Рибна справа: як рогатинський депутат ґаздує на ставах, за які платить податки підприємець-ветеран
Диван на коліщатках в темній вітальні

Рибна справа: як рогатинський депутат ґаздує на ставах, за які платить податки підприємець-ветеран

Автор: Олег Мамчур
16/04/2024 08:30
-Реклама
-Реклама
Будівництво шостого етапу в житловому районі.
-Реклама
-Реклама
Готелі Reikartz і контакти, Україна
-Реклама
ЖК Silver, старт продажу, вигідна ціна, сучасне планування.

“Коли я служив, рідним під двері привезли похоронні вінки з підписом “Ігореві від друзів”, – розповідає підприємець, ветеран війни Ігор Гнип. Чоловік переконаний, що так залякували його рідних, аби змусити його відмовитися від власної справи. Тиск на нього не припиняється досі: третій рік поспіль депутат Рогатинської міської ради Ігор Бирич та його родичі погрожують підприємцю і всіляко перешкоджають його справі.

В історії розбирався КУРС

Реклама: Місцеві пропозиції
Ціни на лазерну епіляцію у Києві
Лазерна епіляція пахв: Безкоштовно

Косметологія FineLine пропонує лазерну епіляцію на новому 3000w апараті. Спробуйте перший сеанс на ділянку пахв безкоштовно. Переконайтесь у ефективності!

Ігор Гнип із села Воскресинці Рогатинської громади успішно займався підприємницькою діяльністю до повномасштабного вторгнення. Має чотири продуктові магазини та один будівельний.

Рибна справа: як рогатинський депутат ґаздує на ставах, за які платить податки підприємець-ветеран 1
Ігор Гнип

У жовтні 2021 року підприємець відкрито і прозоро виграв аукціон на оренду гідротехнічних споруд. Фонд державного майна України тоді виставив на аукціон з передачі в оренду 40 гідроспоруд, що перебували на балансі державного підприємства “Укрриба”. Вони розташовані на семи нагульних ставках загальною площею майже 46 га у селах Воскресинці та Васючин Рогатинської міської ради. Це дамби, водоскиди, відвідні та осушувальні канали.

Рибна справа: як рогатинський депутат ґаздує на ставах, за які платить податки підприємець-ветеран 2

У тому аукціоні взяли участь підприємець Ігор Гнип та фермерське господарство “Бирич”. Переміг Гнип, запропонувавши орендну плату 30 360 гривень на місяць. Підприємець уклав договір оренди на 5 років.

Але через три місяці почалася повномасштабна війна, і Ігор Гнип пішов у військкомат.

“Я поставив ключі від магазинів на стіл, кажу дочці з дружиною: дівчата, ви робіть собі як хочете, щоб ви зберегли моє робоче місце і бізнес. У мене працює 10 людей, і я під час війни нікого не звільнив, хоч торгівлі нема. За всіх плачу податки”, – розповідає підприємець.

Каже, що три дні стояв у військкоматі у черзі, щоби мобілізували. Там розподілили служити у Нацгвардію. Демобілізували військовослужбовця наприкінці минулого року.

“Після служби тиск 180-200, на хребтові 13 гриж”, – каже Ігор Гнип.

Після демобілізації вирішив дооформити документи та приступити до розведення риби. Однак, як виявилося, на всіх семи ставках ґаздує депутат Рогатинської міської ради, заступник голови депутатської комісії з питань регулювання земельних відносин та раціонального використання природних ресурсів Ігор Бирич. Той самий, який програв аукціон у жовтні 2021 року. Раніше Бирич працював у правоохоронних органах – був заступником начальника Рогатинського відділення поліції, потім – Галицього. Зараз перебуває на пенсії та очолює ФГ “Бирич”.

