Третю зиму поспіль синоптики Прикарпаття фіксують тенденцію до зміни клімату в регіоні. Про це Суспільному повідомила представниця обласного центру з метеорології Ірина Марчук. У 2018-му році, наприклад, найхолоднішим днем було перше березня.
Одне із агропідприємств у Тлумацькій територіальній громаді працює в області з 2007-го року. У його підпорядкуванні – 6,5 тисяч гектарів земель.
Зараз підприємство вже засіяло 1 050 гектарів озимим ячменем і 300 – озимою пшеницею.
Низькі посіви пшениці головний агроном підприємства Ігор Гринюк пояснює тим, що восени була несприятлива погода – часто падали дощі. Пізніше почалися різкі перепади температури.
“Перепади температури від мінус до плюс десяти негативно впливають на розвиток рослин. От навіть на полі видно, що рослини є жовтіші і зеленіші. Це все дія перепадів температур. Рослина не може себе забезпечити поживними речовинами. Вона живе, корінець не працює, листочки відчувають тепло, вони хочуть рости. Через це проходить частково редукція азоту з листочків. Переходить у більш молоді листочки, аби вони могли дати на майбутнє якийсь врожай”, – розповідає Ігор Гринюк.
За його словами, для доброго урожаю зернових потрібна певна погода.Чоловік каже, що ідеальних погодніх умов останніми роками він на Прикарпатті не спостерігав.
“В ідеалі – це температура -10 градусів і 10 сантиметрів снігу. Це було б ідеально, але такого не буває. Тому ми мусимо виходити з тих реалій, які є на даний момент, – каже агроном. – Важко сказати, якими були останні п’ять років – сприятливими чи ні. Весна починається швидко, потім – посуха. Агрономи та сільськогосподарські спеціалісти мають дуже напружуватися, щоб вийти з тієї ситуації”.
Загалом аграрії Прикарпаття засіяли озиминою понад 70 тисяч гектарів. Як розповів директор департаменту агропромислового розвитку Іван Андріїшин, зараз стан озимих культур загалом добрий.
“Визначають стан перезимівлі методом відбору взірців. Це роблять три рази на рік – це 25-го січня, 23-го лютого і 10-го березня. Перший етап відбору взірців уже відбувся. Результати, які представили департаменту, свідчать про те, що 93 % перебувають у доброму стані, а 7 % – у задовільному”, – розповів Іван Андріїшин.
За даними обласного центру з метеорології, на Прикарпатті протягом наступних п’яти днів синоптики очікують зниження температури та сніг. За словами метеоролога Ірини Марчук, упродовж останіх трьох років похолодання фіксують саме навесні.
“У 2018-му році в нас найхолодніший день зими був першого березня. І в березні в нас були нижчі показники, ніж усю зиму – грудень-січень-лютий”, – розповіла жінка.
За словами Ірини Марчук, на території області фіксують нерівномірний розподіл опадів та температурного режиму. Упродовж останіх 10-ти років зими тепліші. Натомість зниження температури та снігопади переважно фіксують навесні.