У вівторок, 5 червня, в Івано-Франківську відбулася прес-конференції представники ГО «Українське товариство охорони птахів» та місцеві науковці в рамках проекту «Збереження карпатських пралісів», впроваджуваного з 2014р. на території Українських Карпат за участі та фінансової підтримки Франкфуртського зоологічного товариства.
Зокрема, учасники розповілили про діяльність проекту, направлену на збереження особливо цінних лісів Карпат шляхом розширення національних природних парків, зокрема, Івано-Франківської області.
Головний акцент було направлено на проблемі погодження розширення національного природного парку «Верховинський», що у Верховинському районі Івано-Франківської області, та пов’язаній з цим перспективі створення транскордонного Українсько-Румунського екологічного коридору з подальшим формуванням міжнародного біосферного резервату, який зможе дати поштовх сталому зростанню соціально-економічного розвитку регіону.
“Основна мета – зберегти птахів через середовище їх існування. Тому наш диві: збереження природи для птахів та людей. В цьому напрямку ми працюємо вже багато років. Із 2014 років ми працюємо в Карпатах. Мова йде про високогірні ліс на висоті 1100 метрів і вище», – розповіла Ольга Яремченко, представник Українського товариства охорони птахів, керівник проекту «Збереження карпатських пралісів»..
“На Івано-Франківщині ми парцюємо фактично з трьома парками. В рамках проекту ми провели обстеження. На цій території в межах 22 тисяч гектарів – цінні ліси. Із них 91% – це високогірні ліси. Якраз ці території ми пропонуємо передати для парків. Це попереджуватиме стихіній лиха, а також дасть можливість створити екологічний коридор. Ми з’єднаємо парки між собою, зберігши їх”, – каже вона.
“Особливо цінною ділянкою для створення екологічного коридору – для передачі у Верховинський ПП. Ця ділянка з’єднає наші парки із румунськими. Відтак, ми отримаємо потужний конгломерат”, – наголошує Ольга Яремченко.
«На перешкоді стоїть те, що там немає населення, тобто зацікавлений осіб», – додала вона.
«Лісівники завжди говорять, що передача лісів в територію парку призводить до смерті лізгоспу, а працівники втрачають місце роботи. Але, в даному випадку, це не так. Пропонується передати 11 тис. гектарів. І тут, експлуатаційних лісів є лише 8%. Передаються території, які є захисними лісами – 91%. Це водозахисні, протиерозійні ліси. Крім того, 78% знаходяться на висоті 1100 і вище метрів над рівнем моря, відтак, експлуатаційних лісів, де дозволена рубка – тільки 8%. Вони засереджені на клаптику 1000 гектарів. Тому це економічн невигідно», – наголосив Василь Мочан, представник Українського товариства охорони птахів, регіональний координатор проекту «Збереження карпатських пралісів».
Розширяти, однозначно, на всі Карпати, поки все не дорубали…