Івано-Франківська міська територіяльна громада вперше жнивує. Осінні жнива вона розпочала з 20-гектарного поля в Тисменичанах, на якому комбайном обмолотили сою.
В. о. директора КП «Франківськ АГРО» Дмитро Сергенюк сподівається на непоганий врожай цієї культури, пише Правда з посиланням на Галичину.
«Соя в нас без ГМО, досить непоганий сорт підібрали. Високобілковий. Попередні аналізи хороші», – сказав він.
Після Тисменичан жнивуватимуть на полях у Добровлянах і Радчі. Цього року КП «Франківськ АГРО» збирає врожай сої на площі 68 гектарів і вже має домовленості на його реалізацію. Отриманий прибуток від вирощення сої поліпшить економічні можливості підприємства під час наступного сільськогосподарського сезону.
Отож маємо перші результати реалізації аграрних задумів керівництва міської громади. Воно в 2020 році, після трансформацій внаслідок адміністративно-територіяльної реформи, зразу ж взялося до вивчення сільськогосподарського потенціалу приєднаних до міста сіл з метою пожвавлення в них сільськогосподарського виробництва. Утвореному торік комунальному підприємству «Франківськ АГРО» на початок було передано 68 га невикористовуваних, переважно зарослих чагарниками земель поза межами населених пунктів, а ще майже 70 га землі здано в оренду на рік фермерським господарствам.
«Франківськ АГРО» за рекомендацією агрономів засіяло очищені поля соєю, оскільки ця сільськогосподарська культура є однією з найсприятливіших для подальшого використання відновлених земель під посіви зернових культур. Наступного року освоєні землі в Тисменичанах, Добровлянах, Радчі і Камінній планують засіяти вже зерновими. Так званий земельний банк міської громади зросте ще приблизно на 150 гектарів і мав би сягнути майже 300 гектарів. А КП «Франківськ АГРО» вже оброблятиме не менше 200 гектарів землі.
Нинішнього року в тих же Тисменичанах уже розчистили ще 10 гектарів занедбаних полів і далі продовжують цю роботу.
А тим часом Івано-Франківська міська рада посилює аграрну політику в міській територіяльній громаді. В ухваленій 9 вересня цього року на її 29-й сесії Програмі розвитку сільського господарства Івано-Франківської міської територіальної громади на 2022 – 2025 роки закладено організаційно-економічні умови для розвитку її аграрного сектора та самозабезпечення громади харчовими продуктами.
Підтримка розвитку овочівництва, садівництва, ягідництва та тваринництва в МТГ відтепер має і фінансове підгрунтя. Воно призначено передусім для фермерських та сімейних фермерських господарств, власників особистих селянських господарств, які працюють в аграрній галузі.
Зокрема в Програмі розвитку сільського господарства передбачено часткове відшкодування їм з бюджету громади до 50%, але не більше 100 тис. грн, вартости придбаної в племгосподарствах великої рогатої худоби; до 50%, але не більше 200 тис. грн, якщо в користуванні є до 20 га землі, вартости сертифікованого садивного матеріалу плодово-ягідних культур; до 50% витрат на проведення досліджень у випадках отруєння бджіл; до 50% витрат, але не більше 300 тис. грн, за встановлення краплинного зрошення для плодово-ягідних культур після завершення монтажних робіт; до 30% витрат, але не більше 500 тис. грн, вартости спорудження модульних теплиць.
«Посівна 2022 року видалась нелегкою, – наголосив міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків. – Використовували під виробництво землі, які не були в обробітку. Тому довелося багато попрацювати, щоб привести поля до ладу і засіяти. Наших аграріїв не злякав ні дефіцит пального, ні перебої з постачанням насіння та добрив. КП «Франківськ АГРО» добре потрудилось, і нині бачимо, що з того є толк. В умовах війни дуже важливо залучити у виробництво максимальні площі землі, аби жоден клаптик у громаді не пустував, і вирощувати на них врожаї. Сподіваюсь, що наступного року вже перейдемо до вирощення зернових».