Розпочався новий навчальний рік. Враховуючи й далі непевну ситуацію з коронавірусом, він знову – як крок у невідомість.
Але освітяни, батьки та учні вже готові до труднощів, пише Репортер.
Класів стає більше
У Франківську новий навчальний рік розпочинає 121 заклад освіти. З них 54 – середньої освіти, 44 – дошкілля, 14 позашкільної та дев’ять – професійно-технічної.
До школи пішли 3765 першачків. А загалом за парти сіло 34540 учнів. У середньому в класах по 27 школярів.
«Мережа закладів загальної середньої освіти зросте цьогоріч на 19 класів, – каже заступниця директора департаменту освіти і науки Наталія Микула. – 6000 учнів навчатимуться у другу зміну. У нас є 14 шкіл-тисячників. Найбільше учнів – у ліцеї № 18, тут їх 1821. Далі йдуть ліцей № 23 імені Романа Гурика, ліцеї № 25, 22, 24 і 10».
Найменші заклади – ліцеї № 17, 6 і 7, а також гімназії у селах міської громади.
Якщо пандемія не внесе корективи, то навчальний рік має тривати з 1 вересня по 3 червня. Перший семестр закінчиться 30 грудня, а другий розпочнеться 17 січня. Осінні канікули заплановані з 23 по 31 жовтня, а весняні – з 26 березня по 3 квітня.
Різні ліцеї та нове меню
Реформа Нової української школи (НУШ) триває уже четвертий рік. Тобто, першопрохідці реформи пішли до четвертого класу. Крім того, розпочалося навчання у пілотних п’ятих класах НУШ. Таких по Україні є 136. На Прикарпатті пілотні класи є в чотирьох закладах: ліцеї № 2 у Франківську, ліцеї № 10 у Калуші, у Більшівцівському та Ямницькому ліцеях.
Ще на початку 2020 року майже всі франківські школи перейменували на ліцеї. Згідно з реформою, тепер освіта ділиться на три цикли: початкова школа (1-4 клас), гімназія (5-9 клас) і ліцей (10-12 клас). Закон передбачав створення окремих академічних ліцеїв. Вони мали б бути відділені від основної школи й мати не менше чотирьох класів на паралелі. Сюди могли б вступати учні з різних регіонів, мешкати в пансіонатах і навчатися.
Втім, у міністерстві вирішили, що це занадто радикально. На початку серпня президент Володимир Зеленський підписав закон, у якому відхилили деякі рішення реформи. Втім, у МОН планують готувати нове положення про ліцеї. Поки що вимогою точно залишили мінімум три профілі для 10-12 класів.
«Весь перехід має завершитися до 2027 року, – говорить Наталія Микула. – З часом будуть окремі ліцеї, за законом вони мали б бути окремими юридичними особами. Також є вимоги до того, скільки ліцеїв має бути у населеному пункті, виходячи з кількості населення. За підрахунками, у Франківську мало б бути не більше 8-9 академічних ліцеїв».
Також у школах триває реформа шкільного харчування. У травні 2020 року перша леді Олена Зеленська презентувала оновлене меню для їдалень. Воно включає 160 страв: як традиційних українських, так і популярних світових. Також додали безглютенові позиції і збільшили кількість м’яса та фруктів.
Спочатку нове меню планували запровадити з 1 вересня, але виявилося, що школи не готові. Тож закладам дали час до 1 січня 2022 року.
Меблі чекають на тендер
Станом на кінець минулого тижня в область привезли 76 % підручників для четвертого класу та майже 26 % для восьмого. За словами Наталії Микули, франківська громада забезпечена підручниками на 95 %.
«Зараз ще МОН довозить підручники – не тільки в нашу громаду, а й в інші, – говорить Микула. – Тепер підручники замовляють самі школи. Наприклад, було 19 букварів, з яких обрали дев’ять. І в нашій територіальній громаді кожна школа обрала один з варіантів».
Також затримується забезпечення меблями і комп’ютерами для НУШ. Як каже Микула, департамент оголосив закупівлю, тож одномісні парти і комп’ютери очікують наприкінці жовтня – на початку листопада.
Наразі департамент проводить тендери в електронній системі «Прозорро». Зокрема, за майже 37500 грн закупили 16 парт і 32 стільці. Окремо парти купують самі школи. Наприклад, за 11700 грн початкова школа № 26 закупила вісім комплектів парт. А понад 48 тис грн за 26 комплектів парт і стільців заплатить ліцей № 16.
Також за 35000 грн департамент освіти і науки закупив ігрове обладнання, а за майже 50 тис грн – додатковий мультимедійний комплект для Хриплинської гімназії.
Щодо шкіл по області, то на закупівлю мультимедійного обладнання, меблів та автобусів тут переважно використовують освітню субвенцію. За словами директора обласного департаменту освіти, науки і молодіжної політики Віктора Кімаковича, до 1 вересня освоїти всі кошти не встигнуть. Але до кінця місяця речі вже планують передати школам.
«За літо нам вдалося спрямувати 38 млн грн на ремонтні роботи в закладах освіти. Це кошти з обласного, державного, місцевих бюджетів громад, – говорить Кімакович. – У дев’ятьох закладах відремонтували опалення, у 18 замінили каналізацію, у восьми закладах частково відремонтували покрівлі, а в 34 – провели капремонт приміщень».
Крім того, з обласного бюджету виділили 10 млн грн на шкільні меблі й 10 млн на комп’ютери. А з держбюджету для шкіл виділили 44 млн грн на ноутбуки для вчителів. Це на випадок дистанційного навчання.
Щепитися не спішать
Поки що навчання розпочалося в нормальному режимі, але ситуація з коронавірусом уже почала погіршуватися. Якщо область переведуть в помаранчеву або червону зону, школярам доведеться навчатися онлайн. Згідно з вимогами МОЗ, у такому випадку працювати можуть лише ті заклади освіти, де вакциновані не менше 80 % працівників. Але поки на Прикарпатті є всього 28 % вакцинованих працівників шкіл.
«Це не найкращі показники, але робимо все, щоб вакцинованих було більше, – каже Віктор Кімакович. – У нас є об’єднані громади, де більше 80 % щеплених. А є такі, де показник навіть не дотягує до 10 %. Надіюся, за вересень ми трохи надолужимо».
Станом на минулий тиждень у франківській міській громаді – 42 % повністю вакцинованих працівників у закладах загальної середньої освіти.
Крім того, МОЗ змінило деякі загальні карантинні вимоги. Зокрема, тепер працівникам не мірятимуть температуру при вході. Тепер вони самі зобов’язані контролювати її вдома і не йти на роботу, якщо термометр показує більше 37,2. Також повинні носити маски при спілкуванні одне з одним, а вчителям на уроках рекомендують і далі використовувати захисні щитки. Учні початкової школи можуть не носити масок, а от 12-річні й старші вже мають їх одягати під час пересування школою.
Також рукавички, маску, респіратор чи щиток та окуляри повинен мати працівник на видачі їжі та той, хто здійснює розрахунок. Всіма захисними засобами працівників має забезпечувати школа, до того ж одну маску треба використовувати не довше трьох годин. Провітрювання класу, дезінфекція поверхонь і постійне миття рук з милом залишаються правилами.
Крім того, у Центрі медичного здоров’я нагадують, що всі учні повинні щороку проходити медогляд, про що видають спеціальну довідку. Також школяру знадобиться карта профілактичних щеплень від 10 хвороб. Вакцинацію здійснюють за національним календарем щеплень.
Авторка: Ольга Романська