-РЕКЛАМА-

РЕКЛАМА

Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Ранкова скутість може вказувати на початок серйозних захворювань суглобів. Поради лікаря

-Реклама-spot_img
spot_img

Щодня багато людей звертаються до лікарів із скаргами на болі в суглобах, на біль при ходьбі, тощо. Які хвороби травматологи виявляють найчастіше, чи можливо їх вилікувати та якими є перші симптоми, які мають викликати занепокоєння в пацієнта? Про це читачам Правда.іф розповів лікар-травматолог міської поліклініки №5 Едвард Смолинський

– Пане Едварте, із якими саме захворюваннями до Вас найчастіше звертаються франківці?

– Дуже часто пацієнти звертаються із артрозами та артритами суглобів. Це захворювання №1, особливо в людей старшого віку. Якщо брати по світовій класифікації, артрози суглобів організму займають 5-6 місце по частоті виникнення. На перших місцях, звісно, ВІЛ, цукровий діабет, ожиріння, але артрози – наслідок цих захворювань. На артроз частіше хворіють жінки більш старшого віку. Це пов’язано із процесами гормонального рівня, під час клімаксу і збою на гормональному рівні, внаслідок чого руйнується хрящова тканина.

- РЕКЛАМА-

Спочатку страждають маленькі суглоби, це артрити, артрозо-артрити, а з часом хвороба проявляється і на великих суглобах, в основному страждають  кульшові і колінні суглоби, адже на них припадає основне навантаження організму. Внаслідок прогресування артрозу цих суглобів виникає виражена болючість, обмеження рухомості суглобів, нічні й періодичні болі ниючого характеру, іноді, при зміні погодних умов, процес хвороби загострюється і  виникає ще й біль у крайніх точках суглоба.

Процес лікування також є доволі складним, оскільки сама хвороба не виліковується, її можна лише заліковувати на певний період часу.

Спочатку можна лікувати нестероїдними протизапальними препаратами і знімати запальні процеси, далі – робити блокади: уколи навколо суглобу, пацієнтам призначають хондопротектори – препарати, що покращують міцність суглобових поверхонь.

На більш пізніх стадіях хвороби потрібно вводити в порожнину суглоба внутрісуглобові препарати, часто це плазмоліфтинг ( PRP-терапія), коли ми відбираємо у пацієнта з  вени кров, центрифугуємо її, виділяємо плазму насичену тромбоцитами і вводимо її безпосередньо у хворий суглоб. Також можна вводити гіауронову кислоту, яка допомагає збільшити рухомість суглоба.

– Які іще патології є поширеними в травматології?

– Зараз часто зустрічаються пацієнти із захворюванням, яке називається остеохондропатія –це не що інше, як асептичний некроз кісткової тканини, внаслідок порушення її живлення. Тобто, це дистрофічне захворювання, яке у більшості випадків генетично обумовлене. Остеохондропатія частіше вражає підлітків і дітей, внаслідок порушення кровопостачання і живлення кісткової тканини при обмінних порушеннях, травматичних або вроджених аномаліях. Хондропатія частіше вражає кістки і суглоби, які піддаються великим навантаженням: кульшові, колінні, кістки стопи. Іноді пошкоджуються хребці.

Це такі хвороби, як Осгуда-Шляттера (остеохондропатія горбистості великогомілкової кістки, яка виникає частіше у підлітків в період інтенсивного росту і при активних заняттях тими видами спорту, які передбачають навантаження на нижні кінцівки)

Остеохондропатія п’яткової кістки (Хаглунда Шинца) – пошкодження горбистості п’яткової кістки в місці прикріплення ахілового сухожилля, супроводжується набряком і болем в ділянці горбистості, які посилюються при ходьбі. З часом в цьому місці формується п`яткова шпора).

Остеохондропатія хребта (хвороба Шейермана-Мау) – виникає у дітей в період інтенсивного росту і характеризується посиленням грудного кіфозу, викликаного деформацією тіл хребців, внаслідок хондропатії замикаючих пластинок хребців. Спочатку кіфоз проявляється сутулістю, потім виникає біль в спині і порушується робота внутрішніх органів.

Хвороба Кінбека – хондропатія півмісяцевої кістки, яка виникає внаслідок постійного травмування кисті, супроводжується болем, що посилюється при навантаженні, атрофією м’язів передпліччя.

– Яке саме лікування назначають медики?

– Лікування цього захворювання суглобів включає як консервативні, так і хірургічні методи. Консервативне лікування передбачає забезпечення спокою враженій кінцівці в гострий період, а саме гіпсові лонгети, застосування знеболюючих та протизапальних препаратів.

Альтернативою чи доповненням  препаратам виступає фізіотерапія. Для зняття болю і запального процесу застосовується ультразвукова терапія, проводиться магнітотерапія з імпульсним магнітним полем, високотонова терапія. Для посилення регенерації кісткової і хрящової тканини ефективними є лазеротерапія та HILT-терапія. При розвитку атрофії м’язів використовується електротерапія з стимулюючими струмами. В неактивній фазі проводиться ударно-хвильова терапія.

Показане застосування теплових процедур у вигляді вигрівання парафіном, озокеритом чи сольовими грілками. Вигрівання комбінується з екстремальним холодом: локальна кріотерапія добре знімає біль і значно посилює кровопостачання.

Проводиться також масаж спини або кінцівок, а також  гідромасаж.

У деяких випадках виникає необхідність хірургічного втручання – проводяться різні кістково-пластичні операції.

– Як зрозуміти, що із суглобами щось не те? Тобто чи існують симптоми, які допоможуть виявити хворобу на ранній стадії?

– Першим симптомом негараздів із суглобами є так звана ранкова скутість, коли людина прокидається і відчуває в стопах і в кистях певну скутість, хочеться зробити зарядку, розтягнутися. Це перші ознаки початку захворювання. Але часто люди на них не зважають і звертаються до лікаря уже при виникненні болю при ходьбі, фізичних навантаженнях чи заняттях спортом.

Розмовляла Любов Загоровська

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Любов Семанишин
Любов Семанишин
Журналіст, публіцист. Редакторка сайту Правда іф. юа. Випускник філологічного факультету ПНУ.
-Реклама-

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні