-РЕКЛАМА-

РЕКЛАМА

Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Реформа триває: франківські учні тепер їдять по-новому ФОТО

-Реклама-spot_img
spot_img

Лунає дзвінок і у шкільну їдальню вривається гул. Маленьких учителі приводять за руку, старші учні приходять самі та замовляють собі хто рис з куркою, а хто млинці. Їжу одразу розігрівають у мікрохвильовці.

Реформа шкільного харчування триває вже два роки, пише Репортер.

Що найбільше любите?

У франківському ліцеї № 23 імені Романа Гурика нині на сніданок – биточки з печінки, картопляне пюре, чай, огірок, хліб і яблука. На обід пропонують розсольник, запечені курячі фрикадельки, макарони, помідори, компот і хліб. Це все для молодшої школи, яка харчується організовано. А старшокласники можуть обирати: рис, запечена картопля, котлети, відбивні, печені овочі, пюре, макарони, різні салати, три види налисників…

- РЕКЛАМА-

«Старша школа має вільний вибір, у них перерви по 20 хвилин, – розповідає Ірина Дубова, ФОП, яка надає послуги з харчування у ліцеї № 23. – У нас роздаткова з підігрівом, холодильна вітрина для салатів. Дитина приходить на роздачу і дивиться, що хоче. Люблять спагеті з сиром, запечену картоплю з куркумою. А ще я спеціально роблю дві порції салату з гарбуза та яблук, бо є дві дитини, які це купують. Це дуже корисно, хоч більшість школярів не дуже таке полюбляє».

За 10 хвилин перерва, тож в їдальні кипить робота. Моторні жінки розкладають пюре з биточками по тарілках і розносять на столи. Молодша школа харчується під час трьох перерв, старші учні самі обирають, коли поїсти.

Реформа триває: франківські учні тепер їдять по-новому ФОТО

Лунає дзвінок, їдальня запов­нюється дітьми. Малюки за столами чемно їдять і діляться враженнями від уроків. «Що найбільше любите в їдальні?» – «Котлети!», – кричить мала дівчинка, переможно піднявши вгору виделку.

Тим часом учні старших класів поважно – хто парами, хто групками – приходять і замовляють порції.

«Зараз харчування стало знач­но кращим, ніж колись. І тепер дешевше, – розповідають восьмикласниці Юля та Аліна. – Замовляємо пюре чи гречку, відбивну й салат. Поки все влаштовує».

З усіх школярів 25 % – пільговики, за їхнє харчування платять з міського бюджету. Інші купують самі. Сніданок коштує 20 грн, обід – 25.

Реформа триває: франківські учні тепер їдять по-новому ФОТО

«Можна сказати, що харчуванням охоплені всі учні, – говорить Ірина Дубова. – Хтось поїв гарнір і м’ясне, хтось купив чай і булочку, хтось сирник. Якщо перерва, всі кухарі стають на роздачу, а ті, що миють посуд, підносять тарілки. Кожен знає свій шматок роботи, щоб швидше обслужити дітей».

За словами підприємиці, вона з кухарками на роботі з 05:15. Всю їжу готують одразу в школі.

«Вчора робочий день закінчився о 20:20. Але це спочатку так: три місяці були канікули, до того карантин. Вересень завжди тяжкий. Зате у нас гарний колектив і ми любимо дітей», – каже Ірина.

Оновлення з покращанням

Шкільне харчування почали міняти ще в 2019 році у рамках реформи Нової української школи. Тоді школи зобов’язали готувати страви за новим збірником відомого кулінара Євгена Клопотенка. До збірки увійшли 100 рецептів – від фрикадельок до лазаньї.

«Клопотенко взяв за основу всі страви, які були у нас раніше, у старому збірнику 1985 року, – каже підприємиця. – Тільки додав спеції, бо раніше їх не дозволяли. Тепер можна додавати всякі: куркума, карі, імбир. От і виходить нова страва – а продукти ті самі. А крім того, додав страви інших кухонь. Наприклад, паелья – це курка з рисом, а раніше у нас був лише плов».