Рибна справа: як рогатинський депутат ґаздує на ставах, за які платить податки підприємець-ветеран 3
Ігор Бирич. Фото з сайту Рогатинської міської ради

Стрілянина і люди у масках

Попри те, що ФГ «Бирич» програло аукціон, Ігорю Гнипові всіляко натякають, хто ґазда на ставках. Чоловік розповідає: коли приїхав зі служби у відпустку, його перестрів сам Бирич, шарпав та погрожував пістолетом.

“Він мені порвав там футболку, ми почалися тягатися, я вибив пістолет. Викликаю поліцію, він сів у машину і поїхав”, – пригадує Гнип.

Розповідає, коли служив, додому до рідних привезли вінки з написом “Ігореві від друзів”. Під магазинами у Гнипа постійно робили якусь шкоду, а його самого переслідували молодики у масках.

“Він на мене скільки рекетирів тих накликав. Приїжджали в масках до мене. Я кажу: я не боюся, хлопці. Побігали і поїхали. Він труби якісь понакидував мені під один магазин, під другий. Я викликав поліцію, все оформили. Прийшла відповідь – не можуть встановити особу, – розповідає Ігор Гнип. – Бирич зараз кожний вечір їздить за мною. От приїде під магазин, постоїть одну-дві хвилини і поїде, щоб я в його боявся”.

Як залякують Гнипа, стала свідком і журналістка КУРСу. На одному зі ставків, коли підприємець показував насосну станцію, яка з’явилася на його орендованому майні, назустріч нам вийшов чоловік з сокирою, пройшов мовчки, а невдовзі почали лунати постріли. Це був сам Ігор Бирич.

“Я нещодавно приїхав, а тут застрелені лебеді. Я передзвонив на урядову лінію, а він (Ігор Бирич. – КУРС) потім каже: “А то не я. Я прийшов, вони були постріляні”, – розповідає Ігор Гнип.

Рибна справа: як рогатинський депутат ґаздує на ставах, за які платить податки підприємець-ветеран 4

На іншому ставку, де орендує майно Гнип, кількасот метрів розритої дамби і працює екскаватор. І знову лунають постріли. 

“Два з половиною роки я плачу за оренду майна. І мені залишилося, щоби область дозволила укласти договір на воду, щоб я повністю сплачував всі податки на державу. А мені відмовляють, тому що Бирич є депутатом, і ні влада, ні поліція, ні прокуратура не мають на нього управи”, – говорить Гнип.

Рибна справа: як рогатинський депутат ґаздує на ставах, за які платить податки підприємець-ветеран 5

Каже, що скаржився у поліцію понад 40 разів (!), однак правоохоронці не спішать розслідувати ні погрози, ні захоплення його орендованого майна.

Відмови облдержадміністрації

Ігор Гнип виграв аукціон на оренду гідроспруд та наприкінці 2021 року та уклав договір оренди на 5 років з орендодавцем Фондом держмайна та балансоутримувачем ДП “Укрриба”. Щоби розводити рибу, підприємець мав укласти додатково з обласною адміністрацією договір оренди на земельну ділянку з водними об’єктами – ставками.

Зібрав документи та подав відповідне клопотання. Першу відмову отримав у жовтні 2022 року – голова Івано-Франківської ОДА Світлана Онищук видала розпорядження про відмову у наданні дозволу.

В обґрунтуванні відмови начальник управління екології та природних ресурсів Івано-Франківської обласної державної адміністрації Андрій Пліхтяк зазначив, що земельні ділянки, на яких розташовані чотири з семи ставків, у 2015 році передані в оренду селянсько-фермерському господарству “Лен-Пром” на 10 років.

“Я цього не знав, ніхто цього не знав. У Фонді держмайна вважали ці земельні ділянки і стави вільними. Тобто ні в кого не перебувають в користуванні, тому і виставили на аукціон гідроспоруди по всіх семи ставках, – каже Ігор Гнип. – Ми почали з адвокатами дізнаватись, як це так сталося. Ну, і з’ясували, що правдами-неправдами дійсно Рогатинська районна адміністрація, яка зараз ліквідована, передала в оренду чотири стави з семи. Ми вважаємо, що ті стави були надані в оренду незаконно”.

