Минулого тижня громадська організація “Спільнота ромів Закарпаття” подала позов на міського голову Івано-Франківська Руслана Марцінківа.
Позивачі вимагають 250 тисяч гривень компенсації “за порушення честі та гідності ромської національної меншини”. Все через висловлювання очільника Франківська під час оперативної наради 21 квітня, інформує Бліц-Інфо.
Слід зазначити, ГО “Спільнота ромів Закарпаття” створили 24 квітня – через три дні після скандалу. Тож такий позов від невідомої організації ромські лідери вважають провокацією, яка тільки налаштує людей проти ромів.
Як каже у коментарі закарпатського видання “Перший. com.ua” Борис Бучко, голова Громадської ради ромської національної меншини, за останні 30 років на Закарпатті створено багато ромських товариств та об’єднань. Втім, жодне з них не володіє «монополією» на представлення чи захист інтересів всіх ромів краю.
“Нехай навіть ГО взяла собі претензійну назву «Спільнота ромів Закарпаття» – вона має право представляти і захищати інтереси тільки членів своєї організації, і не більше. Я попитав ромів ужгородського мікрорайону «Шахта» – ніхто про таке товариство не чув і на жодні дії його не уповноважував. Певен, що так би відповіли й у переважній більшості місць компактного проживання ромів.
Треба наголосити, аби дізнатися спільну думку як не всіх ромів, то хоча б більшості, мав би бути проведений представницький форум ромських товариств і об’єднань. Скликати його зараз, в умовах карантину, просто неможливо.
Згідно з Конституцією та чинним законодавством, кожен громадянин держави має право на судовий захист, якщо йому завдано матеріальну чи моральну шкоду. Ось нехай мешканець села Холмок Ужгородського району Гейза Горват та мешканець села Чомонин Мукачівського району Іван Давід (засновники згаданого вище ГО «Спільнота ромів Закарпаття») і подають судові позови на мера Івано-Франківська Р.Марцінківа. А в суді – доводять, що їхня особиста честь і гідність постраждали аж на 250 тис. грн. З представленням доказів, ясна річ…
Підсумовуючи, скажу: за усім цим вбачається не піклування за права і свободи ромської спільноти Закарпаття, а звичайнісінька провокація. Тим більше, що організація Г.Горвата-І.Давіда була створена буквально через три дні після тієї злощасної наради в Івано-Франківську, і позов проти мера цього міста – єдине, на що вона спромоглася за недовгий період свого існування”, – каже Борис Бучко.
Схожої думки й інший ромський лідер – депутат Ужгородської міської ради Мирослав Горват, яку він висловив на своїй сторінці у мережі, закликавши не нагнітати і без того непросте становище у ромських громадах.
“Для всіх очевидно, що подібні спроби збурити чутливе питання ромської тематики від громадської організації, створеної «два дні» тому – елемент політичної технології. Але на моє тверде переконання, подібні речі є неприпустимими. Переконаний, що саме таку позицію підтримують і ромські лідери області, які вже роками плідно працюють над вирішенням проблем ромської громади”, – каже Горват.
Як відомо, наприкінці квітня Руслан Марцінків під час наради поцікавився у правоохоронців, чому ті не відправили ромів на Закарпаття проти їхньої волі. Адже в поліції сказали, що поїхати погодилися лише половину, а 10 осіб схотіли залишитися. Водночас на захист ромів стали правозахисники та посольство Сполучених Штатів. Згодом через висловлювання мера відкрили кримінальне провадження.
Втім, Руслан Марцінків каже, що мова йшла про конкретних 20 осіб ромської національності, які порушують умови карантину, а не про всіх ромів.
28 квітня в Івано-Франківську за ініціативи голови «Об´єднання ромів Ужгорода» та депутата Ужгородської міської ради Мирослава Горвата відбулася зустріч з міським головою. Вони відвідали місця проживання циган із Закарпаття.