З початку 2021 року шкільне харчування вирішили покращити ще. У міністерстві охорони здоров’я (МОЗ) заявили, що діти вживають забагато шкідливої їжі, тож це намагатимуться виправляти хоча б у їдальнях. За новими нормами, у школі заборонено подавати м’ясні напівфабрикати – наприклад, сосиски, заборонений цукор, зменшена кількість жирів і солі.

У травні 2021 перша леді Олена Зеленська презентувала нове меню. За її словами, в 91 % шкільних їдалень у містах та 98 % у селах не перевіряють калорійність страв. Також більшість шкіл не має необхідного обладнання, щоб їжа була смачною і теплою.

Отже, шкільне меню знов оновлюється. У ньому є 160 страв – традиційні українські, популярні світові, а також безглютенові позиції. Крім того, збільшили кількість фруктів і м’яса. Спершу на нове харчування школи мали перейти з 1 вересня, але потім перехідний період продовжили до 1 січня 2022.

«Ми, підприємці, які надають послуги з харчування в навчальних закладах, вивчали нове меню ще у червні, – розповідає Дубова. – Там вимагається майже 75-100 г салату дитині щодня, а також фрукти. Тоді, якщо брати середні ціни, сніданок мав би коштувати 35-38 грн. Тож у МОЗ нам дали час на вирішення цього питання».

За словами підприємиці, нове меню можна буде не погоджувати з директором школи і Держпродспоживслужбою. Крім того, там додали нові страви, які раніше були заборонені.

«Наприклад, у новому меню нам дозволили готувати омлет, – розповідає Ірина. – Тепер можна поливати сметаною сирники, запіканку. А досі сметану дозволяли тільки в перевареному вигляді. Навіть є салати, які заправляються оцтом, а раніше була тільки лимонна кислота, яку розводили кип’яченою водою. Також треба збільшувати злакові, бобові, а зменшувати картоплю й макаронні вироби. Хоч насправді діти дуже люблять картоплю і макарони. А от горохове пюре і квасолю в соусі – менше. Але будемо пробувати».

Реформа триває: франківські учні тепер їдять по-новому ФОТО

Дієти бувають різними

Ще одне нововведення в їдальнях – тепер учні можуть харчуватися за окремими дієтами. Наприклад, якщо у когось алергія на певні продукти, або є захворювання шлунково-кишкового тракту.

За словами Ірини Дубової, харчування у школі й так нешкідливе. Але є діти, для яких готують окремо.

«Вся їжа у школі – дієтична, – каже підприємиця. – Але батьки можуть написати заяву, що дитині не можна їсти якийсь продукт. У нас є учні, яким не можна рибу. Тож ми знаємо, що цій дитині треба поміняти порцію. А на роздачі завжди є парові котлети, бо дієти дотримуються і багато вчителів».

Щоб організувати дитині окреме харчування, батькам треба принести шкільній медсестрі довідку від лікаря. А вона вже надасть рекомендацію в їдальню.

Вдалося домовитися про особ­ливе харчування для дитини і франківчанці Євгенії Павлик. Її дитина навчається у ліцеї № 3. Уже три роки дівчинці страви готують по-іншому, ніж її однокласникам. Для цього мама принесла директору довідку від лікаря з діаг­нозом доньки.

«Нам дуже пощастило з жінкою, яка працювала на кухні. Вона залюбки готувала для моєї дочки окремо, не додаючи підливи чи м’яса, яке їй не можна», – розповідає жінка.

Але не всім вдалося вирішити проблему. Донька Руслани Мандзюк не переносить глютен і лактозу. Зараз вона в четвертому класі ліцею № 1 й усі ці роки носить їжу з дому.

«Дитина мусить носити багато важких термосів. До того ж, вони все одно не тримають тепла, тож взимку їжа холодна, – розповідає Руслана Мандзюк. – Важко й морально: інші діти сміються. Бувало, донька приносила їжу назад додому, бо однокласники не сприймали те, що вона мусить їсти окремо».

Щодня жінка прокидається о 05:00-06:00, щоб приготувати дитині сніданок, перекус, обід. Тому окреме харчування в шкільній їдальні вирішило б багато труднощів.

