Диван на коліщатках в темній вітальні

Реформа добралась до лісів. На Франківщині ОТГ рахують майбутні прибутки, у лісгоспах бояться банкрутства

Автор: Орися Корчун
10/09/2018 17:46
-Реклама
Оренда і продаж комерційної нерухомості від 30 м²
-Реклама
-Реклама
-Реклама
Готелі Reikartz і контакти, Україна
-Реклама
Азов

Нещодавно Президент України Петро Порошенко підписав закон № 2497 щодо внесення змін до Податкового кодексу. Серед нововведень – запровадження сплати земельного податку за лісові землі. Це означає, що з 1 січня 2019-го лісові господарства будуть платити податки до бюджетів місцевих рад.

Для громад це, звісно, позитив, бо їхні бюджети зростуть. Але лісгоспи при цьому побоюються банкрутства, пише Репортер.

Грошей стане більше

За даними Івано-Франківського управління лісового та мисливського господарства, 626 тис га (41 %) адміністративної площі області вкрито лісами. 75 % лісового фонду закріплені за державними лісгоспами, а 25 % ділять між собою спеціалізовані підприємства. Однак ані ті, ані інші раніше не платили земельний податок за користування лісом до місцевих бюджетів. Гроші йшли до держбюджету – як і рентна плата за користування надрами.

«Реформа децентралізації в Україні триває третій рік, і за цей час відбулося чимало змін щодо наповнення місцевих бюджетів. Однак, на сьогодні жодних надходжень від лісового господарства до органів місцевого самоврядування не було, – розповідає виконавчий директор Агенції розвитку ОТГ Прикарпаття Максим Чопей. – Ми неодноразово піднімали це питання на нарадах, вивчали досвід європейських країн і врешті вирішили просувати зміни до законодавства щодо оподаткування земельної площі, яка знаходиться під лісами».

За словами Чопея, нинішні правки до Податкового кодексу в першу чергу допоможуть розвивати інфраструктуру в гірських районах. Лише в Івано-Франківській області з 1 січня суттєво збільшити бюд­жети зможуть понад 20 об’єднаних громад. Зокрема з’являться кошти на ремонт доріг, які постійно розбивають лісовози.

«Сільські громади мають величезний ресурс, але, на жаль, не мають можливості ним користуватися, – говорить Максим Чопей. – Стає дуже прикро, коли ми приїжджаємо у віддалені села Долинського, Верховинського чи Надвірнянського районів, дорогою зустрічаємо десяток лісовозів, а сільський голова каже: «В мене бюджет – 200 тисяч гривень». Як при такому бюджеті знайти гроші на покращення інфраструктури, якщо цих 200 тисяч навіть не вистачає на зарплату працівникам? Тому ми дуже сподіваємось, що зміни будуть працювати і закон дасть можливість наповнити місцеві бюджети реальними грошима».

Голови шукають компроміс

Голова Білоберізької тергромади Дмит­ро Іванюк розповідає, що адміністративна площа їхньої ОТГ на 62 % вкрита лісами. При цьому земельний податок – це основне джерело наповнення місцевого бюджету.

«За два роки наша громада з цього лісу нічого не отримала, крім розбитих доріг і конфлікту з лісгоспами, – каже Іванюк. – Нині маємо можливість самостійно визначати відсоток, який держлісгосп повинен сплатити до місцевого бюджету. Та при цьому маємо враховувати інтереси підприємців. Наприклад, закон дозволяє встановити максимальну ставку земельного податку 5 %. Водночас ми розуміємо, що для деревообробників це забагато. Це призведе до скорочення робочих місць і банкрутства лісових господарств. Тому під час попередньої наради вирішили встановити ставку земельного податку від 0,5 до 1 %».

За попередніми підрахунками, говорить Дмитро Іванюк, якщо лісові господарства сплачуватимуть до місцевих бюджетів 1 % від прибутку, деревина у Верховинському районі подорожчає на 250 грн.

«До кінця року ми мусимо відпрацювати всі нюанси, аби не вийшло так, що одні громади приймуть рішення про ставку 5 %, а інші – 0,5 %, – додає голова Ланчинської ОТГ Володимир Попович. – Має бути збалансування, аби ми не «посадили» роботу лісгоспів. З іншого боку, є ризик, що земельний податок буде надходити за місцем реєстрації лісгоспів, а вони, як правило, зареєстровані в райцентрах. Та справа не лише у грошах. Цей закон дає можливість органам місцевого самоврядування управляти процесом вирубки зелених насаджень».

Обкладені податками

Поки голови ОТГ підраховують майбутні прибутки, лісівники готують свої поправки до закону. На їхню думку, якщо він вступить у дію, то деревина на ринку подорожчає щонайменше у 1,5-2 рази. Натомість, за словами голови Асоціації деревообробних підприємств Прикарпаття Ігоря Соболевського, підняття цін на сировину приведе до банкрутства лісгоспів.

«Польща платить податок на землю, але тільки з промислових лісів. На мою думку, це цільова програма закрити лісове господарство. Тоді, як ми за те, щоб розвивати його», – обурюється Соболевський.

Водночас, заступник начальника Івано-Франківського обласного управління лісового та мисливського господарства Роман Варварук каже, що нині всі витрати лісгоспів покриваються за рахунок господарської діяльності, жодного фінансової підтримки від держави вони не мають.

«На лісогосподарських підприємствах управління задіяні 2900 працівників. За 2017 рік підприємства сплатили 276 млн грн податків та обов’язкових платежів до зведеного бюджету. Підприємства нашої галузі зараз націлені на заготівлю деревини вибірковими рубаннями. Для вибіркових рубок нам необхідна вартісна технічна модернізація. Проте після сплати великої кількості податків на розвиток у нас залишається мізер», – запевняє Варварук.

При обласному управлінні лісового та мисливського господарства нині створили робочу групу, яка має напрацювати новий законопроект щодо земельного податку. До її складу увійшли 12 людей, серед яких представники лісової галузі, деревообробних підприємств, науковці та громадські активісти.