Згодом на запити адвокатів Гнипа Пліхтяк повідомив, що дозволи на розроблення документації із землеустрою на ці ділянки не видавалися.

“Є питання до документів. Адже “Лен-Пром” не має документів на використання ставків, землі оформлені для сільськогосподарського призначення», – пояснює Гнип.

Адвокати підприємця через суд змусили слідчих відкрити провадження щодо видачі службовими особами Рогатинської РДА завідомо неправдивого офіційного документа, на підставі якого в 2015 році ТзОВ “Лен-пром” отримало в користування ці земельні ділянки.

Доки триває слідство, підприємець звернувся до Івано-Франківської облдержадміністрації щодо оформлення документації на земельні ділянки з іншими трьома ставками. І йому… знову відмовили. Цього разу той самий Андрій Пліхтяк вже посилається на державний акт на право постійного користування землею від 1986 року (!), яким рибцеху Княгиничі (зараз ТОВ “Колективне сільськогосподарське підприємство рибгосп “Княгиничі”) надано у користування земельні ділянки площею 290,2 га для розведення риби, в тому числі і начебто ці ставки. Землю у користування рибцеху Княгиничі, пише Пліхтяк, передавав виконавчий комітет Рогатинської районної ради депутатів трудящих.

“Це нова підстава для відмови, про яку протягом двох років ніхто не говорив, ніде про це не згадувалося. Зараз адвокати збирають інформацію, що це за державний акт, і будемо це оскаржувати. А поки фактично всіма ставками зараз користуються ніякі не трудящі, а Ігор Бирич та його брати”, – відзначає Ігор Гнип.

Приховані доходи і нові автівки

У коментарі КУРСу депутат Ігор Бирич визнав, що господарює на семи ставках, і вважає, що Гнип хоче забрати його землю.

“Є ряд кримінальних проваджень, що він (Ігор Гнип. – КУРС) рейдерським способом хоче у мене відібрати ці землі, заволодіти тими земельними ділянками, та й все”, – пояснює свій конфлікт з Гнипом Бирич.

Бирич почувається справжнім місцевим князьком: він щиро вважає, що, перед тим як йти на аукціон, Гнип мав би спитати у нього дозволу. 

“Ні з району, ні з області, ні у межах держави – ніхто не йшов на аукціон. Тільки Гнип, – каже Бирич в розмові з журналістом КУРСу. – Люди вивчали питання і приїжджали до мене і у Фонд держмайна. Їм сказали: ви не зможете ними користуватися, тому що там є вже землекористувачі – “Лен-Пром” і КСП “Княгиничі”, і все. А він, всупереч логіці і здоровому глузду, йде на аукціон, ставить там чуть не у десять раз вищу ціну і каже: я виграв. Ну і що? Він не може довести, що ті гідроспоруди, які в нього є в договорі, що вони знаходяться саме на цій земельній ділянці. Якщо б він навіть довів, що ті гідроспоруди знаходяться саме на тих земельних ділянках, які я використовую, то він би мав встановити межі сервітуту, і щоб я йому погодив, щоб він заходив на мою земельну ділянку обслуговувати майно. А я йому не погоджу”.

Але як сам Бирич прихопив ті стави? 

Отже, три ділянки загальною площею 18,874 га у 2015 році Рогатинська РДА нібито передала в оренду фермерському господарству СФГ “Лен-Пром” на 10 років. За умовами договору орендар має платити всього 16 175,56 гривень за рік (!). При цьому дозволи на розроблення документації із землеустрою на ці ділянки не видавалися.

Згодом СФГ “Лен-Пром” передало ці ділянки у суборенду ФГ “Бирич”. За даними аналітичної системи youcontrol, засновником та керівником СФГ “Лен-Пром” є – який сюрприз! – Михайло Бирич, брат Ігоря Бирича.