Шкідливе – за порогом

За словами лікарки по роботі зі школярами міської дитячої поліклініки Олени Осовської, згідно з даними за цей рік, 997 школярів Івано-Франківська мають захворювання шлунково-кишкового тракту. Втім, це дані лише по поліклініці, адже багато хто має підписану декларацію з сімейним лікарем чи у приватній клініці. Тож насправді цифра більша. І дуже добре, що шкільне харчування стає дієтичним і збалансованим.

«За останнім санітарним рег­ламентом зменшили кількість цукру: на один прийом їжі не більше 7,5 г, – говорить Олена Осовсь­ка. – Також один прийом їжі має бути до 100 г фруктів. Майже на половину зменшили кількість хліба: колись було 60-80 г на ­прийом, нині – 30-50».

За новими нормами також збільшили кількість м’яса: на тиждень має бути дві порції по 70, 100 або 120 г, залежно від віку. А також – риба й кисломолочні.

Реформа триває: франківські учні тепер їдять по-новому ФОТО

“Щодня дитина має отримувати нормальну порцію кисломолочних продуктів. Раніше визначали норму на тиждень. Зараз щодня має бути або 200 мл молока, або 125 мл йогурту чи кефіру, або 125 г домашнього сиру чи 15 г твердого сиру або 25 г сметани», – каже лікарка.

Щодо особливого харчування для дітей з певними захворюваннями, на думку Олени Осовської, це теж важливий крок вперед. У Франківську зараз є 93 дитини, які мають цукровий діабет. Інші захворювання більш рідкісні. Наприклад, на обліку в медзакладі є лише одна дитина, яка має непереносимість лактози. Втім, знову ж таки, не всі відвідують лікаря саме у дитячій поліклініці.

«Дітям з непереносимістю глютену не можна їсти все, що містить пшеницю, у тому числі манну крупу, булгур, кус-кус, жито, ячмінь, овес, – розповідає Осовська. – Тим, хто не переносить яйця, мають готувати їжу без них, те саме з лактозою. Скільки коштуватиме таке харчування, буде залежати від вартості продуктів. Це вже рахують у школі. Крім того, у навчальних закладах має бути інформація про страви: де є в складі яйця, риба, молоко, злакові продукти».

Втім, скільки б не було позитивних змін у харчуванні в школах, дітей все одно тягне до забороненого. І його вони їдять поза межами навчальних закладів.

«Фаст-фуд, снеки, енергетичні напої – все це викликає залежність, – стверджує лікарка. – Треба, щоб біля навчальних закладів не було пунктів продажу шкідливої їжі. Бо це чудово, що у школах харчування дієтичне. Та як би дітей не заманювали новими цікавими стравами, на перерві вони біжать і купують те, що хочуть».

Нові норми

Згідно з постановою Кабміну від 24 березня 2021, заклади освіти можуть організовувати шкільне харчування у два способи. Перший – коли працівники у штаті закладу освіти повинні самі готують всі страви. Другий – коли харчування організовує постачальник продуктів. Тобто тоді працівники їдальні й буфету не входять до штату закладу.

Харчування можна організовувати одноразово (лише сніданок), дворазово (сніданок та обід), триразово, чотириразово (додається підвечірок і вечеря), п’ятиразово (ще й з другим сніданком). У державних та комунальних закладах тривалість прийому їжі повинна становити не менше ніж 20 хвилин, обіду – 25-30 хвилин. Їжу необхідно видавати дітям у суворо визначений час з інтервалами у три-чотири години.

Реформа триває: франківські учні тепер їдять по-новому ФОТО

Щосезону потрібно складати приблизне меню на чотири тижні. Дозволяється використовувати меню, рекомендоване МОЗ, без погодження з Держпродспоживслужбою. У меню треба звертати увагу на калорійність страв, а також на кількість жирів, білків і вуглеводів.

Учні з харчовими алергіями, цукровим діабетом, целіакією (непереносимість глютену), лактазною недостатністю (непереносимістю лактози), вродженими порушеннями метаболізму (наприклад, фенілкетонурією) мають право на окреме харчування.

Питна вода повинна бути доступною в будь-який час.

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Влада Гнатів
Влада Гнатів
Інформаційний оглядач інтернет-сайту Правда іф.юа. Випускник філологічного факультету Прикарпатського національного університету
-Реклама-

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

Квартири Івано-Франківськ

РЕКЛАМА

купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні