Прикарпатські науковці розробили новий метод оцінки якості води в річках Карпатського регіону.
Про це розповіла завідувачка кафедри туризму Івано-Франківського національного технічного університету нафти й газу, професорка Людмила Архипова, пише Суспільне Карпати.
“Ми по-іншому підійшли до оцінки якості водних об’єктів Карпатського регіону і запропонували оцінювати не забруднення, а резервну потужність наших гідроекосистем”, — каже Людмила Архипова.
Дослідники оцінювали буферну здатність річок Прут, Дністер у межах Українських Карпат, а також річки Тиса в межах Закарпаття.
“Що вище ми піднімаємося в гори, то потенціал якості води більший, – каже науковиця. – Там немає техногенного, антропогенного навантаження”.
За її словами, річка Прут володіє достатньою буферною здатністю: “У неї досить добрі показники самоочищення, що практично в 90 % випадків показників перевищення від нормативних показників не спостерігається, хіба що в періоди дуже малого стоку”.
Самоочищення річок є, але до певної міри, зауважує дослідниця: “Наприклад, якщо в річці тече 10 кубів води, і ми скидаємо пів куба забрудненої води, то в такому співвідношенні можливо розвести і самоочистити. Але, якщо в десятикубову річку скидаємо 10 кубів стічних вод, то можливості природної екосистеми тут є обмеженими”.
Дослідження науковці університету проводять давно, вони враховані у державній програмі розвитку водного господарства нашої області. Зараз у виші створений протипаводковий центр.