змінює свої пріоритети в житті. Сім’я теж потребує багато праці. Якщо і чоловік, і жінка на роботі, хтось мусить за дітьми дивитись. Я вважаю себе середньостатистичною науковицею, можливо, трохи недооцінюю себе. Жінки не дуже люблять виставляти на показ свої досягнення”, – додала біологиня.