ФГ “Бирич” зареєстроване у 2015 році. Зараз кінцевим бенефіціарним власником та керівником фермерського господарства є Ігор Бирич. До 2021 року керівником підприємства був вже згадуваний Михайло Бирич, а засновником – третій брат – Володимир Бирич. До речі, протягом 2016-2021 років Володимир Бирич поєднував фермерство з державною з службою – він працює начальником караулу у Рогатинській пожежно рятувальній частині.

Правоохоронці побачили ознаки корупції в його діях аж у 2021 році – склали протокол про адміністративне правопорушення, пов’язане з корупцією. Проте Рогатинський районний суд закрив провадження “у зв’язку відсутністю події і складу адміністративного правопорушення”.

Якщо ж ФГ “Бирич” взяло у суборенду 19 га у СФГ “Лен-Пром”, то на якій підставі Бирич господарює на ставках, які начебто перебувають у користуванні рибгоспу “Княгиничі”?

“Це вже питання вісімнадцяте, які я маю там стосунки з “Княгиничами”. У мене є свій договір з ними. Наприклад, я їм надаю якісь послуги по здійсненню господарської діяльності. Вони є землекористувачами тих земель, і вони є власниками. А я їм надаю, відповідно до нашого договору, послуги зарибнення, охорони, годівлі і тому подібне”, – каже Бирич.

Він наголосив, що за його зверненнями нібито порушено понад десяток кримінальних проваджень щодо самоуправства Ігоря Гнипа та рейдерського захоплення.

Попри те, що Бирич очолює фермерське господарство, розводить рибу на 46 гектарах та ще й надає послуги із зарибнення та охорони рибгоспу “Княгиничі”, в електронних деклараціях, які Бирич подає як депутат Рогатинської міської ради, це ніяк не відображено. Депутат не вказав ні приналежності до фермерського господарства, ні будь-яких доходів від рибництва.

Судячи з е-декларацій, Бирич – ніякий не фермер, а єдиний дохід його сім’ї – це пенсія. Щоправда – “гірська”. Бо у 2020 році Ігор Бирич зареєструвався у селі Стопчатів на Косівщині, що має статус гірського населеного пункту. А пенсіонерам, які мешкають у горах, передбачено 20% надбавки до пенсії.

Попри те, що сім’я Бирича начебто живе лише на одну його пенсію, з 2021 року він купив три  автомобілі. Так, у 2021 році він отримав 187 139 гривень пенсії та купив Opel Astra 2007 року випуску, вартість якого вказав 60 000 гривень. За 2022 рік Бирич задекларував 165 605 гривень пенсії. При тому вказав, що у 2022 році придбав автомобіль Jeep Cherokee 2015 року випуску за 600 000 гривень. У 2023 році він задекларував 187 065 гривень пенсії і в нього з’явився ще один автомобіль – Volksvagen Passat B7 2013 року випуску за 300 000 гривень. Ні заощаджень, ні доходів від підприємницької діяльності за останні три роки Бирич не декларує, а витрати лише на авто у 2-3 рази перевищують всі доходи.

У секторі комунікації обласної поліції КУРСу повідомили, що за заявою Ігоря Гнипа відкрито кримінальне провадження за ч. 1 ст. 125 (умисне легке тілесне ушкодження). За заявами Ігоря Бирича та третіх осіб правоохоронці розпочали 9 кримінальних проваджень, 6 з яких об’єднані в одне. Йдеться про ст. 356 (самоуправство). Крім цього, розпочаті кримінальні провадження за ч. 1 ст. 126 (побої та мордування), ч. 1 ст. 172 (грубе порушення законодавства про працю) та ч. 1 ст. 343 (втручання в діяльність працівника правоохоронного органу).

У поліції наголошують, що всі ці провадження відкрили не з власної ініціативи, а на виконання рішень суду. Куди не соромиться і не втомлюється звертатися зі скаргами на підприємця-ветерана депутат і колишній міліціонер Ігор Бирич. Тож поки підприємець і ветеран війни чесно платить податки, майном користується спритний ділок зі зв’язками, який навіть не декларує своїх доходів.