У збірці проаналізовано та спростовано хибні уявлення про жителів Донбасу і початок війни в 2014 році, причини, з яких люди залишаються в окупації та тамтешні реалії.
Роботу над книгою розпочали ще до початку повномасштабного вторгнення, згодом у 2023 році продовжили над нею роботу, пише Правда.іф з місця події.
Авторами збірки виступили кілька громадських організацій. Серед них люди, які працюють у сфері захисту прав людини і прямо чи опсередковано пов’язані з війною, починаючи з 2014 року. Деякі пройшли полон і мають власний травматичний досвід у зв’язку з конфліктом.
Книга-дослідження розповідає про міфи та стереотипи навколо війни та Донбасу. У збірці проаналізовано та спростовано хибні уявлення про жителів Донбасу і початок війни в 2014 році, причини, з яких люди залишаються в окупації та тамтешні реалії, про полон й проблеми цивільних полонених. Розглянуто питання компенсацій для постраждалих з боку української держави.
Юрист-аналітик ГО “Східноукраїнського центру громадських ініціатив” і співавторка книги Юлія Чистякова розповіла, що, працюючи вже певний час у правовому полі з колегами, неодноразово зустрічали упереджене ставлення у суспільстві до вихідців зі східних областей, штампів, які до них застосовувались:
“Ми тоді почали працювати над цією збіркою статей, де намагаємось демонструвати, що ті стереотипи щодо жителів східних областей мають переглядатися, поборюватись та трансформуватись”
“Російська пропаганда активно працює на те, щоб переконати не лише міжнародні служби, а й українське суспільство, що у нас громадянський конфлікт і в ньому з 2014 року винна певна категорія людей. Саме навіювання привело до неготовності України до війни”, – переконана представниця ГО “Східноукраїнського центру громадських ініціатив” та співредакторка книги Надія Нестеренко.
“Молода просвіта Прикарпаття” долучилась до написанням двох великих розділів книги, каже співавторка від організації Тетяна Пігурська. У першому розділі розповідається, хто привів росію на Донбас.
“Йдеться про події “російської весни”, коли відбувалось багато їх мітингів. Аналізуємо, хто насправді і в якій кількості були учасниками. Як ЗМІ окупантів поширювали фейки, що весь Донбас прагне відділитись від України”, – розповідає співавторка.
Другий розділ присвячений сучаснішим подіям – чи всі, хто там залишились або повертаються до своїх домівок, є сепаратистами.
Книгу можна прочитати в електронному варіанті на сайті “Східноукраїнського центру громадських ініціатив”.
Надрукована збірка накладом 1000 примірників.